Księga pięciu szyderców

Tłumaczenie: Jacek Frühling
Wydawnictwo: Czytelnik
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Tucholsky - ein Lesebuch für unsere Zeit; Gruss nach vorn; Na, und?
wojna, polityka, nazizm, satyra, niemcy
satyra
GZal

Tucholsky Kurt (1890-1936), niemiecki pisarz i publicysta. Współpracował z pacyfistycznym i antyfaszystowskim czasopismem Die Weltbühne (1927-1933), redagowanym przez C. von Ossietzky'ego, laureata pokojowej Nagrody Nobla 1935. 1924-1929 korespondent w Paryżu, od 1929 na emigracji w Szwecji, 1933 pozbawiony przez władze III Rzeszy obywatelstwa niemieckiego. Popełnił samobójstwo. Autor...

Autor antynazistowskich satyr politycznych i szkiców prozatorskich, m.in. Deutschland, Deutschland über alles! (1929). Polski wybór wierszy i prozy Księga pięciu szyderców (1955).

źródło opisu: www.czytelnik.pl

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

GZal | 2017-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2017

Satyryk, dziennikarz, weteran I wojny światowej. Krytyk nazistów i Hitlera zmuszony do emigracji. Według informacji ze wstępu Marianowicza książki Tucholsky’ego 10 maja 1933 były wśród tych, które palili naziści. No cóż, nie jest to zaskoczeniem. Władze autorytarne nie znoszą satyry, która obraża “naród”, wszak w imię narodu dokonuje wszystkich niegodziwieństw. I zupełnie nie ma znaczenia, jaki to będzie naród, schemat będzie identyczny. Odwoływania się do patriotyzmu i narodu wykorzystywali komuniści (pisze o tym doskonale wspomniany Głowiński). Widzimy to również bardzo współcześnie.

Część tekstów Tucholsky’ego zbliżona jest do felietonów Słonimskiego, czy Makuszyńskiego. Całkiem zgrabny i humorystyczno-gorzki opis przywar narodu, z którego się wywodzą. Tucholsky pisze o niemieckiej służalczości, poddaństwie, umiłowaniu do rozkazów. Pewnie każdy kraj ma tego rodzaju satyryków. W czasach pokoju śmiejemy się z tych naszych przywar (pod warunkiem, że nie mówi tego ktoś obcy), ale...

kjonca | 2017-09-03