Wisła

Seria: Rzeki polskie
Wydawnictwo: Sport i Turystyka
podróże, historia, rzeki
Adannyel

"Taką Wisłę, która odchodzi - senną ale groźną, niszczącą, ale uroczą, chcemy pokazać. Niech mówi kształtem rybitwiego skrzydła, chrzęstem kry, żółtą plamą piaszczystej wyspy, westchnieniem zakochanych. Niech mówi o uczuciach jakimi ją darzymy. Chcemy też pokazać Wisłę, która nadchodzi - służącą człowiekowi, ujętą w karby, pożyteczną, obmyślaną w planach tak śmiałych, jak śmiały jest bieg...

Chcemy też pokazać Wisłę, która nadchodzi - służącą człowiekowi, ujętą w karby, pożyteczną, obmyślaną w planach tak śmiałych, jak śmiały jest bieg wiślanej wody na wiosnę".
Zgodnie z tą zapowiedzią autora ujrzymy w książce największą polską rzekę od źródeł do ujścia.
Piękne zdjęcia i rysunki zapoznają nas z Wisłą i jej brzegami, z historią ziem nad nią leżących.
Pokażą miasta, przez które przepływa - i te o wiekowej tradycji, i te zbudowane w ubiegłym dziesięcioleciu.
Pokażą ludzi, których praca związała na całe życie z rzeką i tych, którym daje ona wypoczynek i rozrywkę.

źródło opisu: Sport i Turystyka 1956

źródło okładki: Zdjęcie autorskie