Father Christmas’s Fake Beard

literatura dziecięca
Doubleday Childrens
2017-12-05
2017-12-05

Czytałam już jedną pozycję autora i spodobał mi się jego ponadczasowy humor. W tej pozycji, typowo świątecznej odnalazłam jedenaście krótkich opowiadań utrzymanych w klimacie Świąt Bożego Narodzenia. Jedne wychodzą typowo w święta, inne tuż przed nimi, a w jeszcze innych jest pokazane w jaki sposób się do nich przygotowują, bądź akurat zaczął sypać śnieg. Każde z opowiadań jest utrzymane w zabawnym klimacie i służy jakoby legenda, którą z uwagi na odległy czas wsteczny, nie bardzo autor jest w stanie potwierdzić konkretami. Niekiedy zatacza kręgi na dawne zawody historyczne, które po części były pojedynkami o rękę... córki burmistrza. Muszę również wspomnieć o rysunkach, które są niesamowicie zabawne! Niby proste i każde do sobie nieco podobne, ale w karykaturalnych kształtach, które siłą woli wywołują uśmiech na naszej twarzy:-) Opowiadania mogą czytać dzieci młodsze jak i dorośli. Każdy odnajdzie tutaj dla siebie coś ciekawego i zabawnego. Podobało mi się to, że autor poruszał magiczne kwestie dla starszych i młodszych sprawiając tym samym, że gdzieś tam nasze wewnętrzne dziecko chciało w nie uwierzyć. Po skończeniu książki zrobiło mi się bardzo miło i smutki, które dręczyły mnie przez cały dzień gdzieś tam odeszły. Dodatkowo wciąż nie potrafię się napatrzeć na jej cudowną okładkę:-)
Naprawdę polecam ją każdemu,
czy młodemu czy staremu,
czy z pamięcią czy też bez,
przeczytaj i zachwyć się też:-)

Uwielbiam twórczość Pratchetta, więc jak zobaczyłam w bibliotece dziecięcej tę książkę, było oczywiste, że ją wypożyczę i przeczytam moim dzieciom. Sądziłam, że ja będę się przy niej świetnie bawić, natomiast co do dzieci nie miałam pewności. Okazało się, że moje przedszkolaki były równie zainteresowane tym zbiorkiem opowiadań jak ja. Temat przewodni był wspólny dla każdego rozdziału, ale historie od siebie niezależne. Wszystkie lekkie, zabawne, nieco sarkastyczne, choć znacznie delikatniej niż w cyklu o Świecie Dysku. Tak czy inaczej przekonałam się, że Pratchett dla dzieci pisze równie dobrze jak dla dorosłych. I do tego piękna, przyciągająca uwagę okładka. Miodzio!

Staram się w okresie świątecznym przeczytać jakąś świąteczną książkę, żeb wczuć się jeszcze bardziej w klimat. W zasadzie nie mam co do takich książek wielkich wymagań - byle się dobrze czytało i byle poczuć te święta.
Na LC zobaczyłem niedawno artykuł o świątecznych książkach, wśród których była właśnie "Sztuczna broda Świętego Mikołaja". Poczytałem, popatrzylem i mówię: "Zamówię". Książka dziś (22.12.22r.) przyszła i dziś ją przeczytałem.
Bardzo się zawiodłem. Nie spodziewalem się wielkich fajerwerków. Chciałem przeczytać tylko świąteczne opowiadania. A że łamią schematy? Może być. Niestety w opowiadaniach zawartych w tej książce Boże Narodzenie trudno odnaleźć. Mikołaja za dużo też nie ma. Historie nie są interesujące, a humor? Nie ma go tu.
Na plus jedynie pierwsze i ostatnie opowiadanie.

Krótkie i zabawne historie z Mikołajem w tle. Idealna lektura na świąteczny czas. Jeśli szukacie magii, to łapcie za tę książkę - nie ważne ile macie lat 😊

Świetny prezent na Mikołajki, zdecydowanie trafiony :) Terry Pratchett jak zawsze z przymrużeniem oka, niezbyt poważnie, za to niezwykle zabawnie. Dostajemy tutaj cały szereg historii, które w ten czy w inni sposób powiązane są ze Świętami Bożego Narodzenia. Pełna magii lektura na zimowy czas.

Zbiór przezabawnych tekstów od Terry’ego Prattcheta, głównie o tematyce zimowej. W większości z nich głównym bohaterem jest Święty Mikołaj. Według mnie najśmieszniejszym jest to, w którym zostaje on pozwany z tytułu wielu przestępstw, jak choćby włamywanie się do domów przez komin, nielegalne loty reniferami, itepe. Zakończenie jest wręcz prześmieszne :)

"Sztuczna broda Świętego Mikołaja" Terry’ego Pratchetta to zbiór 11 krótkich opowiadań w klimacie świątecznym. Opowiadania te nawiązują do zwyczajów i tradycji z Wielkiej Brytanii, jednak są zarówno zrozumiałe, jak i zabawne także dla Polaków.

Książki Pratchetta uwielbiam, odkąd pamiętam. To była miłość od pierwszego przeczytania. W każdej napisanej przez niego powieści znajduję masę zabawy, humoru, ciętych odzywek oraz trafnych komentarzy odnoszących się do otaczającego nas świata. Tak jest i tym razem.

Chcąc wprawić się w świąteczny nastrój, sięgnęłam po ten zbiór opowiadań. Muszę przyznać, że terapia zakończyła się sukcesem. "Sztuczna broda Świętego Mikołaja" nie tylko poprawiła mi humor, ale też sprawiła, że nabrałam chęci na pieczenie pierników. Szkoda tylko, że skończyłam ją o 23:00, a domownicy smacznie już spali. Coś mi się zdaje, że w przyszłym roku zastosuję tę samą sztuczkę.

"Nie ma sensu twierdzić, że prosiaki nie fruwają, gdy śmigają po niebie, łapiąc wróble"

Opowieści czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Całość można pochłonąć w jeden wieczór. W dodatku jestem pewna, że przynajmniej niektóre opowiadania z tego zbioru będę mogła przeczytać moim dzieciom. Mamy tu między innymi historię pieczenia gigantycznego świątecznego ciasta, komputera, który napisał list do świętego Mikołaja oraz zagubionego młodego Śniegoluda.

Warto również wspomnieć, że "Sztuczna broda Świętego Mikołaja" została przepięknie zilustrowana. Praktycznie na każdej stronie mamy grafiki odwołujące się do konkretnego opowiadania. Wszystkie pasują idealnie, czy są to ramki mające udawać listy i maile, czy rysunki postaci. Warto przyjrzeć się im dokładniej, ponieważ wspaniale dopowiadają historię.

Bardzo żałuję, że nikt jeszcze nie nakręcił dobrej adaptacji żadnej z książek sir Pratchetta, ale trudno się dziwić, skoro wypowiedzi poszczególnych osób można poznać po kroju pisma, a humor jest subtelny i dość przewrotny, ewidentnie zbyt ciężki do przełożenia na ekran.

Polecam tę książkę każdemu, kto ma ochotę się zrelaksować przed snem, po całym dniu pieczenia pierników, strojenia domu i robienia świątecznych zakupów. Z sir Pratchettem każdy wieczór zawsze jest miły i odprężający.

Lekkie i naiwne w formie opowiadania okołoświąteczne. Nie jest to Pratchett, do którego w większości przywykliśmy, ale czyta się z sentymentem.

Na tegoroczne święta jednym z cudownych prezentów jakie dostałem jest mała książeczka autorstwa Terrego Pratchetta, o której istnieniu nawet nie wiedziałem “Sztuczna broda Świętego Mikołaja”. Jest to zbiór przesłodkich opowiadań związanych mniej lub bardziej z Bożym Narodzeniem, Świętym Mikołajem i po prostu z zimą, najczęściej toczących się w małej mieścinie Blackbury, o której nie słyszał chyba nikt poza hrabstwem Gritshire.

Głównym bohaterem kilku opowiadań jest sam Święty Mikołaj, ale większość z głównych bohaterów poznajemy tylko w tych krótkich opowieściach. Jednak to nie przeszkadza od razu ich polubić! W opowiadaniach Pratchetta nie ma osób złych, złośliwych, czy nawet niemiłych. A moim marzeniem jest mieć tyle werwy i pozytywnej energii co Babunia z “Niesamowitego Śniegoludka”.

Książkę zakwalifikowałbym jako “opowiadania dla dzieci” ale nie dlatego, że dorosły nie znajdzie w niej nic dla siebie - raczej dlatego, że świetnie nadają się do wspólnego czytania, bo wszyscy będą z nich czerpali radość. Ja czytałem je sam, po jednym dziennie, i z trudem powstrzymywałem się przed czytaniem ich więcej, chciałem, żeby starczyły na dłużej.

Oprócz przemiłej treści książeczka okraszona jest bardzo klimatycznymi obrazkami, z którymi jedyny problem jest taki, że czasem lekko wyprzedzają treść - i wtedy mamy spojlery, bo przecież nie jest tak, że z góry wiadomo, że wszystko skończy się dobrze i miło dla wszystkich ;)

Całkiem przyjemna lektura nie tylko na zimowe dni ;)
Idealna książka do czytania wraz z dziećmi podczas długiego weekendu świątecznego.

Całkiem przyjemna lektura nie tylko na zimowe dni ;)

• Dla dzieci

Terry Pratchett Sztuczna broda Świętego Mikołaja Zobacz więcej