Prawnicze pojęcie obowiązywania prawa stanowionego. Krytyka niepozytywistycznej koncepcji prawa

Cykl: Societas (tom 14)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Elevander

Co to znaczy, że norma prawna obowiązuje? Czy oznacza to jej przynależność do systemu prawa, czy może jej stosowalność albo przestrzeganie? Czy obowiązywanie norm zależy wyłącznie od ich właściwego ustanowienia i skuteczności społecznej, czy może także od ich moralnej słuszności? W jaki sposób rozstrzygamy, że norma prawna obowiązuje? Jak wyglądają struktura i sposoby argumentacji w kwestiach walidacyjnych? Czy sądy są prawnie zobowiązane do stosowania przepisów lub norm nieobowiązujących? Oto niektóre z pytań, na które usiłuję odpowiedzieć w pracy.

źródło opisu: Fragment wstępu

źródło okładki: własne