Kraftwerk i muzyczna rewolucja. Mała encyklopedia muzyki electro i electro-funk

Okładka książki Kraftwerk i muzyczna rewolucja. Mała encyklopedia muzyki electro i electro-funk Piotr Mulawka
Piotr Mulawka Wydawnictwo: Psychoskok muzyka
muzyka
Psychoskok
2017-06-21
2017-06-21
Kraftwerk muzyczna rewolucja Mała encyklopedia muzyki electro i electro-funk Piotr Mulawka muzyka elektroniczna

Ta pozycja pozwala usystematyzować wiedzę o muzyce elektronicznej, pochodzeniu, kierunkach rozwoju i jest naszpikowana tytułami, więc warto na bieżąco puszczać sobie utwory a przekonasz się ile jest Ci znanych :)
Dycha bo znam Piotera ;)

Dycha bo znam Piotera ;)

Encyklopedia stworzona przez Piotra Mulawkę to niezwykle bogate, obszerne, bo prawie 400 - stronicowe kompendium wiedzy o muzyce elektronicznej, która ma swoich zwolenników na całym świecie. Styl reprezentowany przez zespół Kraftwerk i artystów wzorujących się na nich, nie należy do moich ulubionych ale doceniam zasób zebranych informacji, który z pewnością usatysfakcjonuje fanów tego typu gatunku rozrywki. To prawie 400 stron bogatego materiału i bezcenna gratka dla fanów muzyki elektronicznej. Dała mi możliwość przyjrzenia się wielu wykonawcom i uświadomić rolę jaką spełnili oni w świecie muzyki. Sprawiła, że odszukałam niektóre utwory, by lepiej poczuć klimat minionych lat. Książka to także piękny hołd złożony twórcom, dzięki którym powstało wiele niezapomnianych utworów. Nawet jeżeli nie jesteśmy jej zwolennikami, warto mieć świadomość jej ważnego wkładu w tworzeniu historii muzyki na przestrzeni wieków.
Całą recenzja: https://ezoksiazki.blogspot.com/2017/08/anielskie-szepty-na-mojej-poce.html

Piotr Mulawka w swojej książce przedstawia nam historię muzyki elektronicznej. Umieszczenie zespołu Kraftwerk w tytule jest zupełnie nieprzypadkowe. Sam  autor podkreśla, że ta grupa była w latach 80' i 90' "drogowskazem" dla muzyki elektronicznej. Kraftwerk  dokonał rewolucji  gatunku dodatkowo  nadał mu stylistyczne ramy. Inne zespoły czerpały inspiracje z utworów grupy  z Dusseldorfu.

"Nowoczesne urządzenia przetwarzające dźwięki, nowe bity dały początek nowym kompozycjom, nowym artystom, nowym zespołom. Zawsze musi być ktoś, kto wskaże nowy kierunek i rozbudzi wenę twórczą, zainspiruje. (...)"

W krótkiej przedmowie autor przedstawił zarys historii muzyki elektronicznej. Piotr Mulawka przedstawił twórców gatunku oraz artystów, którzy mieli ogromny  wpływ na kształtowanie się muzyki elektronicznej. Autor podkreśla, jak znaczący wpływ na obecny  kształt tego  gatunku  muzycznego  miała grupa Kraftwerk. Pierwszy sukces przyniósł zespołowi album Autobahn. Przełomem w karierze grupy było wydanie krążka Trans Europa Express. Album przyniósł grupie rzesze nowych  fanów. Trans Europa Express był manifestem grupy  z Dusseldorfu. Muszę przyznać, że wkład grupy Kraftwerk  w rozwój gatunku.
Na obecny kształt muzyki elektronicznej duży wpływ miało  wynalezienie syntezatora. Urządzenie mogło imitować dźwięki  innych  instrumentów muzycznych i zastępować całe studio nagraniowe. W 1964 roku Robert Moog wynalazł syntezator analogowy z klawiaturą. Urządzenie nadało nowe brzmienie muzyce elektronicznej. Pod koniec lat 70' pojawił się syntezator cyfrowy.

Kolejną ważną dla rozwoju muzyki elektronicznej postacią był nowojorski muzyk Africa Bambaataa. Artysta był twórcą nowego gatunku electro- funk. Africa Bambaataa czerpał inspiracje z dorobku  grupy Kraftwerk. Wydanie singla Planet Rock stanowiło moment przełomowy w historii muzyki elektronicznej. Utwór po dziś dzień stanowi "szkielet" elektro. Autentyczne brzmienie tej  muzyki  nadał automat perkusyjny Roland TR 808.

"Uważam, że twórcy muzyki electro wnieśli swoją cegiełkę do dorobku muzycznego naszej cywilizacji i chwała im za to. (...)"
Pisząc o muzyce elektronicznej nie należy  zapomnieć o tańcu breakdance, który  stanowił świetną oprawę dla muzyki elektronicznej. Styl ten  stanowi nieodłączny element kultury hip- hopu. Mulawka podkreśla duży wkład dj Koola Herca w rozwój tańca breakdance. To on  nazwał tancerzy b-boyami, a tancerki b-girls. Dj Kool Herc organizował słynne imprezy b-boyowe przy 1520 Sedgewick Avenue. Nieodłącznym elementem  kultury  breakdance są bitwy, w których  pod okiem  sędziów tancerze rywalizują między sobą. Taniec ten  nadal  cieszy  się sporą popularnością. Kilka światowej sławy  marek  zdecydowało się na wykorzystanie tancerzy  w swoich  spotach  reklamowych.

Spodobało mi się w tej  książce, że autor nie skupił się na jednym konkretnym artyście. W Kraftwerk i muzyczna rewolucja pada wiele nazwisk  mających  znaczący wpływ na rozwój muzyki elektronicznej. Należy podkreślić, że Piotr Mulawka piszę bardzo  lekko i zdecydowanie wie, jak zainteresować czytelnika.

W przedmowie opisany  jest zarys muzyki  elektronicznej. Taki element pozwala czytelnikowi oswoić się z tematem. Pojawia się kilka kluczowych nazwisk, które wielokrotnie będą się w książce przewijać. Kolejne rozdziały zawierają listy  najpopularniejszych utworów i  albumów różnych podgatunków muzyki elektronicznej. Dzięki niej czytelnik ma okazje poznać klasykę gatunku. Żeby czytelnik się nie pogubił autor zamieścił również słownik terminów związanych z muzyką elektro. Nie ukrywam, że ta część bardzo pomogła mi w dalszej lekturze książki. Sporą część Kraftwerk i muzyczna rewolucja zajmuje część encyklopedyczna.

"Pamiętajmy że od zespołu Kraftwerk wszystko się zaczęło. (...)Zespół uznaje się za najcenniejszy "towar eksportowy" niemieckiej muzyki rozrywkowej. (...)"

Muszę przyznać, że jestem laikiem w temacie muzyki  elektronicznej. Piotr Mulawka zaserwował mi ciekawy wykład. Dowiedziałam się wiele  ciekawostek dotyczących artystów, utworów i elementów związanych z tworzeniem muzyki  elektronicznej. Autor starał się w pełni oddać głębie gatunku. Kraftwerk i muzyczna rewolucja to bardzo interesująca lektura, która pozwoliła mi się oswoić z muzyką elektroniczną. Dzięki niej czytelnik ma okazje dowiedzieć się więcej na temat swoich  ulubionych piosenek. To z pewnością ciekawe źródło wiedzy o filmach, zespołach, albumach i wytwórniach  płytowych. Książka jest bardzo dobrze napisana i  czyta się ją z przyjemnością.

Kraftwerk i muzyczna rewolucja to książka stanowiąca hołd dla twórców muzyki elektronicznej. Ta książka to  istna perełka dla fanów gatunku i źródło rzetelnej  wiedzy. Polecam!

To pierwsza książka tego typu na rynku, bynajmniej ja takiej nie spotkałam. Bardzo fajnie przeczytać coś innego, nowego, z zupełnie innej kategorii niż romans, powieść obyczajowa czy poezja. Książka podaje nam wiele ciekawostek i powiązań o wpływie zespołu Kraftwerk na nowe style muzyczne. Publikacja zawiera taki ogrom informacji o filmach, zespołach, wytwórniach płytowych, albumach itd. a wszystko związane z muzyką elektroniczną, że rzeczywiście wychodzi z tego mała encyklopedia wiedzy, ale bardzo ciekawej. Zafascynował mnie ten rodzaj muzyki, a wszystko dzięki bardzo dobrze napisanej książce. Polecam

Jest to esencja tego gatunku muzyki. Pozycja zawiera ciekawostki, historię, przełomowe wydarzenia, pionierów oraz kontynuatorów electro i electro-funk. Na uwagę zasługują top-listy najpopularniejszych utworów w stylu: electro, miami-bass, freestyle music. Są udokumentowaniem dokonań twórców muzyki elektronicznej z lat 70. 80. i 90. XX wieku, które warto przypomnieć albo poznać np."Trans Europe Express" zespołu Kraftwerk, "Planet Rock" Afrika Bambaaataa czy "Super Sonic" niemieckiej grupy Music Instructor. Jest to bardzo interesująca, a przede wszystkim inspirująca lektura, która pozwala nam dowiedzieć się więcej na temat pochodzenia naszych ulubionych piosenek.

"Mała encyklopedia electro i electro-funk" w krótkiej przedmowie i w hasłach przedstawia historię muzyki elektronicznej. Prezentuje pionierów i kontynuatorów, dzięki którym stała się jednym z najpopularniejszych gatunków muzyki współczesnej. Ważną rolę odegrał tu zespół Kraftwerk, bez którego muzyka elektroniczna byłaby uboższa i pewnie wolniej by się rozwijała. Dzięki dj-om, sample rodem z Düsseldorfu, przekształciły się w nowe style muzyczne. Wielkie zasługi na rzecz muzyki electro przypisuję się głównie nowojorczykowi Africe Bambaataa. Jego ponadczasowy hit "Planet Rock" to kamień milowy w historii muzyki rozrywkowej. Znakomitą oprawą do muzyki elektronicznej stał się taniec breakdance. Ten rodzaj tańca zainspirował choreografów i reżyserów filmów muzycznych, np."Beat Street", "Electro Rock" czy "Breakin". Ta encyklopedia to esencja wiedzy o tym gatunku muzyki, a wykaz najpopularniejszych maxi-singli i albumów w stylu electro, miami-bass czy freestyle music przypomina dawnych idoli i ich najlepsze hity.

"Mała encyklopedia electro i electro-funk" to historia muzyki elektronicznej. Zawiera krótkie informacje o twórcach, zespołach, wytwórniach muzycznych i filmach związanych z muzyką elektroniczną. Prezentuje pionierów i kontynuatorów, niezapomnianych autorów hitów i twórców nowoczesnych brzmień. Na uwagę zasługują top-listy najpopularniejszych utworów w stylu: electro, miami-bass, freestyle music. Są udokumentowaniem dokonań twórców muzyki elektronicznej z lat 70. 80. i 90. XX wieku, które warto przypomnieć albo poznać np."Trans Europe Express" zespołu Kraftwerk, "Planet Rock" Afrika Bambaaataa czy "Super Sonic" niemieckiej grupy Music Instructor. Ta publikacja zwiera również informacje o polskich twórcach muzyki elektronicznej. Znakomity producent muzyczny Camey czyli Maciej Sierakowski to pionier muzyki electro-funk w Polsce. To w jego studiu powstały hity do tańce breakdance i electric-boogie. "Mała encyklopedia electro i electro-funk" to nie tylko przegląd list najpopularniejszych utworów z historii muzyki elektronicznej, to przede wszystkim ukłon w stronę twórców tego fascynującego gatunku muzyki.

• Polska
  • Muzyka

Piotr Mulawka Kraftwerk i muzyczna rewolucja. Mała encyklopedia muzyki electro i electro-funk Zobacz więcej