5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Jale | 2018-01-26
Na półkach: Usunięte, Przeczytane
Przeczytana: 25 stycznia 2018

Książka wiele obiecująca, w rzeczywistości jednak nieprzesadnie ciekawa i mimo wszystko niezbyt wartościowa. Po pierwsze - dotyczy wyłącznie rejonu górnej Wisły (opracowanie Ludwika Mroczka) i dolnej (opracowanie Mieczysława Widernika), z zupełnym pominięciem jej środkowego odcinka, na którym - w rejonie Warszawy i Płocka - działo się za II RP całkiem dużo. Po drugie - gros uwagi poświęca głębokości nurtu, regulacji brzegów, tonażowi przewożonych towarów oraz prawnym uwarunkowaniom żeglugi, podczas gdy kwestia samego taboru jest mniej lub bardziej zmarginalizowana (za wyłączeniem drewnianych galarów, o których akurat jest tu całkiem sporo). Po trzecie - autorzy obu opracowań na każdym kroku podkreślają brak źródeł i wycinkowość wiedzy, co tylko utwierdza w przekonaniu, że ich teksty są przyczynkowe i mogą co najwyżej stanowić bazę do dalszych poszukiwań w archiwach i prasie. I nie zmienią tego stanu rzeczy rozliczne tabelki, a nawet rysuneczki kształtu rzeki w jej górnym biegu.

Do...