Why art?

Wydawnictwo: Fantagraphics Books
sztuka
angielski
Reminiscencja

What is "Art"? It's widely accepted that art serves an important function in society. But the concept falls under such an absurdly large umbrella and can manifest in so many different ways. Art can be self-indulgent, goofy, serious, altruistic, evil, or expressive, or any number of other things. But how can it truly make lasting, positive change? In Why Art?, acclaimed graphic novelist Eleanor Davis (How To Be Happy) unpacks some of these concepts in ways both critical and positive, in an attempt to illuminate the highest possible potential an artwork might hope to achieve. A work of art unto itself, Davis leavens her exploration with a sense of humor and a thirst for challenging preconceptions of art worth of Magritte, instantly drawing the reader in as a willing accomplice in her quest.

źródło opisu: Fantagraphics Books, 2018

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Reminiscencja | 2018-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

O tym, czym jest i czym może być sztuka.

O tym, że dobra sztuka, "prawdziwa sztuka" to ta, która porusza coś w sercu, przynosi ukojenie albo inspirację, zadaje pytania i szuka odpowiedzi.
O tym, że ta sama sztuka może przyjąć różne formy, kształty i kolory. O tym, że gdy na zewnątrz hula zniszczenie, sztuka, w jakiejkolwiek formie, może być naszym schronieniem. Azylem przed złem świata. Odmiennym obrazem, który przyjmuje się z ulgą po patrzeniu przez nieskończoność na okropieństwa.
O tym, że sztuka jest tworzeniem, budowaniem, naprawianiem. Że ma siłę by zmienić nawet niezmienialne, by odbudować zrujnowane, że jest jednocześnie narzędziem i oparciem, czynnością i efektem, życiem i przeżyciem.
Ostatecznie, że sztuka ta, chociażby w najdziwniejszej formie, może być przypomnieniem o drugiej stronie życia, o spokoju i oddechu, o tym, że choć możemy żyć w najstraszniejszych czasach, gdzieś tam pod tym ukryte jest zwykłe życie, toczące się bez przerwy, rozterki, czynności, marzenia...

Przemek Skoczyński | 2018-10-15
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 15 października 2018

Naczytałem się jak fantastyczna to pozycja i początkowo czułem spory niedosyt. Zapowiadało się na minimalistyczny wykład na temat sztuki, bardzo ogólny i w zasadzie prosty, ale na szczęście w pewnym momencie staje się to tak fantastycznie zapętlone, podatne na interpretację i surrealistyczne, że automatycznie ciśnienie skacze. Sztuka jako ucieczka, sztuka jako niepokój, sztuka jako najważniejsze w życiu pytanie, sztuka jako droga do destrukcji, sztuka jako ratunek - to wszystko w tym niewielkim komiksie, który przeczytasz w pół godziny, by potem wracać do niego regularnie.

Chris3z8 | 2018-12-20
Anulak224 | 2019-04-17