rozwiń zwiń

Kapitalizm. Historia krótkiego trwania

Okładka książki Kapitalizm. Historia krótkiego trwania
Kacper Pobłocki Wydawnictwo: Fundacja Bęc Zmiana nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
664 str. 11 godz. 4 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Fundacja Bęc Zmiana
Data wydania:
2017-07-31
Data 1. wyd. pol.:
2017-07-31
Liczba stron:
664
Czas czytania
11 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362418787
Tagi:
kapitalizm długie trwanie
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 (59) 2022 Joanna Bator, Karolina Breguła, Edyta Bystroń, Maria Cyranowicz, Gaja Grzegorzewska, Tomasz Grzyb, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Jakub Małecki, Marcin Napiórkowski, Wojciech Plewiński, Kacper Pobłocki, Redakcja magazynu Pismo, Beata Szady, Monika Szewczyk-Wittek, Katarzyna Szyngiera, Mirosław Wlekły
Ocena 7,2
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Karol...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 5 (41) / maj 2021 Jon Lee Anderson, Dorota Borodaj, Agnieszka Bryc, Darek Foks, Karol Grygoruk, GIEDRÈ KAZLAUSKAITÉ, Marta Klimowicz, Zuzanna Kowalczyk, Jakub Małecki, Ania Morawiec, Kacper Pobłocki, Marieke Lucas Rijneveld, Adam Robiński, Mateusz Roesler, Bartek Sabela, Małgorzata Smolak, Marcin Wicha, Agnieszka Wolny-Hamkało, Julia Zabrodzka
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Jon Lee Anderson, D...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1 (25) / styczeń 2020 Magdalena Gorlas, Salcia Hałas, Sylwia Jaworska, Karolina Jonderko, Zuzanna Kowalczyk, Julia Lachowicz-Nowacka, Matlak Michał, Bronka Nowicka, Kacper Pobłocki, Piotr Polak, Adam Robiński, Marta Rybicka, Agata Skrzypczyk, Katarzyna Szymielewicz, Marcin Wicha, Marta Zabłocka, Marta Zabłocka
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Magdalena Gorlas, S...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
95 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
400
381

Na półkach: , ,

Kapitalizm historia krótkiego trwania – i duży problem z oceną tej publikacji.

Jest to niezwykła dość próba ujęcia historii kapitalizmu w jego szerokiej (długiej) i wąskiej (krótkiej) definicji. W tym pierwszym ujęciu – kapitalizm rodzi się nieomal jednocześnie wraz z państwem, długiem, niewolnictwem, w krótkim trwaniu – to jego współczesny epizod (w skrajnej formie można powiedzieć że wręcz od lat 70-tych XX wieku) w postaci wirtualnej gospodarki, pieniądza i oparcia na nieskończonym wzroście. Najbliższe skojarzenia miałem z pracą Graebnera „Dług”.

Autor ma szeroką wiedzę, widać że spędził mnóstwo czasu i na swoich badaniach i na analizach tego co już napisali inni. Ma genialną umiejętność obejmowania naprawdę większych kawałków historii w interpretacji gospodarczej – co jest zwykle bardzo twórcze. Całość zobrazowana jest bardzo wymownymi wykresami, dzięki którym naprawdę można objąć różne przemiany jakich byliśmy i jesteśmy świadkami z odpowiedniej perspektywy. Autor ma umiejętność syntezy różnych danych i obrazowego ich podawania. W tekście jest mnóstwo perełek typu analiza narodzin Państwa Mieszka – jako wymowny przypadek powiązania tworzenia Państwa, pieniądza, długu i niewolnictwa czy z innej beczki przemiana Detroit jako miasto upadłego kapitalizmu (w ujęciu krótkiego trwania). Ot zaleta polskiego Autora, jako swój przykład wziął Mieszka, a nie np. państwo Sargona.

To wszystko prawda

Niemniej całości brakuje jakiegoś elementarnego porządku – nawet definicja krótkiego i długiego trwania – de facto objaśnione jest nieomal na samym końcu. Trudno powiedzieć jaka jest teza całości, gdyż praca jest przebogata w różnego rodzaju ciekawe ujęcia, ale często Autor gubi uzasadnienia. Świetnym przykładem są tu narodziny Państwa Mieszka – później zorientowałem się że to dla Autora świetne uzasadnienia jak błyskawicznie i jednocześnie rodzą się Państwa, rynek pieniądz i dług. To wbrew dość ważne rozróżnienie i istotny element książki – idący w kontrze do wywodów odrywających narodziny rynków i państw – jako niezależnych tworów. Niemniej trudno było to wyłuskać z całości książki, a rozważania o pochodzeniu samego Mieszka – mimo że ciekawe i przecież już znane osobom zainteresowanym tematem – to akurat to miało niewielkie znaczenie dla całości wywodu. Takich wtrętów była cała masa – wolałbym jednak je ograniczyć w pracy tego typu, a więcej miejsca poświęcać na dość tradycyjnemu porządkowaniu wywodu.

Czy czytać – jasne! To szalenie ważna i jedna z ciekawszych prac z dziedziny ekonomii jaka wyszła w Polsce, mimo wspomnianych wad, jest to interesujący nurt analizy kapitalizmu jako takiego – który jako system w ujęciu krótkiego trwania – właśnie się kończy. W swoich fundamentach oparty jest o idee wiecznego wzrostu co musi się źle skończyć z definicji na planecie ze skończonymi zasobami. Mi jednak w takim wypadku brakowało jeszcze jednego – rozważenia w tym ujęcia naturalnej potrzeby człowieka właśnie do wzrostu, do szukania ciągłego rozwoju. To kolejne istotne pytanie dotyczące natury kapitalizmu.

Kapitalizm historia krótkiego trwania – i duży problem z oceną tej publikacji.

Jest to niezwykła dość próba ujęcia historii kapitalizmu w jego szerokiej (długiej) i wąskiej (krótkiej) definicji. W tym pierwszym ujęciu – kapitalizm rodzi się nieomal jednocześnie wraz z państwem, długiem, niewolnictwem, w krótkim trwaniu – to jego współczesny epizod (w skrajnej formie można...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    620
  • Przeczytane
    117
  • Posiadam
    37
  • Teraz czytam
    22
  • Ekonomia
    11
  • Chcę w prezencie
    6
  • Historia
    4
  • Legimi
    4
  • Socjo
    3
  • Literatura faktu
    3

Cytaty

Więcej
Kacper Pobłocki Kapitalizm. Historia krótkiego trwania Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także