Imperatyw Boga

Okładka książki Imperatyw Boga Wiesław Glaner
Okładka książki Imperatyw Boga
Wiesław Glaner Wydawnictwo: Psychoskok nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psychoskok
2017-11-30
2017-11-30
9788381191548
religia zniewolenie Bóg chrześcijaństwo szatan ideologia katolicyzm wiara Imperatyw Boga

Pseudosłowiańskie neopogaństwo + chorobliwa nienawiść do chrześcijaństwa + nacjonalizm w przedwojennym wydaniu Zadrugi. Strasznie infantylne i zacietrzewione. Pozycja dla gimnazjalistów, którzy właśnie odkryli antyklerykalizm i Wielką Lechię :D

W opisie na tylnej części okładki można przeczytać, że jest to książka do myślenia. I faktycznie tak jest, gdyż nie nadaje się do przysłowiowego czytania „do poduszki”. Z pewnością jest to jedna z tych publikacji, obok których nie można przejść obojętnie.

Wymaga uważnego czytania, zatrzymania się w danym momencie i konfrontowania z własnymi poglądami a nawet ich zweryfikowania. Dochodzimy niejednokrotnie do wniosków, które prowadzą do nowego spojrzenia na utarte szlaki.

To niezwykle ciekawa ale i kontrowersyjna lektura, która u niejednego może wywołać mieszane uczucia, tym bardziej, że od dzieciństwa jesteśmy poddawaniu swoistemu „praniu mózgu” poprzez wpajanie nam określonych zasad moralnych, społecznych i religijnych.

Mimo trudnych zagadnień, książkę przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem, gdyż pobudza ona do myślenia i zastanowienia się nad ważnymi pytaniami pojawiającymi się w ciągu naszego życia. Z pewnością nie są to zagadnienia łatwe ale przez to nie są nudne.

Polecam lekturę tej książki wszystkim, którzy są otwarci na dyskusje światopoglądowe, bez zbędnej ekscytacji, przyjmujący inny punkt widzenia i gotowych do konstruktywnej polemiki.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2018/01/398-imperatyw-boga.html

Wiara, własna tożsamość... hm... to nie jest łatwa książka.

O nie, wcale nie łatwa... Wręcz dość trudna, ale to chyba dlatego, że tak bardzo dotykająca rzeczy trochę przez nas pomijanych na co dzień, a jednak tak... ważnych dla (i z perspektywy) naszego wnętrza. Każdy bowiem w coś wierzy, prawda? (nawet "wiara w nic" jest także rodzajem wiary, pewnym wiary wyborem, więc... nawet jeśli mówimy o ateistach, to ich niewiara jest - chyba - także rodzajem wiary właśnie). Pytanie... w co tak naprawdę wierzymy. I co leży u podstaw tej wiary.

Być może "Imperatyw Boga" nie jest łatwy w odbiorze dlatego, że... nie jest książką wygodną, ani też prostą czy przyjemną. Sięganie w głąb siebie, bądź też w miejsca niekoniecznie często przez nas samych (i w nas samych) odwiedzane, czy też traktowane przez nas na zasadzie pewnej oczywistości (mam na myśli nastawienie pt. więc po co się zastanawiać, prawda?) to dość trudne zadanie - jeśli się oczywiście podejdzie do niego na poważnie. Hm... czy warto? Jeśli kogoś interesuje własne "ja" - nawet na gruncie religii, wiary - to tak, warto.

Poza sferą własnego "ja" książka jest ciekawa o tyle, że autor snuje także rozważania na temat pewnej tożsamości nas samych jako pewnej słowiańskiej zbiorowości. A także na temat zbioru wartości jakimi się jako wspomniana zbiorowość kierujemy, i to od tysiącleci - z jednoczesnym wskazaniem na zmiany, jakie w tej sferze na przestrzeni dziejów zaszły. Pouczające...

Czy to pozycja do polecenia? Jak najbardziej tak. Jedno wszakże nie ulega wątpliwości - na tę książkę trzeba mieć autentyczną ochotę, czas i, jeśli nie ma to być lektura "na odczepnego" (a być nie powinna)... to warto byłoby podejść do tej książki poważnie. Czy tak zrobicie - to już Wasz wybór... Jednak warto to zrobić.

Dziękuje Wydawnictwu Psychoskok za egzemplarz recenzencki.

Recenzja znajduje się także na moim blogu:

Wiara, własna tożsamość... hm... to nie jest łatwa książka.

Kolejny paradoksalny problem katolicyzmu to kwestia dobra i zła. Katolicyzm tym dwóm pojęciom nadał statusy autonomii – oddzielił dobro od zła murem ignorancji/spekulacji. Niestety taka operacja jest niemożliwa. Bóg chrześcijan, jakkolwiek się starać, powiązany jest z chrześcijańskim Szatanem. Te dwie postacie dzielą się władzą nad ludźmi w często skomplikowanych relacjach – są sytuacje, gdy nie wiadomo, kto jest kim. Bóg nagradza, a Szatan karze? Oczywiście fizycznie pojęcia te działają razem.
W logice prasłowiańskiej powyższy problem ujęty jest w boską jednię dobra i zła, gdzie siły te, rysowane w symbolach Swarzycy (swastyki),inicjują wszelkie działanie. Ta bliźniaczość dobra i zła – dwugłowe ptaki – znów nawiązuje do podstawowej kwestii percepcji rzeczywistości w relacji tezy, antytezy i konsekwencji w syntezie.
Zło katolickie umocowane jest w ideologii, zło słowiańskie rozumiane jest przyrodniczo (termodynamicznie) i filozoficznie. Gdy do powyższego dodamy pytanie o umocowanie krzywdy w katolickiej ideologii zła, zauważymy, że tworzywem zła religijnego jest właśnie krzywda. Natomiast w filozofii przyrody zło jest prawem fizycznym (boskim),a krzywda jest sprawą ludzką (lub demoniczną) i może, ale nie musi, być ze złem powiązana. Na pewno wszystkich zdziwi fakt, że jeśli dawnemu Słowianinowi spłonął dom, nie uznawał on tego zła za złe, jeśli pożar wybuchnął z przyczyn naturalnych (piorun)… Zło ma swoje boskie prawo w drugiej zasadzie termodynamiki.

To nie jest lekka powieść do czytania jednym tchem. To publikacja skomplikowana, trudna, ale otwierająca oczy na wiele spraw i rozjaśniająca mnóstwo problemów. Wymaga skupienia,pauzy przy czytaniu i podjęcia własnej głębokiej refleksji.
Obecnie na polskiej scenie percepcji rzeczywistości społecznej mamy do czynienia z dominacją tabu religijnego. Sytuacja oczywiście jest wysoce absurdalna, bo nikt nie chce odpowiedzieć uczciwie na pytanie: co to jest Polska? Wiemy, że państwo polskie to twór judeochrześcijański, ale fakt ten nie stanowi punktu wyjścia do zrozumienia, że w Polsce występują zjawiska narodu państwowego i narodu słowiańskiego. Państwo polskie, jak cały Zachód, powstało na prawie rzymsko-katolickim, którego cechą zdecydowanie charakterystyczną jest opresyjność religijna aż po religijną dyktaturę.
Możemy powiedzieć obrazowo, że kiedyś mieliśmy sprawiedliwość, dzisiaj mamy prawo.

Książka „Imperatyw Boga” zawiera odpowiedzi na pytania od wieków stawiane przez ludzkość. Jest to kolejna pozycja, której nie można pominąć. W trakcie lektury zastanowimy się nad kilkoma istotnymi kwestiami. Chcemy przecież wiedzieć, czy od tysiąca lat żyjemy w porządku społecznym promującym podłość? Mamy prawo pytać, czy Słowianie to chrześcijanie? Powinniśmy wiedzieć, czy Szatan to fikcja, ale jego ofiary już nie? Po przeczytaniu niniejszej książki z łatwością odpowiemy na każde z tych pytań. Zrozumiemy, że jesteśmy religijnie zniewoleni i nie potrafimy zidentyfikować źródła naszej tożsamości. Na szczęście autor uświadomi nam, że możemy wydostać się z religijnego zamroczenia, by poszukać sensu korzeni ludzkiej moralności.

• Papier
  • Współpraca