Opowieści makabryczne

Okładka książki Opowieści makabryczne
Stephen King Wydawnictwo: Albatros komiksy
64 str. 1 godz. 4 min.
Kategoria:
komiksy
Tytuł oryginału:
CREEPSHOW
Wydawnictwo:
Albatros
Data wydania:
2017-10-25
Data 1. wyd. pol.:
2008-03-06
Liczba stron:
64
Czas czytania
1 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381250382
Tłumacz:
Paulina Braiter-Ziemkiewicz
Tagi:
horror King Dzień ojca Samotna śmierć Jordy'ego Verrilla Skrzynia Jak pozostać na fali Lubią się podkradać
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Lśnienie w ciemności. Dla uczczenia dwudziestolecia Lilja’s Library Clive Barker, P. D. Cacek, Ramsey Campbell, Richard Chizmar, Brian Keene, Jack Ketchum, Stephen King, Stewart O'Nan, Edgar Allan Poe, Kevin Quigley, Bev Vincent
Ocena 6,2
Lśnienie w cie... Clive Barker, P. D....
Okładka książki 17 podniebnych koszmarów Ambrose Bierce, Tom Bissell, Ray Bradbury, Roald Dahl, James Dickey, Arthur Conan Doyle, Cody Goodfellow, Joe Hill, Stephen King, E. Michael Lewis, Richard Matheson, David J. Schow, Dan Simmons, Peter Tremayne, E. C. Tubb, John Varley, Bev Vincent, Bev Vincent
Ocena 5,7
17 podniebnych... Ambrose Bierce, Tom...
Okładka książki Mroczna Wieża: Bitwa o Jericho Hill Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Jae Lee
Ocena 7,7
Mroczna Wieża:... Peter David, Robin ...
Okładka książki Twarz w tłumie Stephen King, Stewart O'Nan
Ocena 5,7
Twarz w tłumie Stephen King, Stewa...
Okładka książki Tygrys tu, tygrys tam... Joan Aiken, Isaac Asimov, Ambrose Bierce, Robert Bloch, Ray Bradbury, Ramsey Campbell, Roald Dahl, Stephen King, Richard Matheson, William F. Nolan, R.L. Stine
Ocena 5,8
Tygrys tu, tyg... Joan Aiken, Isaac A...
Okładka książki Amerykański wampir #01 Rafael Albuquerque, Stephen King, Scott Snyder
Ocena 7,1
Amerykański wa... Rafael Albuquerque,...

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
496 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
870
686

Na półkach: ,

Mroczne opowiastki

Stephen King jest znany jako doskonały gawędziarz, który bawiąc się słowem raczy swych czytelników kolejnymi powieściami. Choć znany jest z długich dzieł w jego twórczości nie zabrakło krótkich nowelek. Jednak w jego dorobku znajduje się szczególna pozycja, która jest swojego rodzajem hołdem złożonym komiksom z lat 50-tych, a w których zaczytywał się w dzieciństwie nasz autor z Maine. Każdy z nas lubi poczuć nutkę grozy, poczuć gęsią skórkę na swej skórze. Strach leży u podstaw grozy, ponieważ pokazuje coś co budzi w nas lęk. Większość z nas słyszała, czytała lub widziała krótkie, przerażające historie. W czasach młodości Kinga taką niewątpliwą rolę straszaka pełniły komiksy, natomiast na naszym rodzimym poletku starsi czytelnicy z pewną nutką sentymentu wspominają oglądane po kryjomu „Opowieści z krypty” ze słynny strażnikiem krypty. Coś w nas jest, że z sentymentem wracamy do lat swej młodości, więc wydanie przez Stephena Kinga paru opowiastek w formie komiksu wydaje się rzeczą jak najbardziej zrozumiałą. Po prostu wracamy do tego co miło wspominamy.

Wydanie klasycznych, utrzymanych w klimacie grozy opowieści Stephena Kinga w wydaniu komiksowym to nie lada gratka. Pięć nasyconych czarnym humorem krótkich historii zostało zilustrowanych przez Berniego i Michele’a Wrightsonów. Specyficzna kreska typowa dla lat pięćdziesiątych, dla których hołdem jest ten komiks może się podobać lub nie, jednak zdecydowanie pozwala przenieść się duchem do tamtych lat. „Opowieści makabryczne” oprócz swej roli rozrywkowej pełnią jeszcze inną zasadniczą. Pozwalają na wgląd w „duszę” Stephena Kinga a raczej na jej część związaną z jego dzieciństwem. Odkrywają przed nami fascynacje autora nad komiksami grozy jaką przeżywał w dzieciństwie, która chyba pozostała mu do dziś dzień. Jednym słowem „Opowieści makabryczne” pełnią rolę wehikułu czasu, który pozwala na spojrzenie na te czynniki, które kształtowały wówczas bardzo młody umysł jednego z poczytnych pisarzy naszych czasów.

Narratorem zbioru jest Upiór, złośliwiec obdarzony cynicznym poczuciem humoru i chichoczący, cóż, dość upiornie raz po raz. Wybaczcie, ale skojarzenie z „Opowieściami z krypty” wysuwa się wręcz samoistnie. To dzięki Upiorowi czytelnik będzie mógł poznać pięć krwawych, na poły strasznych, a na poły zabawnych historyjek: mamy tu i familijną opowieść z zombie w roli głównej, i człowieka-roślinę, i tajemniczą skrzynię zamieszkaną przez krwiożerczego potwora. Dowiemy się też, czym może skończyć się zemsta na niewiernej małżonce oraz nadmierna dbałość o higienę.

„Opowieści makabryczne” są tak naprawdę pozycją przeznaczoną dla wąskiego grona odbiorców. Jako, że jest to opowieść obrazkowa nie znajdziemy tutaj ani obszernych opisów, ani rysów psychologicznych postaci, do których King przyzwyczaił nas w swoich powieściach i, które tak naprawdę są jego największym atutem. Nie znajdziemy tutaj także niczego nowego. „Opowieści makabryczne” są pozycją z 1982 roku inspirowaną zeszytami wydawanymi trzydzieści lat wcześniej. Dla współczesnych czytelników jest to już tylko i wyłącznie ciekawostka, która niczym konkretnym nie potrafi nas zaskoczyć. Co więcej, jest to komiks przeznaczony raczej dla mało wymagającego czytelnika. Ludzie dopatrujący się w lekturze jakiejś większej głębi absolutnie nie mają tutaj czego szukać. Owszem opowiastki te czasami są pozbawione logiki, czasami zbyt proste, a poczucie humoru Upiora może trafiać do młodego czytelnika, lecz dla osób poszukujących czegoś nowego, lekkiej lektury dającej efekt dreszczyku grozy, z rozrzewnieniem wspominających młodzieńcze lata i pierwsze strachy wyżej wymienione drobne niedostatki mogą wydać się nieważne.

Co się tyczy strony graficznej komiksu, styl braci Wrightson może być odbierany jako przestarzały, co jednym się spodoba innym zaś będzie przeszkadzać. Ich kreska pozwala wczuć się lepiej w klimat, a upiorne, krwawe i lekko obrzydliwe rysunki są bardzo dobrym uzupełnieniem do treści. Kolory są stonowane, jakby wyblakłe, królują barwy ziemi, wszelkie brązy i beże, trochę zgniłej, trupiej zieleni oraz, gdzieniegdzie, kontrastująca z nimi czerwień. Taki styl nawiązujący do przeszłych komiksów jest wyjątkowy jeszcze z innego powodu. Możliwość przeczytania komiksów z lat 50-tych w naszym kraju jest bardzo znikoma, więc „Opowieści makabryczne” są jedyną możliwością zapoznania się z fenomenem obrazkowych opowieści grozy tamtych lat.

Podsumowując, tymi pięcioma historyjkami Stephen King ukazał się w innej odsłonie. Pokazał, że nie tylko potrafi tworzyć wersje komiksowe swych mrocznych historii, ale nie stroni od przeszłości, która go uformowała. Dla osób wspominających z sentymentem „Opowieści z krypty”, uwielbiających historyjki z dreszczykiem, które mimo braku logiki przykuwają czytelnika do kartek komiksu czy też książki, a widza do ekranu, pozycja ta wyda się jak najbardziej odpowiednia. Dla stałych czytelników twórczości Stephena Kinga taka fascynująca ciekawostka.

Mroczne opowiastki

Stephen King jest znany jako doskonały gawędziarz, który bawiąc się słowem raczy swych czytelników kolejnymi powieściami. Choć znany jest z długich dzieł w jego twórczości nie zabrakło krótkich nowelek. Jednak w jego dorobku znajduje się szczególna pozycja, która jest swojego rodzajem hołdem złożonym komiksom z lat 50-tych, a w których zaczytywał...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    672
  • Chcę przeczytać
    627
  • Posiadam
    212
  • Komiksy
    36
  • Stephen King
    25
  • Chcę w prezencie
    17
  • Komiks
    15
  • Ulubione
    11
  • King
    9
  • Teraz czytam
    7

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Opowieści makabryczne


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...

Przeczytaj także