rozwiń zwiń

Podróż ludzi Księgi

Okładka książki Podróż ludzi Księgi
Olga Tokarczuk Wydawnictwo: W.A.B. Seria: ...archipelagi... literatura piękna
216 str. 3 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
...archipelagi...
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
1998-10-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-10-01
Liczba stron:
216
Czas czytania
3 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
838702158X
Tagi:
podróż święta księga
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Notatnik Literacki Nr 1 (1) / 2023 Zuzanna Bartoszek, Joanna Bednarek, Ewa Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Weronika Gogola, Irek Grin, Ewa Jarocka, Tymoteusz Karpowicz, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Dorota Kotas, Dawid Kujawa, Karolina Macios, Paweł Mackiewicz, Filip Matwiejczuk, Oskar Meller, Łukasz Musiał, Joanna Oparek, Emil Pasierski, Jacek Paśnik, Redakcja pisma Notatnik Literacki, Maciej Robert, Barbara Sadurska, Jakub Skurtys, Paweł Sołtys, Olga Tokarczuk, Agnieszka Waligóra, Rafał Wawrzyńczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 8,0
Notatnik Liter... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
828 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
522
262

Na półkach: ,

Nie potrafię jednoznacznie ocenić tej książki. Ciekawy wątek, fascynująca mitologia oraz głębokie refleksje o życiu i śmierci przeplatają się z nudnymi wykładami filozoficznymi, które być może wnoszą treści do lektury, ale ja nie potrafiłam ich dostrzec. A to wszystko przez legendę o Księdze napisanej przez Boga i zawierającą całą prawdę o świecie. W jej poszukiwanie miało wyruszyć 4 mężczyzn. Ostatecznie wyprawy podjął się Markiz, kurtyzana Weronika zdradzona przez kochanka, niemy chłopiec wychowany przez zakonnice – Gauche i jego żółty pies.

Miejscem akcji jest XVII-wieczna Francja, jednak, moim zdaniem, miejsce i czas nie mają znaczenia. Ważny jest cel podróży – nieograniczona wiedza o świecie. Markiz sądzi nawet, że Księga jest w stanie przywrócić życie zmarłej osobie. Markiz postawił sobie za cel zdobyć Księgę za wszelką cenę. Dąży do niej bez względu na wszystko. Jest jakby opętany myślą o niej. On, jak i pan de Chevillon, który nie bierze udziału w wyprawie z powodu starości i choroby, nie zważają na dobre rady ich przyjaciela, pana de Berle: „- Nie zgadzam się. Nie ma we mnie na to zgody. Dopiero teraz zdałem sobie sprawę, że ta wyprawa to szaleństwo. Trzeba ją przesunąć na wiosnę. […] De Berle spodziewał się współczucia, namów, rozgrzeszeń, ale zapadła cisza. Pan de Chevillon i Markiz przez chwilę patrzyli na niego ze smutkiem, a potem wrócili do pracy nad rozłożoną mapą.”.

Mapa – drogocenny przedmiot, który miał doprowadzić Markiza do Księgi. Ta podróż miała być taka prosta. Mają pieniądze, szczegółową mapę, cóż może się stać? Odpowiedzią na to pytanie jest jedno słowo: wszystko.

Weronika pojechała razem z Markizem, ponieważ nie miała po co wracać do Paryża – porzucił ją kolejny kochanek – a poza tym zapałała czymś na kształt miłości do Markiza, czym obdarza wszystkich swoich kochanków. Przynajmniej na początku. Sądzę, że Weronika po raz pierwszy w życiu, tak naprawdę, zakochała się w Markizie. Z wzajemnością.

I ostatnia postać w podróży – Gauche. Chłopak jest sierotą, a w dodatku niemową. Zakonnice nie nauczyły go pisać ani czytać, ponieważ uważały go za dar zesłany im przez Pana. W zamian za to Gauche doskonale rozumiał zwierzęta. Szczególnie żółtego psa, który nie umiał szczekać. Przypadek złączył jego losy z losami Markiza i Weroniki. Szczęśliwy przypadek. Jedynie Gauche zyskał coś cennego z tej podróży. Dostał to, czego pragnął: mowę. On, jako jedyny, dotarł do Księgi, która była dla niego bezużyteczna. Nie rozumiał ciągu liter wijących się na kartkach. On, jako jedyny, podróżował bez celu i przyjmował wszystko, co zsyłał na niego Bóg czy też los.

Weronika zyskała miłość, która skończyła się wraz ze śmiercią. A Markiz? Zrozumiał, że jest literą w wielkiej Księdze Życia. Niepotrzebnie jej szukał. Niepotrzebnie, bo, mimo, że był tak blisko celu, nie osiągnął go. Dlaczego Markiz nie osiągnął celu? Nie wiem. Może dlatego, że pożądał przedmiotu, z którego chciał zrobić użytek? A Gauche chciał tylko jednego. Powiedzieć: „Jestem Gauche.”

Wszyscy jesteśmy cząstką wszechświata. I nie ma sensu zdobywać czegoś, co nie jest nam potrzebne. Nie warto dążyć do celu za wszelką cenę. Lepiej żyć dla samego życia, ponieważ ono tak krótko trwa.

Ciekawy temat, fabuła, lecz czuć pewien niedosyt, niedopracowanie? Coś z nią było nie tak. Ale z drugiej strony nie można zapomnieć, że "Podróż ludzi księgi" to debiut Tokarczuk.

Nie potrafię jednoznacznie ocenić tej książki. Ciekawy wątek, fascynująca mitologia oraz głębokie refleksje o życiu i śmierci przeplatają się z nudnymi wykładami filozoficznymi, które być może wnoszą treści do lektury, ale ja nie potrafiłam ich dostrzec. A to wszystko przez legendę o Księdze napisanej przez Boga i zawierającą całą prawdę o świecie. W jej poszukiwanie miało...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 652
  • Chcę przeczytać
    1 285
  • Posiadam
    545
  • Ulubione
    71
  • 2019
    68
  • Teraz czytam
    49
  • Literatura polska
    48
  • 2020
    42
  • 2020
    41
  • 2021
    34

Cytaty

Więcej
Olga Tokarczuk Podróż ludzi Księgi Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Podróż ludzi Księgi Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Podróż ludzi Księgi Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także