Demon południa. Acedia - podstępna choroba duszy

Okładka książki Demon południa. Acedia - podstępna choroba duszy
Jean - Charles Nault Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC Seria: Miecz ducha religia
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
religia
Seria:
Miecz ducha
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
Data wydania:
2017-08-28
Data 1. wyd. pol.:
2017-08-28
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375026375
Tłumacz:
Agnieszka Kuryś
Tagi:
acedia walka duchowa
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
282
102

Na półkach: ,

Ów demon południa to zniechęcenie i zwątpienie dopadające starożytnych pustelników szczególnie mocno, gdy słońce jest w zenicie, a więc w samo południe.
Przypadłość ta zwana także chorobą duszy i cechująca się wieloma zróżnicowanymi przejawami nie dotyczy jedynie pustelników z odległych czasów. Jest spotykana współcześnie we wszystkich stanach życia i odnosi się zarówno do mnichów żyjących tak samotnie jak i we wspólnocie, do kapłanów, do małżonków, a także i do celibatariuszy; dotyczy nas wszystkich, współcześnie żyjących ludzi XXI wieku.
Autor, ur. w 1970r. zakonnik benedyktyński ze stopniem doktora teologii swoje opracowanie rozpoczyna od przedstawienia różnych manifestacji acedii w czasach Ojców Pustyni przytaczając jednocześnie ich rady, z których najbardziej utkwiła mi w pamięci jakże aktualna zasada "wytrwaj".
W dalszej części Autor zapoznaje nas z myślami św. Tomasza z Akwinu, który określił acedię jako grzech przeciwko radości płynącej z miłości. To doskonała okazja, aby przeciętny katolik (do tej kategorii zaliczam siebie) co nieco dowiedział się i skorzystał z dorobku Akwinaty, na którym bazuje przecież Tradycja Katolicka. Bardzo ciekawy wątek dotyczy także przełomu w rozumieniu pojęcia acedii wraz z opracowaną przez Wilhelma Ockhama nową koncepcją wolności, którą nazwał "wolnością opartą na obojętności" (człowieka nie pociąga już w sposób naturalny dobro, ale pozostaje on obojętny wobec dobra i zła; aby wybrać między dobrem a złem musi posłużyć się czynnikiem zewnętrznym utożsamianym przez Ockhama z prawem; w konsekwencji rodzi się moralność oparta na powinności - legalizm, a wraz z nim zostaje zakwestionowany autorytet Boga, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się autorytaryzmu władzy; dalsze wywody są niezwykle ciekawe).
W kolejnej części Autor przedstawia wpływ acedii na nas, współczesnych - tu szczególnie poruszyło mnie ukazanie acedii w życiu małżeńskim wraz z wykładem, czym ta katolicka wspólnota małżeńska powinna być. Jakże słabe jest to moje katolickie wykształcenie...
Lekturę oceniam bardzo wysoko i polecam wszystkim katolikom. Czyta się lekko i szybko. Warto! Pobudza do cennych refleksji.

Ów demon południa to zniechęcenie i zwątpienie dopadające starożytnych pustelników szczególnie mocno, gdy słońce jest w zenicie, a więc w samo południe.
Przypadłość ta zwana także chorobą duszy i cechująca się wieloma zróżnicowanymi przejawami nie dotyczy jedynie pustelników z odległych czasów. Jest spotykana współcześnie we wszystkich stanach życia i odnosi się zarówno do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
101
100

Na półkach: ,

Książka o złych istotach duchownych.

Książka o złych istotach duchownych.

Pokaż mimo to

avatar
453
442

Na półkach: ,

Cała opinia na:
https://godzinazksiazka.blogspot.com/2017/10/demon-poudnia.html

Tytuł - początkowo raczej mnie zniechęcił, ale treść pozytywnie zaskoczyła. Podtytuł "Acedia - podstępna choroba duszy" wytłumaczył wszystko.
Poznajemy problem, z jakim mieli do czynienia już Ojcowie Pustyni, a obecnie pojęcie acedii, praktycznie nieużywane, właściwie jest zupełnie nieznane. Możnaby sondażowo zapytać kilka osób, czym jest "acedia" i podejrzewam, że dziewięćdziesiąt dziewięć procent pytanych nie miałoby pojęcia i nie potrafiło skojarzyć tego terminu z niczym. Tymczasem problem dotyczy naszego życia. Zjawisko nazywane acedią istnieje, a nawet atakuje obecnie ze zdwojoną siłą, dotykając ludzi w różnych sytuacjach życiowych, z różnych środowisk i w każdym miejscu.
(...)
Oczywiście w całej historii związanej z problemem duszy, najważniejsze jest, by symptomy rozpoznać i właściwie zadziałać. Od autora, który acedię poznał wyjątkowo dokładnie, dowiadujemy się, że sposoby na walkę z tymi przypadłościami są nam dostępne i często nad wyraz proste.
Mając na uwadze powiązanie życia duchowego z naszym zachowaniem, musimy przyjrzeć się naszej duszy z punktu widzenia wiary. Odwieczna walka dobra ze złem, pokusy, grzechy i zaniedbania. Ojciec Jean-Charles Nault kieruje nas na drogę modlitwy, rozmowy i przyjaźni z Bogiem przede wszystkim. Praca- głównie fizyczna, która wykonywana wytrwale potrafi odsunąć wiele dolegliwości duszy. Łzy, jako oczyszczający sposób na wyrzucenie niepotrzebnych nam myśli i emocji oraz rodzaj wyczekiwanego pocieszenia duszy. Te i kilka innych, które warto poznać. (...)

Cała opinia na:
https://godzinazksiazka.blogspot.com/2017/10/demon-poudnia.html

Tytuł - początkowo raczej mnie zniechęcił, ale treść pozytywnie zaskoczyła. Podtytuł "Acedia - podstępna choroba duszy" wytłumaczył wszystko.
Poznajemy problem, z jakim mieli do czynienia już Ojcowie Pustyni, a obecnie pojęcie acedii, praktycznie nieużywane, właściwie jest zupełnie nieznane....

więcej Pokaż mimo to

Reklama
avatar
188
16

Na półkach: , ,

Ta książka mnie zaskoczyła od samego wstępu, bo po przeczytaniu początku pomyślałam: jak dobrze, że trafiła w moje ręce! Tytuł mnie raczej nie zachęcał, ponieważ rzadko czytam książki o demonach, a poza tym trochę obawiałam się, że będzie zbyt naukowa. Książka okazała się jednak napisana prostym i przystępnym językiem, co nie znaczy, że da się ja czytać szybko. Zbyt wiele jest treści, które człowiek musi wewnętrznie sobie uzmysłowić, musi się zastanowić nad sobą.

Acedia. Dla mnie to pojęcie było obce - myślę, że mało kto zna to słowo i co za nim się kryje. Wydaje się nie funkcjonować w dzisiejszych czasach, ale okazuje to się złudzeniem i świetnym zagraniem złego ducha, który może sobie z większą mocą hulać, bo większość nawet nie wie że jest. A ta podstępna choroba duszy zbiera ogromne żniwo, także w dzisiejszych czasach, w każdym wieku i miejscu.

więcej: http://zaciszedomowe.pl/2017/11/biblioteczka-cz-4/

Ta książka mnie zaskoczyła od samego wstępu, bo po przeczytaniu początku pomyślałam: jak dobrze, że trafiła w moje ręce! Tytuł mnie raczej nie zachęcał, ponieważ rzadko czytam książki o demonach, a poza tym trochę obawiałam się, że będzie zbyt naukowa. Książka okazała się jednak napisana prostym i przystępnym językiem, co nie znaczy, że da się ja czytać szybko. Zbyt wiele...

więcej Pokaż mimo to


Cytaty

Więcej
Jean - Charles Nault Demon południa. Acedia - podstępna choroba duszy Zobacz więcej
Jean - Charles Nault Demon południa. Acedia - podstępna choroba duszy Zobacz więcej
Reklama
Więcej
Reklama
zgłoś błąd