Światłem i pędzlem malowane. Opowieść o życiu i twórczości Pawła Bielca

Wydawnictwo: Promotor
Adannyel

"Światłem i pędzlem malowane" jest monografią przedstawiającą czytelnikowi postać krakowskiego fotografa i malarza Pawła Bielca oraz jego intrygującą drogę do sztuki. Mimo chronologicznej zbieżności stuletniego żywota zmarłego niedawno pana Pawła i kluczowych wydarzeń wieku XX, trudno jednak nazwać go "człowiekiem swojej epoki". Nie stał wprawdzie na uboczu, nie ograniczał się do roli biernego obserwatora - ale też nie dał się porwać jakimkolwiek modnym prądom ideologicznym, politycznym, ani artystycznym. Za tę swoją ponadczasowość, za wierność dla wartości uniwersalnych lub przynajmniej niezmiennych od narodzin greckiej demokracji płacił odsunięciem od słusznie mu należnych honorów, których dostąpił dopiero pod sam koniec życia - i to w wymiarze wobec jego dokonań raczej skromnym. Złotą odznakę ZPAP otrzymał w 1996 r., za zasługi dla miasta został odznaczony medalem Kraków 2000. W dniu 99 urodzin uczestniczył w otwarciu poświęconej mu indywidualnej wystawy w krakowskim Muzeum Historii Fotografii, w setnąrocznicę urodzin otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski..

źródło opisu: Promotor 2010

źródło okładki: Zdjęcie autorskie