Kazania Świętokrzyskie

Do dzisiaj zachowały się 18 pasków z 4 kart większego rękopisu. Rękopis powstał około połowy 14 wieku natomiast nie był pierwszym wydaniem oryginał pochodził z początku 14 wieku lub nawet końcówki 13. Zostały one użyte do ozdoby łacińskiego kodeksu z 15 wieku. Ów kodeks spisano być może w klasztorze przez zakon miechowitów. Kodeks zaginął paski są jednak w bibliotece narodowej Zachowało się 6 kazań w tym jedno w całości na dzień świętej Katarzyny. Dysponujemy fragmentami kazania na dzień św. Mikołaja, św. Michała , boże narodzenie, trzech króli i matki boskiej gromnicznej Były pisane z myślą o raczej wykształconym odbiorcy, który poradzi sobie z proza artystyczną, rytmizowaną i rymowaną zgodnie z sądami ars dictandi. Występują w nim liczne archaizmy uproszczenia i błędy, które chronologicznie mogą stawiać oryginał nawet na końcu 13 wieku. Zawierał listy apostolskie i apokalipsę w języku łacińskim. Nazwa świętokrzyskie jest dość niefortunna bo zbiór nie znalazł się w łysej górze (jak zakładała wcześniejsza teoria) a w leżajsku. Ciężko się w tych tekstach odnaleźć sporo łacinizmów sprawia, że wyciagnięcie czegoś z lektury nie jest łatwe. Same kazania raczej zawierają to czego mogliśmy się spodziewać po średniowiecznych kazaniach. Pierwsze opowiada o aniołach. drugie te całe o różnicy między grzechem i świętością na podstawie typów grzeszników bożo nardzeniowe jest o wcieleni pańskim, o trzech królach zestawia króli z Jezusem i postawia ich jako symbol działań człowieka wobec boga

• Polska
  • Średniowiecze