rozwiń zwiń

Książki na mikołajki. Takiego Mikołaja nie znaliście!

LubimyCzytać LubimyCzytać
06.12.2021

Święty Mikołaj pracownikiem zoo i świetnym kucharzem, robiącym przepyszne naleśniki z konfiturą z arktycznych borówek? Albo roztargnionym, gubiącym swoją bieliznę mężczyzną, zwolnionym z pracy i zastąpionym tańszymi, szybszymi dronami? Oto Mikołaj, jakiego nie znacie!

Książki na mikołajki. Takiego Mikołaja nie znaliście!

Mikołajki to idealny czas, by lepiej poznać solenizanta znanego i uwielbianego przez dzieci na całym świecie. Skąd Mikołaj wie, że już śpicie? Czy ma wystarczająco dużo czasu, by sprawdzić, które dzieci są grzeczne, a które nie? I czy wie, co zbroiły te niegrzeczne? Co ma z Mikołajem wspólnego autor „Władcy Pierścieni”? Przedstawiamy najciekawsze (naszym zdaniem) książki, których głównym bohaterem jest Święty Mikołaj!

„Listy Świętego Mikołaja”, J.R.R. Tolkien

Czy wiecie, że autor powieści „Władca Pierścieni” wcielał się w postać św. Mikołaja? Przez lata podrzucał swoim dzieciom odręcznie pisane listy, opatrzone rysunkami i malunkami. Jako nadawca widniał w nich nie tylko sam Święty Mikołaj, ale także jego wierny towarzysz Niedźwiedź Polarny, elfy (m.in. sekretarz Mikołaja, Ilbereth), a także śmiertelni wrogowie Świąt - gobliny.

Dzieci państwa Tolkienów co roku otrzymywały w grudniu kopertę ze znaczkiem z Bieguna Północnego. Wewnątrz znajdował się list napisany dziwnym charakterem pisma, opisujący dom Świętego Mikołaja, jego przyjaciół oraz wesołe lub budzące trwogę wydarzenia z dalekiej Północy.

Na szczęście ten rodzaj twórczości Tolkiena jest dziś dostępny szerszemu gronu czytelników. Świąteczna „korespondencja" została zebrana i wydana w postaci książki pt. „Listy Świętego Mikołaja”. Jest to rozszerzony zbiór liścików, obrazków, rysunków i wierszy autorstwa Tolkiena.

„Sztuczna broda Świętego Mikołaja”, Terry Pratchett

A gdyby tak Święty Mikołaj zatrudnił się w zoo, narozrabiał w sklepie z zabawkami i został aresztowany? Czy zastanawialiście się co by było, gdyby bałwan śniegowy był oswojony lub zamiast piernika pojawiło się na stole eksplodujące ciasto świąteczne?

Dla wszystkich znudzonych kolędami, prezentami i zimnymi ogniami Terry Pratchett przygotował coś specjalnego! Dzięki „Sztucznej brodzie Świętego Mikołaja” możemy zanurkować w fantastyczny świat i wpaść na świąteczną bajkową ucztę niepodobną do innych. Na książkę składa się jedenaście opowiadań, dzięki którym już nigdy nie pomyślisz o Świętach tak jak dawniej.

Jak pisze użytkowniczka lubimyczytać.pl Aga_love_books:

Jaka to była cudowna przygoda. Nie dość, że książka jest pełna humoru (co chwila z córeczką się śmiałyśmy), to ma w sobie tyle przesłań i morałów, że trafia do mnie jeszcze bardziej. I szczerze, przeczytać ją może każdy. Od brzdąca po dorosłą osobę. Jestem pewna, że przypadnie do gustu dorosłym, a i najmłodsi wiele mądrego z niej wyniosą.

„Opowiem ci, mamo o Świętym Mikołaju”, Aleksandra Woldańska-Płocińska

„Opowiem ci, mamo” to kultowa już seria opowiadań. Bohaterem tej części jest uwielbiany przez wszystkie dzieci Święty Mikołaj! Najmłodsi dowiedzą się z niej m.in. o tym, że Mikołaj jest wielkim smakoszem i robi przepyszne naleśniki z konfiturą z arktycznych borówek. Poznają w książce także skrzaty, które nie tylko pomagają w opiece nad reniferami, ale też w codziennych obowiązkach, takich jak np. pastowanie butów.

Bardziej ciekawscy mogą wejść do jego domu i poznać tajniki dostarczania prezentów. Ale to nie wszystko. Autorka zawarła też informacje o tym, co skrzaty i Mikołaj robią latem oraz dlaczego pani Mikołajowa ma najwięcej pracy w... styczniu.

Poza tym dzieci dowiedzą się, jak powstają prezenty i będą mogły zastanowić się, o co poprosić Świętego Mikołaja w tym roku.

„Zakochany Święty Mikołaj”, Agnieszka Jeż, Tomasz Kieres, Katarzyna Misiołek, Anna H. Niemczynow, Agnieszka Olejnik, Karolina Wilczyńska, Magdalena Witkiewicz

„Zakochany Święty Mikołaj” to książka dla nieco starszych czytelników. Dlaczego? Dowiemy się z niej, kim są osoby, które zakładają kostium Świętego Mikołaja i które spotykamy w galeriach handlowych, szkołach i spotkaniach integracyjnych w korporacjach. Okazuje się, że za każdym przebraniem, przyklejoną brodą i czerwonym kostiumem kryją się historie.

Dzięki tej książce możemy spojrzeć na święta z innej strony i odkryć toczące się życie nie mniej ciekawe od suto zastawionych stołów i elegancko ubranych choinek.

To siedem świątecznych opowiadań, historii o miłości. Wszystkie je łączy jedna postać – Świętego Mikołaja.

Jak pisze użytkowniczka lubimyczytać.pl PolecajkaOceniajka:

Jest to zbiór opowiadań. W tej pozycji mamy zawarte opowieści o tym, jak to bohaterowie stają się Świętymi Mikołajami, z różnych powodów. Czasem z nudów, czasem z chęci zrobienia komuś niespodzianki, a czasem z potrzeby zarobienia pieniędzy. Niektóre z nich były zabawne, inne nawet chwytały za serce. Lubię taką różnorodność i mogę Was zapewnić, że książka przeniesie Was w świąteczny nastrój.

„Jak pracuje Święty Mikołaj”, Alan Snow

Grudzień to czas, gdy Święty Mikołaj ma najwięcej pracy. Dlatego też często pojawia się w książkach w tym kontekście. Alan Snow to niestrudzony tropiciel nieuchwytnego Świętego Mikołaja, który w swych poszukiwaniach zawędrował aż do Laponii, w okolice koła podbiegunowego. Głęboko pod śniegiem odkrył żywe istoty zaabsorbowane urządzaniem świąt.

Skąd Mikołaj wie, że już śpicie? Czy ma wystarczająco dużo czasu, by sprawdzić które dzieci są grzeczne, a które nie? I czy wie, co zbroiły niegrzeczne dzieci?

Odpowiedzi na rzadko zadawane pytania i jeszcze rzadziej spotykane odpowiedzi znajdziemy właśnie w książce pt. „Jak pracuje Święty Mikołaj”. Dowiecie się z niej także, jak to się dzieje, że Święty Mikołaj co roku przychodzi z prezentami i… jakie ma sekrety!

„Nowa praca Świętego Mikołaja”, Michele D’Ignazio, Sergio Olivotti

Święty Mikołaj to pracownik sezonowy. Od stycznia do listopada czyta książki, piecze ciasta, wyprowadza renifery na spacer i robi inne przyjemne rzeczy. Niestety, pewnego dnia z powodu ogólnoświatowego kryzysu zostaje... zwolniony, a prezenty od tego czasu mają rozwozić dzieciom drony, co będzie szybsze i tańsze. Mikołaj nie jest jednak jeszcze na tyle stary, aby przejść na emeryturę, więc zaczyna szukać nowej pracy. Kim mógłby zostać? Kelnerem? Animatorem kultury? Sprzedawcą na infolinii? Nie, to nie zajęcie dla niego. Powoli zaczyna tracić nadzieję, że znajdzie idealną pracę osadę, ale… wkrótce odkrywa, że na spełnianie marzeń nigdy nie jest za późno.

Jak pisze użytkownik lubimyczytać.pl Mali_czytacze, książka jest:

Przewrotna, żartobliwa, ironiczna, a do tego poruszająca mnóstwo trudnych tematów. Wszystko to jednak zostało złagodzone dzięki głównemu bohaterowi. Mamy tutaj kryzys, alienację osób starszych na rynku pracy i, co za tym idzie, brak pracy, ogromny rozwój technologiczny, przez który ludzką pracę mogą zastąpić maszyny.... Jest to jednak również książka o nadziei, wierze we własne siły i możliwości, a także o miłości, na którą nigdy nie jest za późno. Całość czyta się świetnie. Jest lekko i humorystycznie, do tego książka została wspaniale zilustrowana. Te grafiki są po prostu niesamowite.

„Santa's Underwear”, Marty Rhodes Figley

To książka inna niż wszystkie choć nie została przetłumaczona na język polski. „Santa’s Underwear” to historia o tym, jak zapracowany Święty Mikołaj, zajęty przygotowaniami do Świąt, szuka swojej bielizny. Jak się okazuje, ma inną bieliznę na każdy dzień – m.in. Dzień Świętego Patryka czy walentynki. 

Gdy nie może znaleźć swojej ciepłej, starej, świątecznej bielizny, przymierza resztę swojej kolekcji, ale nic nie jest odpowiednie. Gdy już chce się poddać, znajduje niespodziankę od swojej ekipy reniferów.

Książka jest zabawna i zawiera ilustracje podobne do akwareli przedstawiające Świętego Mikołaja, jego elfy i renifera.

[pr]


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Jerico 07.12.2021 13:05
Czytelnik

"Skąd Mikołaj wie, że już śpicie? I czy wie, co zbroiły niegrzeczne dzieci?"

Na to trudne pytanie, lepiej niż jakaś tam książka, odpowie moja ulubiona kolęda Santa Claus is Tapping your Phone:

You'd better watch out,
Lepiej bądź ostrożny,
You'd better not cry,
Lepiej nie bądź beksą,
You'd better not pout;
Lepiej się nie dąsaj,
I'm telling you why.
Oto, czemu będzie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
lucter 06.12.2021 18:31
Czytelniczka

Wiedźmikołaj ten tutaj to jest dopiero specyficzny...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Wiedźmikołaj
Ola 06.12.2021 18:08
Czytelniczka

Choć na codzień nie jestem fanem literatury obyczajowej, to od czasu do czasu sięgam dla czystej rozrywki. Regularnie co rok czytam też jedną, czasem dwie świąteczne pozycje.  Z propozycji powyżej wpadła mi w oko „Zakochany Święty Mikołaj”

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
FioletowaRóża 06.12.2021 18:49
Czytelniczka

Opowiadanie Katarzyny Misiołek wymiata:)) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
FioletowaRóża 06.12.2021 17:08
Czytelniczka

Ja chciałabym przeczytać "Gdy zasypie śnieg" Przybyłek:) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 06.12.2021 14:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post