Elementarny Kurs astrologii urodzeniowej w 15 lekcjach

Treść tej książki dostępna jest dzięki Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej, i można ją całą poznać pod tym adresem. Zawiera ona 15 lekcji, pierwsze lekcje są długie, natomiast ostatnie stosunkowo szybkie i krótkie. Książka została napisana na potrzeby „rynku astrologicznego” i stanowi kompendium wiedzy ponad wszelkim szarlataństwem i udawaniem. Omówię teraz najkrócej jak się da poszczególne lekcje.

Pierwsza lekcja, „Wiadomości wstępne”, jak sama nazwa mówi, zawiera podstawy. Dzieli astrologię na dość przestarzały podział – urodzeniową, medyczną, godzinną i polityczną. Dowiadujemy się przede wszystkim czym jest ekliptyka (linia kolista, którą zakreśla w przestrzeni Ziemia wokół Słońca) i że wzdłuż niej rozciąga się Zwierzyniec Niebieski, czyli Zodiak. Każde z 30 stopni z 360 przypada na jeden z 12 znaków. Mamy informacje czym jest rok, doba, doba cywilna (zaczyna się od północy do północy, doba astrologiczna (od południa do południa). W pierwszej lekcji obliczamy także czas gwiazdowy. Dziś jednakże robią to za nas komputery i programy.

Druga lekcja również zawiera coś, co może zostać dziś załatwione cyfrowo – obliczanie horoskopu. Lekcja zawiera wstępny podział na domy, omówione szczegółowo w późniejszych lekcjach.

W trzeciej lekcji zapoznajemy się z ciałami kosmicznymi, czyli planetami. Lekcja zawiera oznakowanie poszczególnych planet symbolami – warto je znać, tak samo jak symbole znaków zodiaku (to zupełne podstawy!). W lekcji tej poznajemy także aspekty i ich symbole.

Lekcja czwarta poświęcona jest stricte znakom zodiakalnym, a także ich podziałami: na trygony (powietrzny, ognisty, wodny i ziemny),według jakości (kardynalne, stałe, zmienne),oraz według aktywności (męskie-aktywne, żeńskie-pasywne). Dostajemy też na tej lekcji całą listę znaków zodiaku, wśród których przykładowo Skorpion jest wodny i stały, Rak wodny i kardynalny, Panna ziemna i zmienna, itp. (str 58-59).

W lekcji piątej bliżej poznajemy Słońce, Księżyc i planety. Poznajemy ich energie, i tak dowiadujemy się przykładowo, że Słońce i Księżyc to samiec i samica (para rodziców) albo Wenus i Mars to samiec i samica (para partnerów). W tej lekcji dowiadujemy się także czym są władztwa znaków w planetach.

Lekcja szósta, nad wyraz ważna, dotyczy domów horoskopu i aspektów. Mamy w niej szczegółowe omówienie poszczególnych domów, znowu podział domów na powietrzne, wodne i ogniste oraz kardynalne, stałe i zmienne. Omówiony jest także podział półkuli na wschodnią i zachodnią oraz północną i południową
Lekcja siódma to podział znaków zodiaku na dekanaty (każdy po 10 stopni z 30).

Lekcja ósma opowiada o temperamentach, i tak trygon powietrza to temperament sangwinistyczny, trygon ognia – choleryczny, wody – flegmatyczny, a ziemi – melancholiczny.

Lekcje 9 do 15 to już szczegółowe formy horoskopu. 9. lekcja odnosi się do spraw finansowych według wpływów kosmicznych, lekcja 10. opisuje kierunek zawodowy wskazywany przez horoskop, lekcja 11. znaczenie horoskopu dla spraw rodzinnych, lekcja 12. – „Konstelacje miłości i małżeństwa”, lekcja 13. – „Podróże pod przewodnictwem sił kosmicznych”, lekcja 14. – ” Przyjaciele i wrogowie ze stanowiska astrologicznego”, a ostatnia lekcja, to „Prognoza astrologiczna”.

Książka napisana jest przystępnym, podręcznikowym językiem. Zawiera pomocne tabele, wykresy i ćwiczenia, które pomagają przetworzyć i utrwalić zdobytą wiedzę. Przyznam jednakże, że nie zrobiłam ani jednego ćwiczenia. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie te ćwiczenia robi dziś za mnie odpowiednie oprogramowanie komputera. Kiedyś obliczano horoskopy ręcznie, co wydaje się wręcz nieprawdopodobne – i ta książka pokazuje jak się to robi. Pod tym względem jest ciekawą pamiątką minionych czasów, ale dziś nikt nie oblicza horoskopu, czy czasu gwiazdowego (zamienionego z ziemskiego),samodzielnie. Książkę więc można traktować jako pewien relikt przeszłości (w końcu ma już 80 lat). Jest jednakże dobrym wstępem do astrologii i polecam ją każdemu, kto chce się wgłębić w jej tajniki. Zawiera ona absolutne podstawy i plusem jest to, że uwzględnia najpóźniej odkrytą planetę – Plutona. Warto przebrnąć przez 160 stron i 15 lekcji, by ujrzeć astrologię od korzeni. Kurs ten jest jak najbardziej pozytywny, ale podkreślam – nie wszystkie lekcje są już dziś przydatne.

• Astrologia

Dodaj cytat z książki Elementarny Kurs astrologii urodzeniowej w 15 lekcjach