International Top Sprayer. Moses & Taps

International Top Sprayer. Moses & Taps
sztuka
angielski
_heroinowy

Taps & Moses have been two of the most prolific graffiti writers in Europe for years. More recently, between 2008 to 2010, using their collective moniker “Topsprayer,” they painted 1000 trains in 1000 days. It’s not only the volume of production for which they’re known, but the quality of their work. As friends of the world famous Brazilian duo Os Gemeos, they even painted trains in South...

It’s not only the volume of production for which they’re known, but the quality of their work. As friends of the world famous Brazilian duo Os Gemeos, they even painted trains in South America. So far only about 5% of their work as “Topsprayer” has made its way into the public’s eye, making this one of the most coveted Black Books for 2011.
In addition to an astounding variety of pieces executed in known graffiti forms, some very unusual productions are featured in the book.

źródło opisu: https://www.amazon.com/International-Top-Sprayer-M...(?)

źródło okładki: http://www.oblongbooks.com/book/9783939566359

_heroinowy | 2017-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2017

Rewelacyjny album dokumentujący 1000 prac wykonanych w ciągu 1000 dni w latach 2007-2010. A wszystko autorstwa nietuzinkowego niemieckiego duetu - MOSES & TAPS. Każdy kto śledzi europejską scenę pociągową ostatnich 2 dekad musi kojarzyć te imiona. Panele, top-2-bottomy, end-2-endy i whole cary - commutery, kolejki i systemy metra. Niestandardowe koncepty. A wszystko okraszone dużą ilością tekstów najprzeróżniejszych - akcje z całej Europy, filozofia działania obu panów, niekonwencjonalne podejście, które nieraz bulwersowało grafficiarski światek i sporo gorzkiej prawdy o współczesnych writterach. Perełka!

Na półkach