Demon południa. Acedia - podstępna choroba duszy

Okładka książki Demon południa. Acedia - podstępna choroba duszy Jean - Charles Nault
Okładka książki Demon południa. Acedia - podstępna choroba duszy
Jean - Charles Nault Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC Seria: Miecz ducha religia
religia
Miecz ducha
Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
2017-08-28
2017-08-28
Agnieszka Kuryś
acedia walka duchowa

Ów demon południa to zniechęcenie i zwątpienie dopadające starożytnych pustelników szczególnie mocno, gdy słońce jest w zenicie, a więc w samo południe.
Przypadłość ta zwana także chorobą duszy i cechująca się wieloma zróżnicowanymi przejawami nie dotyczy jedynie pustelników z odległych czasów. Jest spotykana współcześnie we wszystkich stanach życia i odnosi się zarówno do mnichów żyjących tak samotnie jak i we wspólnocie, do kapłanów, do małżonków, a także i do celibatariuszy; dotyczy nas wszystkich, współcześnie żyjących ludzi XXI wieku.
Autor, ur. w 1970r. zakonnik benedyktyński ze stopniem doktora teologii swoje opracowanie rozpoczyna od przedstawienia różnych manifestacji acedii w czasach Ojców Pustyni przytaczając jednocześnie ich rady, z których najbardziej utkwiła mi w pamięci jakże aktualna zasada "wytrwaj".
W dalszej części Autor zapoznaje nas z myślami św. Tomasza z Akwinu, który określił acedię jako grzech przeciwko radości płynącej z miłości. To doskonała okazja, aby przeciętny katolik (do tej kategorii zaliczam siebie) co nieco dowiedział się i skorzystał z dorobku Akwinaty, na którym bazuje przecież Tradycja Katolicka. Bardzo ciekawy wątek dotyczy także przełomu w rozumieniu pojęcia acedii wraz z opracowaną przez Wilhelma Ockhama nową koncepcją wolności, którą nazwał "wolnością opartą na obojętności" (człowieka nie pociąga już w sposób naturalny dobro, ale pozostaje on obojętny wobec dobra i zła; aby wybrać między dobrem a złem musi posłużyć się czynnikiem zewnętrznym utożsamianym przez Ockhama z prawem; w konsekwencji rodzi się moralność oparta na powinności - legalizm, a wraz z nim zostaje zakwestionowany autorytet Boga, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się autorytaryzmu władzy; dalsze wywody są niezwykle ciekawe).
W kolejnej części Autor przedstawia wpływ acedii na nas, współczesnych - tu szczególnie poruszyło mnie ukazanie acedii w życiu małżeńskim wraz z wykładem, czym ta katolicka wspólnota małżeńska powinna być. Jakże słabe jest to moje katolickie wykształcenie...
Lekturę oceniam bardzo wysoko i polecam wszystkim katolikom. Czyta się lekko i szybko. Warto! Pobudza do cennych refleksji.

Książka o złych istotach duchownych.

Książka o złych istotach duchownych.

Cała opinia na:

Tytuł - początkowo raczej mnie zniechęcił, ale treść pozytywnie zaskoczyła. Podtytuł "Acedia - podstępna choroba duszy" wytłumaczył wszystko.
Poznajemy problem, z jakim mieli do czynienia już Ojcowie Pustyni, a obecnie pojęcie acedii, praktycznie nieużywane, właściwie jest zupełnie nieznane. Możnaby sondażowo zapytać kilka osób, czym jest "acedia" i podejrzewam, że dziewięćdziesiąt dziewięć procent pytanych nie miałoby pojęcia i nie potrafiło skojarzyć tego terminu z niczym. Tymczasem problem dotyczy naszego życia. Zjawisko nazywane acedią istnieje, a nawet atakuje obecnie ze zdwojoną siłą, dotykając ludzi w różnych sytuacjach życiowych, z różnych środowisk i w każdym miejscu.
(...)
Oczywiście w całej historii związanej z problemem duszy, najważniejsze jest, by symptomy rozpoznać i właściwie zadziałać. Od autora, który acedię poznał wyjątkowo dokładnie, dowiadujemy się, że sposoby na walkę z tymi przypadłościami są nam dostępne i często nad wyraz proste.
Mając na uwadze powiązanie życia duchowego z naszym zachowaniem, musimy przyjrzeć się naszej duszy z punktu widzenia wiary. Odwieczna walka dobra ze złem, pokusy, grzechy i zaniedbania. Ojciec Jean-Charles Nault kieruje nas na drogę modlitwy, rozmowy i przyjaźni z Bogiem przede wszystkim. Praca- głównie fizyczna, która wykonywana wytrwale potrafi odsunąć wiele dolegliwości duszy. Łzy, jako oczyszczający sposób na wyrzucenie niepotrzebnych nam myśli i emocji oraz rodzaj wyczekiwanego pocieszenia duszy. Te i kilka innych, które warto poznać. (...)

Cała opinia na:

Ta książka mnie zaskoczyła od samego wstępu, bo po przeczytaniu początku pomyślałam: jak dobrze, że trafiła w moje ręce! Tytuł mnie raczej nie zachęcał, ponieważ rzadko czytam książki o demonach, a poza tym trochę obawiałam się, że będzie zbyt naukowa. Książka okazała się jednak napisana prostym i przystępnym językiem, co nie znaczy, że da się ja czytać szybko. Zbyt wiele jest treści, które człowiek musi wewnętrznie sobie uzmysłowić, musi się zastanowić nad sobą.

Acedia. Dla mnie to pojęcie było obce - myślę, że mało kto zna to słowo i co za nim się kryje. Wydaje się nie funkcjonować w dzisiejszych czasach, ale okazuje to się złudzeniem i świetnym zagraniem złego ducha, który może sobie z większą mocą hulać, bo większość nawet nie wie że jest. A ta podstępna choroba duszy zbiera ogromne żniwo, także w dzisiejszych czasach, w każdym wieku i miejscu.

więcej: http://zaciszedomowe.pl/2017/11/biblioteczka-cz-4/

• Chrześcijaństwo
  • Melancholie i depresje
  • Do przeczytania - non-fiction
  • Do przemyśleń
  • Duchowe
  • Non-fiction

Jean - Charles Nault Demon południa. Acedia - podstępna choroba duszy Zobacz więcej