rozwińzwiń

Okolica Strachu nr 5 (1)/2017

Okładka książki Okolica Strachu nr 5 (1)/2017 Tomasz Krzywik, Dominik Łuszczyński, Marek Stelar, Marianna Szygoń, Damian Zdanowicz
Okładka książki Okolica Strachu nr 5 (1)/2017
Tomasz KrzywikDominik Łuszczyński Wydawnictwo: Okiem na Horror Cykl: Okolica strachu (tom 5) czasopisma
148 str. 2 godz. 28 min.
Kategoria:
czasopisma
Cykl:
Okolica strachu (tom 5)
Wydawnictwo:
Okiem na Horror
Data wydania:
2017-03-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Liczba stron:
148
Czas czytania
2 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
24508438
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nowa Fantastyka 487 (04/2023) Ewa Białołęcka, Agnieszka Hałas, Alicja Janusz, Tomasz Krzywik, Django Mathijsen, Luigi Musolino, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Catherynne M. Valente
Ocena 6,5
Nowa Fantastyk... Ewa Białołęcka, Agn...
Okładka książki Żertwa. Antologia słowiańskiego horroru Dagmara Adwentowska, Jakub Bielawski, Piotr Borowiec, Bartłomiej Fitas, Artur Grzelak, Wojciech Gunia, Radosław Jarosiński, Dawid Kain, Maciej Kaźmierczak, Tomasz Krzywik, Agnieszka Kwiatkowska, Kazimierz Kyrcz jr, Michał Stonawski, Maciej Szymczak, Mariusz Wojteczek, Anna Maria Wybraniec, Marek Zychla
Ocena 6,8
Żertwa. Antolo... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Słowiańskie strachy. Antologia opowiadań grozy. Część 2 Piotr Borowiec, Piotr Ferens, Krzysztof Haczyński, Karolina Kaczkowska, Tomasz Krzywik, Maciej Szymczak, Honza Vojtisek, Flora Woźnica, Zeter Zelke
Ocena 6,9
Słowiańskie st... Piotr Borowiec, Pio...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
641
610

Na półkach: , , ,

Doskonały numer, równy poziomem rewelacyjnej "jedynce". Świetna przygoda literacka, gratka dla fanów horroru.

Pierwsze opowiadanie, "Zbrodnia Niedoskonała" Marianny Szygoń (6/10) to akurat nie horror, a thriller. Pomysł wysyłania znajomej dowodów popełnienia "zbrodni doskonałych" był naprawdę udany, zakończenie trochę jednak zawiodło i suspens z historii uleciał.

Za to "Mrok, Który Pochłania" Tomasza Krzywika (8/10) okazał się wspaniałym pastiszem lovecraftowskim. Autor umiejętnie zmieszał wątki i rozwiązania fabularne "Szepczącego W Ciemności" (obca cywilizacja porywająca ludzi),z "Duchem Ciemności" vel "Nawiedzicielem Mroku" (ponure gmaszysko, w którym znajduje się Zły Artefakt przyciągający uwagę nieszczęsnego narratora). Historia dwu maturzystów, którzy w opuszczonej kamienicy znaleźli kosmiczną grozę jest sprawnie, zręcznie napisana - to takie weird fiction, które lubię najbardziej, nie zapominające o tym, że jednocześnie jest ono horrorem.

Również świetne jest demoniczne opowiadanie Marka Grzywacza "Oczy Ognia" (7/10). Rodem trochę z barkerowskich Ksiąg Krwi (jakby taki Yattering I Jack na poważnie),opisuje ono historię demona, który, nieopatrznie przyzwany przez niezbyt kompetentnego okultystę szerzy śmierć w ponurym kręgu gangsterów, sutenerów i stręczycieli. Mocna, fajnie napisana rzecz. Czekam na więcej.

Ale królem polowania został, jak zwykle, Wojtek Gunia i jego rewelacyjne "I Kiedy Płomienie" (9/10). Jak zwykle na krawędzi pomiędzy geniuszem a pretensjonalnością, nigdy jednak z niej nie spadając, mroczna i depresyjna (no czyżby) opowieść o poszukiwaniu Boga (znowu na myśl przychodzi Marilyn Manson i jego "Reflecting God" - "I went to God just to see, and I Was looking at me") , tym razem ubrane w opowieść o bezskutecznym oczekiwaniu służby w pewnym domostwie na powrót swego pana.

Szatan i piekielne demony wracają w 'Sam Przeciw Wszystkim" Marka Stelara (8/10),nieco "omenowej" historii przyjaźni pomiędzy pnącym się w górę politykiem a jego tajnym, nadprzyrodzonym przyjacielem. Doskonale wymyślone, sprawnie napisane.

Dwa ostatnie opowiadania to Kennetha Granta "Talizman" i Pawła Lacha "Coś Co nie Powinno Istnieć". Grant to trochę odpowiednik Crowleya epoki swinging sixties - przyjaciel Stonesów i Zeppelinów, mag, okultysta, trochę filmowiec i trochę pisarz. "Talizman" (6/10),to historia zniknięcia pewnego architekta w jego "nieeuklidesowej" nadmorskiej posiadłości. Do przeczytania ale i do zapomnienia. Z kolei tekst Lacha to kolejny pastisz horroru lovecraftowskiego (tym razem w wersji lumleyowskiej) w połączeniu z klimatami wojny wietnamskiej, w trakcie której mały oddział amerykański zostaje opętany przez pozaziemską istotę imieniem Shude M'ell. Dobrze się czyta, ale cała opowieść dość mechanicznie powtarza patenty "kosmicznej grozy". Tekst Tomka Krzywika wydał mi się wyraźnie świeższy w wykorzystaniu schematów horroru lovecraftowskiego.

Opowiadanie Damiana Zdanowicza to część tomu "Kamienica Panny Kluk" i, podobnie jak ostatnio z tekstem Piotra Kulpy, nie został odrębnie oceniony (aczkolwiek te jedno z cyklu opowieści o"koszmarnych magazynach", najfajniejszych w całym cyklu).

W części publicystycznej największą atrakcją jest wywiad z Małgorzatą Saramonowicz, autorką genialnych powieści grozy "Siostra", "Lustra"i "Sanatorium". Wspaniała Autorka, świetny wywiad.

Małgorzata Saramonowicz wspólnie z Mikołajem Kołyszko postraszyli również w interesującym eseju na temat wiary dawnych Słowian, nie tak słonecznej i jasnej, jak się zwykło uważać. Olga Kowalska, prawdziwa gwiazda publicystyki OLS, powraca w kolejnym wspaniałym tekście poświęconym postaci Wendigo - trochę alegorii grozy kanibalistycznej (Wendigo to bohater zarówno znanego opowiadania Algernona Blackwooda jak i "Cmętarza Zwieżaków" Stephena Kinga).

Z pozostałych tekstów dużą uwagę przyciągnął kolejny interesujący tekst Krzysztofa "Korsarza" Bilińskiego traktujący o grozie w muzyce. Aczkolwiek nic, tylko się przekomarzać - najpierw Autor z namaszczeniem tłumaczy, jaki jest koń i opisuje "programowość" "ilustracyjność" muzyki tylko po to, by stwierdzić, że muza czasami potrafi przestraszyć. Potem zaś szybkim lobem praktycznie mija muzykę klasyczną (ileż tam jest budzących grozę i strach momentów !!!) i całkowicie zapomina o grozie drzemiącej w rocku progresywnym (a Gabrielowe Genesis ???? Parsons nagrywający płytę Poego ? włoski demoniczny prog z Goblinami na czele ??). Zamiast tego mamy dość przypadkowy wybór growlujących metali. Żeby było jasne, kocham metal (jak 80 % fanów horroru),pasjami zasłuchuję się w deathu i blacku - ale to dalece nie wszystko w temacie "horroru w muzyce". Temat skądinąd godzien sporej książki ...

Jeszcze interesujący, choć bardziej rzetelny niż porywający, artykuł Dominika Łuszczyńskiego o grozie w komiksie amerykańskim lat 40tych i 50tych i początek cyklu Simona Zacka o potworach filmowych (niestety, oparty o dziecinne Crittersy i Gremliny - w moim gronie oglądanie tego typu filmów to była sroga siara - dobry horror to był "Duch" Hoopera!). Również czekam na kolejne części cyklu.

Świetna część literacka, bardzo dobry wywiad z moją ulubioną Autorką, fajne teksty publicystyczne, z reguły zapowiadające ciekawe kontynuacje. W te pędy biorę się za kolejny numer !

Doskonały numer, równy poziomem rewelacyjnej "jedynce". Świetna przygoda literacka, gratka dla fanów horroru.

Pierwsze opowiadanie, "Zbrodnia Niedoskonała" Marianny Szygoń (6/10) to akurat nie horror, a thriller. Pomysł wysyłania znajomej dowodów popełnienia "zbrodni doskonałych" był naprawdę udany, zakończenie trochę jednak zawiodło i suspens z historii uleciał.

Za to...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    17
  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    10
  • Fantastyka
    2
  • 2018
    1
  • Ulubione
    1
  • Horror
    1
  • Psychoaktywne
    1
  • Zdobyczne
    1
  • OkoLica Strachu
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Okolica Strachu nr 5 (1)/2017


Podobne książki

Okładka książki Kaczor Donald 03/2024 + Kaczor Donald 01/1994 Tello -Team, Marçal Abella Bresco, Maximino Tortajada Aguilar, Francesco Artibani, Carl Barks, Sergi Cardó, Flor Collins, Miguel Fernandez Martinez, Andrea Ferraris, Janet Gilbert, Sander Gulien, John Kane, Bob Karp, Kari Korhonen, Jan Kruse, John Lustig, Miguel, Hanne Guldberg Mikkelsen, Paul Murry, Hjemmet Oslo, Stefan Petrucha, Redakcja magazynu Kaczor Donald, Francisco Rodriguez Peinado, Rodriques, Maria José Sánchez Núñez, Hugo Sauer, Al Taliaferro, William Van Horn
Ocena 7,3
Kaczor Donald ... Tello -Team, Marçal...
Okładka książki Nowa Fantastyka 499 (04/2024) Wołodymyr Arieniew, Marta Bonaventura, Michał Brzozowski, Daniel Kordowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Eric M. Witchey
Ocena 6,9
Nowa Fantastyk... Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 4 (76) / 2024 Łukasz Barys, Wojciech Bonowicz, David Brooks, Kasia Drewek, Hanka Grupińska, Magdalena Kicińska, Christian Kobluk, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Tomasz Szymon Markiewka, Karolina Przewrocka-Aderet, Redakcja magazynu Pismo, Adrienne Rich, Beata Szady, Piotr Szulc, Piotr Tracz, Arvis Viguls
Ocena 6,6
Pismo. Magazyn... Łukasz Barys, Wojci...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 3 (75) / 2024 Anna Alboth, Jon Lee Anderson, Wiktoria Bieżuńska, Darko Cvijetić, Marcin Czajkowski, Mireła Iwanowa, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Magdalena Nowicka-Franczak, Cathy Park Hong, Redakcja magazynu Pismo, Ali Smith, Filip Zawada
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Jon Le...

Przeczytaj także