Zgłosuj na książki roku 2017

9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Wołyń, UPA, zbrodnia, Kisielin
historia
marw

Publikacja przedstawia dzieje poszczególnych miejscowości wchodzących w krąg kościoła kisielińskiego, w oparciu o przeżycia własne autora i wiedzę pogłębioną już po wojnie o studia historyczne. Autor jako mieszkaniec Kisielina w przepiękny, plastyczny i zarazem szczegółowy sposób opisał rody zamieszkujące powyższe miejscowości. Nie zabrakło opisów dotyczących uroczystości kościelnych, państwowych i ludowych.

Część II książki dotyczy okresu wojny 1939-1944. Jest tam opis wybuchu II wojny światowej, wkroczenia Sowietów oraz represji, które były wymierzone głównie w Polaków. Następne rozdziały dotyczą już okupacji niemieckiej i prześladowań głównie ludności żydowskiej ale po wymordowaniu Żydów, terror nacjonalistyczno-banderowski spadnie na Polaków.

Okazuje się, że w kisielińskim mikroregionie, jak w soczewce, skupiają się wszystkie najistotniejsze wydarzenia dotyczące martyrologii Polaków na Kresach.

Praca Włodzimierza Dębskiego ma szczególną wartość poznawczą. Autor przedstawił w niej, w oparciu o własne przeżycia i pogłębione studia historyczne, dzieje poszczególnych miejscowości wchodzących w krąg kościoła kisielińskiego od początków XX wieku do tragicznych wydarzeń 1943 roku.
- Leon Popek

Szkoda, że ojcu przyszło pisać o zmierzchu pięknego wołyńskiego miasteczka Kisielin i śmierci otaczających go wiosek i kolonii. Z niezwykłą czułością i skrupulatnością zatrzymał jednak tamten świat na kartach tej książki.
- Krzesimir Dębski

W 2009 roku książka stała się inspiracją do powstania filmu pod tym samym tytułem „Było sobie miasteczko”. Autorzy filmu Tadeusz Arciuch, Maciej Wojciechowski (scenariusz i reżyseria) stworzyli dokument historyczny, który jest uzupełnieniem książki Włodzimierza Dębskiego. Muzykę napisał syn Autora Krzesimir Dębski, zdjęcia zrealizował Jan Paweł Pełech.

- Ulesława Lübek, z domu Dębska

źródło opisu: http://www.polihymnia.pl/polihymniaS/sklep/index.p...(?)

źródło okładki: http://www.polihymnia.pl/polihymniaS/sklep/index.p...»

marw | 2017-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Książka wybitna. Monografia wołyńskiego miasteczka, opis nieistniejącego już świata wraz z wstrząsającym opisem jego zagłady. Poznajemy mieszkańców, środowiska , by potem być świadkami ich zagłady.

arven1989 | 2017-12-06
Alina | 2017-07-27