Żydowski Kraków. Legendy i ludzie

Wydawnictwo: Austeria
Kraków, Judaica, Cracoviana
historyczna

Kraków przez kilkaset lat był jednym z najważniejszych miast w żydowskim świecie. To tutaj mieszkali najwybitniejsi żydowscy uczeni, tutaj ukształtowała się aszkenazyjska tożsamość tożsamość Żydów Europy środkowowschodniej. Polacy na ogół wiedzą dużo o mieszkających ongiś w Krakowie wybitnych nie-Żydach i znają związane z tym miastem nie-żydowskiej legendy 0 niewiele (albo zgoła nic) nie wiedza o mieszkających tutaj wybitnych Żydach i nie znają tutejszych żydowskich legend. Autor tej książki chciałby, aby chociaż w świadomości ludzkiej przyczyniła się ona choćby nawet tylko w małym stopniu do odzyskania tożsamości żydowskiego Krakowa, do wypełnienia pustych domów, ulic i placów istotną treścią.

milana9 | 2013-06-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Gorąco polecam! Jest to bogata opowieść o najsławniejszych mieszkańcach Żydowskiego Krakowa, napisana dla laików, z ciekawie wyjaśnionymi informacjami o żydowskich świętach i zwyczajach. Czytałam bardzo powoli, żeby za szybko nie skończyć. I jak nie mam w zwyczaju wracać do już przeczytanych książek, tej chciałabym nauczyć się na pamięć.

MonikaEM | 2015-01-16

Bardzo dobra.