Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy

Cykl: Damy, dziewuchy, dziewczyny (tom 1)
Wydawnictwo: Znak emotikon
literatura polska
Ag2S

Cześć, jestem Heńka. Chcę Ci przedstawić moje koleżanki. Już dawno nikt ich nie odwiedzał, a mają mnóstwo fantastycznych historii w zanadrzu. Dziesięciolatka na tronie, rymopiska, pierwsza kobieta chirurg, alpinistka, kobieta szpieg… Bohaterki i buntowniczki. Na pewno się polubicie! Bo możesz być jak one. W książce występują: Anna Henryka Pustowójtówna – dziewczyna z powstania...

W książce występują:
Anna Henryka Pustowójtówna – dziewczyna z powstania styczniowego
Izabela Czartoryska – niestrudzona kolekcjonerka osobliwości
Krystyna Krahelska – bez której nie byłoby warszawskiej Syrenki
Krystyna Skarbek – agentka, która wyprzedziła Jamesa Bonda
…i wiele innych dziewczyn, które nie uznają słowa „niemożliwe”!

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

allison | 2018-06-24
Przeczytana: 18 czerwca 2018

"Damy, dziewuchy, dziewczyny" to książka o mniej lub bardziej znanych Polkach, a także o tych, które niesłusznie popadły w zapomnienie. Są wśród nich królowe i arystokratki (Jadwiga Andegaweńska, Storrada, czyli Świętosława, Izabela Czartoryska), artystki (Zofia Stryjeńska), poetki (Elżbieta Drużbacka, Maria Komornicka), uczone (Maria Skłodowska-Curie), żołnierki oraz bohaterki wojenne (Henryka Pustowójtówna, Stefania Wilczyńska, Irena Sendlerowa)...

Godne pamięci Polki opisane zostały w siedemnastu rozdziałach. W wielu z nich autorka wspomina także inne wybitne kobiety, które swoją działalnością przypominały główne bohaterki książki.

Anna Dziewit-Meller napisała książę mądrą i przystępnie przekazującą wiedzę. Jest tu też spora dawka humoru, co – wraz z dowcipnymi ilustracjami – ubarwia całość.
Plusem są również niewątpliwie objaśnienia wydarzeń historycznych i różnych pojęć, umieszczone po każdym z rozdziałów.

Autorka opisuje nie tylko dokonania bohaterek, ale często...

Sandra Jasona | 2018-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2018

Książka ma zaskakującą narrację, o cudownych kobietach opowiada nam Henryka Pustowójtówna.
Forma dla młodzieży idealna, to nie pani profesor, ale koleżanka z ławki szkolnej. Chce ukazać kobiety, które mimo przeciwności walczyły o głos w swoich czasach, gdzie nauką, polityką zajmowali się tylko mężczyźni.
Mamy historie: Świętosławy, Jadwigi, Elżbiety Drużbickiej, Magdaleny Bendzisławskiej, Izabeli Czartoryskiej, Marii Skłodowskiej Curie, Narcyzy Żmichowskiej, Zofii Stryjeńskiej, Marii Komornickiej, Krystyny Krahelskiej, Simony Kossak, Krystyny Skarbek, Stefanii Wilczyńskiej, Barbary Hulanicki, Wandy Rutkiewicz. Nie wiecie: kto był pierwszą lekarką, kto stworzył muzeum, kto pozował dla stworzenia Syrenki, kto ubiera sławnych tego świata – na kartach książki znajdziecie odpowiedzi na te pytania. Po każdym rozdziale mamy słowniczek pojęć ważnych dla zrozumienia opowieści.
„Siedzimy takie smutne i samotne gdzieś za pożółkłych ze starości kartach książek.”
Mówiąc te słowa nasza...

Muminka | 2018-01-15
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 14 stycznia 2018

Sympatyczna lektura skierowana do nastolatek. Przedstawia sylwetki różnych postaci historycznych, o których niewiele wiadomo, a jednoczenie mogłyby stanowić pewien wzór do naśladowania dla młodych panienek. przystępnym młodzieżowym językiem objasniono ich dzieje, zasługi dla ludzkości. Mamyi pierwowzó Syrenki, czyli Krystynę Krahelską, Henryka Pustowójtównę, Narcyzę Żmichowską, siostry z rodu Kossaków, Simonę Kossak, siedemnastowieczną lekarkę górników czy Jadwigę Andegaweńską. Po rozdziale mamy dwustronicowy słowniczek co trudniejszych pojęć. O bohaterce powstania styczniowego, czyli narratorce Heńce, sama mało wiedziałam. Taka Baśka Wołodyjowska, przebierajaca się za chłopaka i walcząca jak mężczyżni. Miła rozrywka, doskonały przerywnik między "dorosłymi" lekturami.

Książkomaniacy | 2017-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2017

www.ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Książka, która bawi i uczy. Skłania do refleksji, inspiruje. I choć książek o znanych kobietach przewinęło się przez moje ręce wiele, to ta z pewnością zasługuje na wiele pochlebnych opinii.

Po pierwsze.

"Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy" (już sam tytuł robi dobre wrażenie) to świetnie napisana opowieść o kobietach, które w swoim życiu zrobiły naprawdę wiele.

"Odważne i mądre dziewczyny - mające swoje miejsce w historii". Królowe, pisarki, malarki, naukowcy - jednym słowem te, których było wszędzie pełno. Henryka Pustowójtówna, dzielna bohaterka Powstania Styczniowego, wredny babsztyl Świętosława - córka Mieszka I, maczająca swe królewskie paluszki w wielkiej bitwie trzech królów pod Svold, zapomniana malarka Zofia Stryjeńska, i bardziej nam współczesne - Irena Sendlerowa, Stefania Wilczyńska, czy królowa gór Wanda Rutkiewicz.

Siedemnaście ciekawych w historii kobiet, które nie znały słowa "niemożliwe"....

Zaczytana_Aga | 2018-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2018

"Nieraz już o tym rozmawiałyśmy w swoim gronie - że ty nic o nas nie wiesz! A przecież my jesteśmy. Siedzimy takie smutne i samotne gdzieś na pożółkłych ze starości kartach książek (...), nikt do nas nie zagląda. nikt o nas nie czyta, nikt z nami nie rozmawia. Wycieczki szkolne jakoś nas omijają, zawsze idą tam, gdzie są chłopaki (...)". Tak zaczyna się opowieść o dziewczynach i kobietach, które dokonały czynów niemałych, odważnych i rewolucyjnych, a mimo to ich nazwiska wielu nie mówią absolutnie nic.

Autorka tej przesympatycznej książki dla młodych czytelniczek pokazuje i udowadania, że dziewczyny naprawdę mogą wiele, a ich samozaparcie możne góry przenosić. Od paru miesięcy super głośno jest o "Opowieściach dla młodych buntowniczek", ale - serio - moim zdaniem to właśnie na "Damy, dziewuchy, dziewczyny" powinniście zwrócić uwagę, jeżeli planujecie sprezentować dobrą książkę dla młodej czytelniczki.

Autorka fenomenalnie potrafi zaciekawić. Ważne badź trudniejsze kwestie...

Choc spodziewalam sie czegos innego to jednak nie moge powiedziec zebym sie rozczarowala. Przedstawione sa historie kobiet, ktore byly niezalezne, odwazne i wyroznialy sie w swoich czasach. Krotka, czyta sie szybko. Polecam

Maja | 2017-09-17
Przeczytana: 17 września 2017

Dzisiaj przychodzę do Was z propozycją dla najmłodszych czytelników. Nie tylko dziewczynek, choć bohaterkami opowieści są panie, które zapisały się na kartach historii nie tylko naszego kraju. Jeżeli więc szukacie dla swoich dzieci książki, która przybliży im postacie historyczne, usiądźcie wygodnie i posłuchajcie, co mam do powiedzenia na temat tej publikacji, bo może właśnie znaleźliście coś dla nich, ale także i dla siebie.

Damy, dziewuchy, dziewczyny to opowieść o siedemnastu niezwykłych kobietach. W ich świat wprowadza nas Heńka, czyli Henryka Pustowójtówna, dziewczyna z powstania. Dzięki niej dowiadujemy się kim były między innymi Świętosława, Narcyza Żmichowska czy Simona Kossak.

Nie są to pełne biografie naszych bohaterek. Nie znajdziecie tutaj właściwie żadnych dat. Anna Dziewit-Meller opisuje krótko czasy, w których żyły, a potem opowiada o tym, czym poszczególne kobiety zapisały się na kartach historii. Na końcu każdego z rozdziałów znajdują się zawarte w ramkach...

PozaRozkładem | 2017-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2017

Książka, na którą można poczekać w bibliotece, przeczytać albo i nie, odłożyć na półkę... Niestety. Bardzo na nią czekałam, cenią i szanując Annę Dziewit-Meller za "Górę Tajget".

„Damy, Dziewuchy, dziewczyny” to zbiór życiorysów sławnych kobiet, wybranych głównie ze względu na ich niezależność, upór, osiągnięcia, zaangażowanie w zmianę świata i stereotypów nim rządzących. Jest (obowiązkowo we wszystkich tego typu publikacjach) Maria Skłodowska-Curie, ale i Świętosława (Córka Mieszka I), rymopisarka Elżbieta Drużbacka, pierwsza kobieta chirurg – Magdalena Bendzisławska, są kobiety architektki, aplinistka, malarka, nauczycielki, projektantka, i kilka innych.

Po życiorysach wszystkich ważnych kobiet – kandydatek na idolki czy wzorce chadzania własnymi drogami – przewodniczką jest Anna Henryka Pustowójtówna. „Awanturnica” (jak sama się nazywa) z czasów Powstania Styczniowego, niezależna bohaterka występująca nie tylko przeciw zaborcom, ale i wszystkich ograniczeniom, które...

Anna | 2018-03-13
Przeczytana: 13 marca 2018

In plus:
- świetny początek do zgłębiania tzw. ‚her story’
- źródło inspiracji dla dziewczynek, które niekoniecznie chcą być tylko księżniczką
- książeczka napisana wartkim, ładnym literackim językiem
- po każdym rozdziale kilka haseł wyjaśniających użyte trudniejsze terminy, nazwiska, czy wydarzenia
- zawadiackie, śliczne ilustracje

In minus:
- chyba wolałabym, żeby gdzieś w tekście pojawiły się daty, kiedy żyły przedstawiane postaci, żeby wprowadzić trochę porządku
- sporo w tej książce skrótów i przemilczeń ( np. losu dzieci z sierocińca Janusza Korczaka)
- trochę nierówny język, czasem nawet infantylny, czasami trochę zbyt poważny, czy skomplikowany

Adrianna Strzyżewska | 2018-02-21
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 lutego 2018

Książki dla młodszych czytelników wchodzą na "wyższy poziom" już od kilku lat, a Anna Dziewit-Meller pokazuje, że na własnym podwórku znajdziemy najciekawsze i przede wszystkim prawdziwe historie. W lekki i przyjemny sposób przedstawia historie kobiet, które zapisały się w historii. To nasze "Damy, dziewuchy, dziewczyny" - warto je znać i opowiadać o ich sile, determinacji i woli podążania własną drogą. To bardzo ważny temat właśnie teraz, kiedy problem wraca jak bumerang. A może był cały czas, tylko ubrany w eleganckie szmatki? Kobiety na całym świecie - również w Polsce - mówią głośno o swoich prawach, które powinny się zapisać już w świadomości tych najmłodszych. I nie myślcie, że to tylko dziewczyńska lektura. Śmiało możecie podsuwać tę książkę swoim synom. To również oni będą tworzyć nową historię.

"Damy, dziewuchy, dziewczyny" to też wspaniały wstęp dla rodziców/starszych odbiorców do sięgnięcia po książki uzupełniające. Przyznam szczerze, że większość z przestawionych...