Nms Review for Usmle Step 1

Wydawnictwo: Lippincott Williams & Wilkins
zdrowie, medycyna

Now in its completely updated Seventh Edition, this comprehensive review has long been rated as a top study tool. This edition includes fully updated USMLE question formats, using clinical vignette questions. 850 USMLE-style questions are organized into 17 tests of 50 questions each for effective study and practice. Each test includes full explanations of each answer choice. This revised edition also includes more clinically oriented illustrations, and colour plates in multiple signatures as see