Pozytywista do szpiku kości

Okładka książki Pozytywista do szpiku kości
Wiesław Wiktor JędrzejczakJustyna Wojteczek Wydawnictwo: Studio Emka biografia, autobiografia, pamiętnik
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Studio Emka
Data wydania:
2017-06-02
Data 1. wyd. pol.:
2017-06-02
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365068354
Tagi:
biografia medycyna
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Hematologia. Kompendium Grzegorz Władysław Basak, Wiesław Wiktor Jędrzejczak
Ocena 7,0
Hematologia. K... Grzegorz Władysław ...
Okładka książki Onkologia dla lekarzy POZ Grzegorz Charliński, Wiesław Wiktor Jędrzejczak
Ocena 0,0
Onkologia dla ... Grzegorz Charliński...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
15442
2030

Na półkach: ,

Na wstępie chciałabym podziękować Studiu EMKA za egzemplarz recenzyjny.
Choć jako laik od czasu do czasu zajmuję się medycyną i fascynują mnie biografie znanych lekarzy, onegdaj zaś zaczytywałam się w "Stuleciu chirurgów", ale postać profesora Jędzrzejczaka była mi niezbyt znana. Niedawno trafił do pierwszej 10 najbardziej wpływowych lekarzy w Polsce. Jako hematolog wdrażał pionierskie sposoby leczenia agresywnych białaczek szpikowych, z sukcesami jako pierwszy lekarz przeszczepiał szpik, a nawet prowadził badania nad krwią pępowinową, którą podawał i podaje pacjenntom. Niestrudzony w dążeniu do doskonałości, badacz o przenikliwym umyśle doceniany nawet w siermiężnych komunistycznych czasach, i jak to zwykle w wypadku wielkich ludzi bywa, zauważany głównie za granicą. Cieszę się, że oprócz opisywania różnorakich wybitnych naukowych osiagnięć profesora autorka Justyna Wojteczek postarała się odkryć osobowość swojego bohatera.
Może na stworzenie tak ludzkiego, ciepłego i błyskotliwego portretu miała wpływ fakt, że Wojteczek od 30 lat zna osobiście badacza.
Ciekawe, że Wiktor Wiesław Jędrzejczak łączył karierę medyczną z pracą w Wojsku Polskim, gdzie osiągnął rangę pułkownika. Kuriozalne że oficer LWP dwukrotnie był stypendystą w USA, co oczywiście zaintereoswało polski wywiad, a bezpieka bezskutecznie starała sie go zwerbować. Siła moralna profesora, etyka zawodowa pomogly mu nie poddać się naciskom.
Przez pryzmat losów profesora Wojteczek opisuje polską rzeczywistośc, ogólną biedę i zniechęcenie, prymitywne warunki, w których nie mogło być mowy o postępie technologicznym. Praktycznie żelazna kurtyna oddzielała nasz świat, w kórym na białaczkę umierało tysiące ludzi.
Na początku lat osiemdziesiątych profesor przywiózł niezbędny know-how, jako strateg i myśliciel potrafił stworzyć zgrany zespół młodych naukowców i lekarzy. Nawet stan wojenny nie popsuł mu szyków. Co prawda autorytety medyczne z ostrożnością komentowały nowatorskie metody. M.in drogę do sukcesu utorowały profesorowi jego badania nad krwiotworzeniem u myszy.
Niektórzy pacjenci zapisali się w jego pamięci. niestety były i takie przypadki, że po paru dniach od przeszczepu pacjenci umierali, a lekarz stawał pod medialnym pręgierzem, zwłaszcza w latach późniejszych.
Wątpliwości natury etycznej rodziło owo wykorzystywanie krwi pępowinowej do stymulacji wytworzenia zdrowej krwi. Autorka śledzi wzloty i upadki profesora. Wrażenie na mnie zrobiła jego determinacja, by iśc naprzód, by opracowywać coraz to lepsze metody, nie zrażając się zawiścią i małostkowością innych ludzi.
Cała historia przeszczepów krwi jest rzetelnie udomkumentowana, Justyna Wojteczek wielokrotnie konsultowała się z członkami zespołu profesora, jego kolegami z roku, zasięgnęła też języka u żony profesora by stworzyć możliwie kompletny obraz hematologa. Bonusem i dodatkowym atutem jest jej wywiad z profesorem, w którym przybliża on swoją filozofię. Ogólnie bardzo pożyteczna lektura, z pewnością wiele się dowiedziałam o życiorysie pełnego pozytywistycznego zacięcia naukowca.

Na wstępie chciałabym podziękować Studiu EMKA za egzemplarz recenzyjny.
Choć jako laik od czasu do czasu zajmuję się medycyną i fascynują mnie biografie znanych lekarzy, onegdaj zaś zaczytywałam się w "Stuleciu chirurgów", ale postać profesora Jędzrzejczaka była mi niezbyt znana. Niedawno trafił do pierwszej 10 najbardziej wpływowych lekarzy w Polsce. Jako hematolog wdrażał...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    4
  • Medycyna
    2
  • Biografie
    2
  • Literatura polska
    1
  • Naukowe, popularnonaukowe
    1
  • Wspomnienia
    1
  • Zmieniły właściciela
    1
  • Nowe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pozytywista do szpiku kości


Podobne książki

Przeczytaj także