Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego

Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
118 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
438
245

Na półkach: , ,

Jak przez mgłę pamiętam, że na historii w podstawówce (a później liceum) maglowano czasy piastowskie pod kątem kilku wiodących wątków – chrzest polski, bitwa pod Cedynią, zjazd gnieźnieński i zdobycie grodów czerwieńskich. To właściwie wszystko co pamiętam, a przecież o działalności pierwszych Piastów już wtedy było wiadomo dużo więcej. Nawet bez hipotez autora, wiadomo wiele o ich zdobyczach – ciągłym paśmie sukcesów.

Michael Morys-Twarowski kładzie nacisk na militarne sukcesy pierwszych Piastrów, choć oczywiście głównie koncentruje się na dokonaniach mieszkowego syna. Chrobry miał zacięcie do wojen i wojenek, a do tego ogromny geniusz strategiczny i zapewne sporo szczęścia. Jego życie to pasmo sukcesów, o którym nie dowiemy się z kart podręczników. Właściwie to boję się sprawdzać, czego teraz uczą w szkołach.

Życie Chrobrego to czasy nieustannego kolonializmu. Ten energiczny piast zdobywał dzielnicę za dzielnicą. Nie ważne, że cześć później stracił – chodziło jednak o prestiż i bogactwa. Warto zaznaczyć, że w ówczesnych czasach nacjonalizm i przywiązanie do ziem nie było tak wielkie jak obecnie, a handel niewolnikami był na porządku dziennym. Za życia pierwszych Piastów zdobywano ziemie i je opuszczano, a zdobyte zasoby – w tym ludzkie – wywożono w głąb księstwa.

Na uwagę zasługują próby odtworzenia wydarzeń. Morys-Twarowski stawia wiele hipotez, które podpiera bardzo rzeczową analizą materiału. Wprost zauważa, że znaczenie rodzącej się polski było większe niż obecnie się uważa. Chrobry i jego drużyna stanowili niezaprzeczalną siłę. Na zachodzie bali się go i woleli układać niż wojować. Wyjątkiem był cesarz Henryk, który próbował poskromić niepokornego księcia, ale szło mu jak po grudzie.

Kolejna książka z serii, którą polubiłem. Gorąco polecam, to jedno z ciekawszych ostatnio opracowań historycznych. Oczywiście należy przymknąć oko na wiele z tych elementów (autor zwykle subtelnie podkreśla, kiedy rozważa), ale całokształt działalności Chrobrego ujął dość celnie.

Jak przez mgłę pamiętam, że na historii w podstawówce (a później liceum) maglowano czasy piastowskie pod kątem kilku wiodących wątków – chrzest polski, bitwa pod Cedynią, zjazd gnieźnieński i zdobycie grodów czerwieńskich. To właściwie wszystko co pamiętam, a przecież o działalności pierwszych Piastów już wtedy było wiadomo dużo więcej. Nawet bez hipotez autora, wiadomo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    189
  • Przeczytane
    148
  • Posiadam
    58
  • Historia
    18
  • Średniowiecze
    5
  • Teraz czytam
    4
  • Ulubione
    4
  • 2020
    3
  • 2018
    3
  • Chcę w prezencie
    2

Cytaty

Więcej
Michael Morys-Twarowski Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne