Książka Roku 2018

Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seriously Funny: The Endlessly Quotable
Ag2S

Miałbym więcej entuzjazmu dla nieszablonowego myślenia, gdyby istniały dowody na jakiekolwiek myślenie, nawet szablonowe. Najbardziej cytowany pisarz naszych czasów obdarzony był specyficznym poczuciem humoru, co uczyniło z niego zarówno autora bestsellerów, jak i niewyczerpane źródło mądrości życiowej. Ten zbiór pełen jest jego najzabawniejszych i wartych zapamietania myśli o życiu,...

Najbardziej cytowany pisarz naszych czasów obdarzony był specyficznym poczuciem humoru, co uczyniło z niego zarówno autora bestsellerów, jak i niewyczerpane źródło mądrości życiowej. Ten zbiór pełen jest jego najzabawniejszych i wartych zapamietania myśli o życiu, wszechświecie i chrapaniu.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Powaznie_zabawne__nieskon...»

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Pratchett w pigułce

„Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne” to zbiór najlepszych cytatów mistrza humoru i fantastyki sir Terry’ego Pratchetta. Twarda zielona okładka z charakterystycznym kapeluszem skrywa 126 stron mądrości, zebranych przede wszystkim z kolejnych powieści ze stworzonego przez Pratchetta Świata Dysku, ale również z wywiadów i internetowych wypowiedzi autora. Zostały one podzielone na dziewięć grup tematycznych: Ludzka natura, Romans, Wykształcenie i mądrość, Sukces, Życie i śmierć, Zwierzęta, Religia, Polityka, Słowo i pismo. Taki podział ułatwia znalezienie cytatu odpowiedniego na każdą okazję.

Charakterystyczne dla wszystkich tekstów Pratchetta jest to, że pod osłoną humoru podsuwa czytelnikowi głębokie przemyślenia na temat świata i ludzkiej natury. Ma przy tym talent do nieszablonowych obserwacji i porównań oraz do wyrażania nawet ogólnie znanych prawd w świeży i oryginalny sposób. W swoich przemyśleniach stawia różnorodne pytania: kiedy zaczyna się zło? Kto powinien „coś z tym wszystkim zrobić”? W czym seks jest podobny do kuchni? To, że odpowiedzi na nie są zabawne, nie znaczy jeszcze, że nie są prawdziwe i trafne.

Niestety, cytaty są tu dawkowane bardzo oszczędnie: po jednym na stronę. W porównaniu z „Humorem i Mądrością Świata Dysku”, obszernym zbiorem najlepszych fragmentów z każdej z książek Pratchetta, kompaktowe „Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne” wypadają dość przeciętnie i mogą pozostawić pewien niedosyt. Mimo wszystko zawierają samą esencję „pratchettowości”, nie ma tam kiepskich fragmentów, to wybór najlepszych z najlepszych. Z pewnością sprawdzą się jako prezent tak dla fanów autora, jak i dla tych, którzy jeszcze nie zapoznali się z jego twórczością – jako zachęta do odkrycia całego bogactwa, humoru i mądrości Świata Dysku.

Agnieszka Kruk

Maciek | 2018-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2018

Uświadomiłem sobie, że właśnie mija dwadzieścia lat od chwili gdy przeczytałem mojego pierwszego "praczeta". Dlaczego to wydarzenie tak zapadło mi w pamięć? Przez Mundial we Francji. Ronaldo, ten z Brazylii, dziurawił siatki kolejnych przeciwników w drodze do przegranego finału France '98, a ja, z wypiekami na twarzy,pochłaniałem "Blask fantastyczny" (wieczorem gdy kończyłem książkę padło pamiętne 3 do 0 w meczu między Chorwacją a Niemcami, uwiecznionym przez Kazika w piosence El Doopy ;)).
Dwadzieścia lat później mamy kolejny mundial, sir Terrego nie ma już niestety z nami, a brazylijski piłkarz i jego nadwaga są już dawno na emeryturze. Nie liczyłem ile przez ten czas przeczytałem książek ze Świata Dysku, na pewno nie przeczytałem wszystkich, co nie zmienia faktu, że twórczość Terrego Pratchetta i jego postawa życiowa pozostawiły we mnie ślad do końca życia.
Nie wystawiam oceny temu zbiorkowi około 130 cytatów (jeden na stronę - poważnie - mamy cytat na środku kartki, a u...

Beata | 2017-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2017

Dlaczego tylko 6 gwiazdek? Bo książka jest tak naprawdę tylko przystawką, dobrą, i owszem, ale tylko przystawką. Prawdziwie smakowitym daniem są opowieści ze Świata Dysku.

książek: 1996
Asia-Polihymnia | 2019-01-04
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Przesympatyczna książeczka z cytatami z książek Pratchetta. Znalazły się tutaj wszystkie moje ulubione "złote myśli" autora. Jak dla mnie książka mogłaby być z pięć razy grubsza. Materiału by nie brakło, a przyjemności byłoby więcej.

Intruder | 2019-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2019

6/10 - niezła. Zbiór wybranych cytatów z książek "Świata Dysku". Niektóre dobre same w sobie, ale ich największa siła leżała często w kontekście, z którego wyrwane nie robią takiego wrażenia. Książeczka przydatna w celu przypomnienia wycinków twórczości Pratchetta osobom ją znającym, nie polecałbym natomiast lektury czytelnikom dopiero planującym rozpocząć tę piękną podróż.

Goldie | 2018-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2018

Krótka książeczka, ale samo "mięsko" :). Warto zajrzeć, jeśli ktoś jeszcze nie zna tego autora - będzie wiadomo, czy ten typ humoru i mądrości mu odpowiada czy nie. I czy warto zaczynać ;) pozostałe kilkadziesiąt książek?

fynfeuro | 2018-12-16
Przeczytana: 09 grudnia 2018

kilka cytatów wartych powtórzenia, ale jak to z Pratchetem - nie da się zapamiętać.

Katarzyna Sawicka | 2017-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2017

Esencja!
Tylko za mało..

Paula | 2018-01-02
Na półkach: Cytaty, Przeczytane
Przeczytana: 2018 rok

Za mało! Za krótko! Nie mogę dać 10 gwiazdek ponieważ odczuwam poważny BRAK. Oczywiście rozumiem, że zebranie wszystkich "najlepszych" cytatów oznaczałoby przepisanie połowy każdej kolejnej książki, ale na pewno można było uczynić tę książeczkę bardziej (dużo bardziej) opasłą.
Cóż nie pozostaje mi nic innego jak zacząć czytać Świat Dysku od nowa. :)

CzytującaK | 2018-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2018

Taka mała książeczka, a tyle mądrości życiowej ;)

Katarzyna | 2019-01-07
Przeczytana: 18 marca 2018