Zgłosuj na książki roku 2017
Apacze
historia
Arhenis

Biografia wodza szczepu Chokonen Apaczów Chiricahua, uważanego za jednego z najwybitniejszych wodzów i strategów indiańskich. Autor przebadał staranie lokalne archiwa, tak amerykańskie, jak i meksykańskie i pod pretekstem niejako przyglądania się jednemu ze sławniejszych wodzów Indian połowy wieku XIX powstał stworzył obraz dziejów ludu Apaczów.

źródło opisu: https://www.piw.pl

źródło okładki: https://www.piw.pl

Małgorzata | 2017-12-12

PIW zechce przyjąć najszczersze gratulacje. Edwin Sweeney - mimo że niezależny badacz, który na dodatek nie jest zawodowym historykiem (mimo to świetny naukowiec!) - to jeden z najwybitniejszych badaczy dziejów Apaczów Chiricahua, a biografia Cochise'a to jego opus magnum. Drobiazgowa rekonstrukcja życia jednego z największych wodzów Apaczów, świetnie napisana i wciągająca niczym najlepsza powieść.

Polskie wydawnictwo ze swej strony wykonało kawał dobrej roboty. Pracę polecić można każdemu, będzie ozdobą Waszych półek z książkami.

PedroP | 2018-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2018

"Chcę mówić prawdę. Człowiek ma jedne usta i jeśli nie mówi prawdy, powinien być odsunięty"

Cochise (co w języku Apaczów oznacza 'dąb') nie przypominał ani typowego Indianina, ani tym bardziej większości swoi pobratymców z plemienia Chiricahua. Wysoki, zbudowany niczym rzymski legionista, potrafiący wymóc posłuszeństwo na współplemieńcach samym spojrzeniem, ale też niezwykle elokwentny i oczytany. Poznajemy całe jego życie przez pryzmat samego szczepu Chokonen ale też innych odłamów Apaczów Chiricahua czyli Chihenne, Nednhi oraz Bedonkohe. Przez żywot wodza przewinęła się cała plejada postaci pogranicza, zarówno prawych, barwnych, jak i łajdaków, oszustów, zabójców. Widać, że autor jest specjalistą w dziedzinie badań nad Apaczami Chiricahua, bo dostajemy masę informacji z życia samego Cochise'a ale również całego odłamu Chiricahua, który przemierzał owiane aurą tajemniczości i magii góry Chiricahua, Dragoon - gdzie nie raz wojownicy rozpływali się w powietrzu niczym mgła. Znane...

marcone | 2018-02-19
kiził nobotak | 2018-02-15