Sprawy Sherlocka Holmesa

Cykl: Sherlock Holmes (tom 9) | Seria: Sherlock Holmes [Wydawnictwo Olesiejuk]
ada123450

Wkp | 2017-05-13

OSTATNIE SPRAWY SHERLOCKA

Sherlock Holmes był z czytelnikami przez cztery dekady. Autor kilkukrotnie próbował ostatecznie zakończyć jego przygody, uśmiercił go nawet w jednym z opowiadań, jednak popularność postaci oraz naciski miłośników przez lata sprawiały, że Arthur Conan Doyle, nawet po długiej przerwie, powracał w końcu do pisania kolejnych tekstów o najsłynniejszym detektywie świata. Teraz wreszcie nastał koniec – ostateczny. Co to będzie oznaczało dla Holmesa, Watsona i pozostałych bohaterów?

Przede wszystkim nowe sprawy. Co by się nie działo, przestępcy nie ustają w swoich trudach, a co za tym idzie – nasz detektyw znów mierzyć się musi z tajemniczymi przypadkami. Już na początku klient prosi Sherlocka o zdemaskowanie mordercy uwodzącego pewną kobietę. Potem żołnierz chce rozwiązania zagadki jego ukrywającego się w domu kolegi, Holmes wikła się w wyjaśnienie kradzieży klejnotu, ataku wampira, bardzo dziwacznego zachowania profesora oraz lokatorki chowającej swojątwarz za...

To już ostatni tom przygód tego, chyba najbardziej rozpoznawalnego, detektywa w literaturze. Zbiór ciekawych, często zaskakujących opowiadań, gdzie znów można podziwiać geniusz tytułowej postaci. Nie każda ze spraw wiąże się z naruszeniem prawa i nie zawsze triumfuje kodeks karny, czasem liczy się poczucie sprawiedliwości, albo po prostu chęć zwierzeń. Z jednej strony fajnie skończyć serię, z drugiej będę tęsknić za ekscentrycznym geniuszem i wiernym doktorem. Wrócę do nich na pewno.

Adrian F | 2014-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka o Sherlocku, która najbardziej przypadła mi do gustu. Ciekawy jest fakt, że większość opisanych tutaj zagadek nie polega na szukaniu "kto zabił" ale traktuje o czymś innym.

Madame Executioner | 2016-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2016

Ostatni zbiór oryginalnych historii kryminalnych o moim ulubionym detektywie Sherlocku i jego przyjacielu lekarzu. W porównaniu do pozostałych opowiadań Artura Doyle'a wypada dosyć średnio, ale biorąc pod uwagę gatunek, jest to wciąż świetna książka. Szkoda, że Doyle nie napisał ich więcej, gdyż wciąż mam niedosyt.

Liza | 2014-05-06
Przeczytana: 05 maja 2014

„Sprawy Sherlocka Holmesa” to dziewiąty tom, zbiór dwunastu opowiadań. Ukazane są tutaj historie, które obrazują szczytową formę w karierze genialnego detektywa Sherlocka Holmesa. Narratorem zwykle jest Watson, wierny kronikarz, ale czasami „mówi” sam Sherlock (np. w „Żołnierz o bladej twarzy”). Watson często był pożywką dla umysłu detektywa, stymulował go, taką skromną rolę odgrywał w ich związku.

Wg mnie najlepszym opowiadaniami są:
- Wampir z Sussex,
- Żołnierz o bladej twarzy,
- Thor Bridge (ale tutaj domyśliłam się rozwiązania),
- Zdziwaczały profesor- ukazujące, że rozwiązania najpoważniejszych kwestii, może zależeć od na pozór błahych detali,
- Shoscombe Old Place.

Sherlock, jak to on, jest bardzo skryty, bo bezpiecznie jest tylko wtedy, gdy nikt nie wie o jego planach, nawet Watson. Jego mieszkanie na Baker Street, stanowi punkt wyjścia tak wielu przygód. Zdarzało się, że przestępcy inaczej płacili za swoje czyny, nie zawsze kończyli w areszcie, a czasem detektyw tylko...

Kryanka | 2018-06-23
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Założeniem autora było, aby każda z historii o Holmesie była podobna w stylu, choć z oryginalną fabułą i pomysłem. Takie są też opowiadania w ostatnim tomie. Zawierają historie umiejscowione w wielu różnych okresach działalności detektywa, włącznie z jedną osadzoną po jego odejściu na emeryturę. Ciekawostką jest, że jedno z opowiadań w tym tomie jest sztandarowym dowodem na romans głównych bohaterów w książkach. W moim wydaniu było też kilka dodatków, takich jak parodie Sherlocka Holmesa napisane przez samego Conan Doyle'a i jego przyjaciela, oraz jeszcze zabawniejsze teksty autora na temat jego najsławniejszej postaci i jej nieoczekiwanej popularności.

Hubert | 2015-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2015

Ta księga nieco różni się od tych, które przeczytałem (a przeczytałem wszystkie oprócz "Jego ostatniego ukłonu"). Jest niestety nieco słabsza - mam wrażenie, że czasem Doyle rzuca nam jedynie ochłapy, które nie znalazły się w poprzednich tomach. Chociaż z drugiej strony przyznać trzeba, że niektóre opowiadania trzymają poziom i warto je polecić.

Nieco też różni się ich tematyka, a także przebieg akcji. Kto przeczyta, zauważy, nie chcę zdradzać zbyt wiele, ale o opowiadaniach można powiedzieć, że odchodzą od schematu z innych książek.

Najbardziej jednak rzucającą się w oczy różnicą jest sposób narracji - spośród dwunastu opowiadań tylko w dziewięciu narratorem jest Watson. Dwie historie poznajemy z perspektywy samego Sherlocka, w jednym zaś autor zaeksperymentował z narracją trzecioosobową.

Wciąż ten sam Sherlock, wciąż jeszcze warto, chociaż widać wyraźnie, że autor miał tej postaci troszkę dosyć, nudził się i konwencją, i schematem, i sposobem narracji - spróbował zrobić...

Ola Kobylarz | 2016-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Part 9 (płaczę)

No dobra. Stało się. Zamknęłam ostatnią z części przygód wybitnego detektywa i jego nieocenionego przyjaciela. I co mam teraz zrobić? Nie wiem, więc wyleje parę zdań, żeby sobie ulżyć.
Podsumowuję całość, tak trzeba to skończyć.
Według mnie jest to jedna z najlepszych, najwybitniejszych, przemyślanych, zaskakujących i wciągających serii jakie było mi dane przeczytać. I czyniłam to z niesamowitą przyjemnością. Mój mózg aż mruczał od takiej ilości intryg i zwrotów akcji. Zrobiłam sobie dobrze, serio.
Postać Sherlocka Holmesa jest tak cudownie skomplikowana i pokręcona, a jednocześnie genialna i zaskakująca, że nie wyobrażam sobie lepszego głównego bohatera. Przeczytałam już w życiu kilka książek, i ani Harry Potter, ani Frodo Baggins, Robert Langdon, Gerald, Katniss Everdeen czy inni protagoniści nie są nawet w 1/5 tak świetnie wykreowani jak Holmes.
Nie mogę oczywiście pominąć Johna Watsona. To, że Doyle przekazał mu narrację (w znakomitej większości) jest...

Tycja | 2017-10-13
Przeczytana: 13 października 2017

To już chyba wszystkie książki/opowiadania jakie trafiły w moje ręce. Muszę przyznać, że łezka w oku się kręci jak sobie zaczynam uświadamiać, że jutro już nie będzie nowych przygód, historii, zagadek... to był wspaniale spędzony czas, wspaniała przygoda, w której można było (próbować) iść jak Sherlock - łeb w łeb - i rozwiązywać niesamowite tajemnice :)

Warto sięgnąć po te pozycje i wszystkim serdecznie polecam! :)

Aithne | 2015-06-01

"Sprawy Sherlocka Holmesa" to ostatni tom poświęcony detektywom z Baker Street, jest to również pierwsza książka o Holmesie jaką przeczytałam. Krótko mówiąc - jest naprawdę dobra! Podobały mi się dialogi, szczególnie rozmowy Holmesa z Watsonem. Nie było zbyt obszernych opisów miejsc czy osób (z drugiej strony to opowiadania, więc nie ma na coś takiego miejsca), wszystko zostało napisane tak, że szybko znalazłam się w świecie zagadek. Książkę przeczytałam w mgnieniu oka, w pociągu. Zatraciłam się do tego stopnia, że konduktor musiał znacznie głośniej powtórzyć swoje "bileciki do kontroli". Swoją drogą, zabrałabym się wcześniej za czytanie tego zbioru opowiadań, ale lekko zniechęcały mnie opinie czytelników typu "staroświeckie, przestarzałe", jedno słowo: NIE.