Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej
Czas i miejsce. Architektura Politechniki Warszawskiej
albumy
nevamarja

Prezentowana publikacja odwołuje się fragmentami do monografii Anny Agaty Wagner „Architektura Politechniki Warszawskiej”, wydanej w 2001 roku, zarówno w warstwie ilustracyjnej, jak i tekstowej. Jest to jednak inna książka, o całkowicie odmiennej strukturze opracowania. Wprowadza bowiem dwie wyraźne części, nazwane CZAS i MIEJSCE. W pierwszej z nich przedstawione zostały informacje dotyczące całości urbanistyczno-architektonicznego zespołu uczelni na tle przemian zachodzących w rozwijającej się Warszawie. Ich chronologiczne zestawienie daje obraz kształtowania i przestrzennych przemian Politechniki Warszawskiej. Druga część ma formę albumu, oferującego bogato ilustrowane dane na temat poszczególnych obiektów Politechniki Warszawskiej. Część albumowa skomponowana została już nie na zasadzie chronologicznych przemian, ale układu przestrzennego poszczególnych terenów tworzących zespół Politechniki Warszawskiej. Taki układ opracowania pozwala na chronologiczne prześledzenie dziejów architektonicznego zespołu uczelni i przemian urbanistycznych, jakie miały miejsce w najbliższym jego sąsiedztwie, przy jednoczesnej możliwości zapoznania się z historią wybranych obiektów Politechniki Warszawskiej. (Fragment Wstępu)

Rok wydania nie jest przypadkowy – 15 listopada 2015 roku mija setna rocznica pierwszej inauguracji roku akademickiego Politechniki Warszawskiej jako polskiej uczelni technicznej. W książce przedstawiono obraz zespołu architektonicznego Uczelni w roku jubileuszowym. Zmiany zachodzące w tym obrazie są dynamiczne i najbardziej kompleksowe od czasu wybudowania pierwszych gmachów politechnicznych. Jest to więc odpowiedni moment na podsumowanie, a także na spojrzenie w przyszłość.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej

źródło okładki: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej