Zgłosuj na książki roku 2017

29 Dywizja Grenadierów SS "Kaminski”

Wydawnictwo: Replika
8 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
AdrianX

29 Dywizja Grenadierów SS "Kaminski” - opis wydawcy: 29. Dywizja Grenadierów SS „Kaminski” ‒ szczególnie „zasłużeni” kolaboranci Hitlera Brygada gen. Kaminskiego, znana także jako Rosyjska Wyzwoleńcza Armia Ludowa (Russkaja oswoboditielnaja narodnaja armija, RONA) i 29. Dywizja Grenadierów SS, zajmuje szczególne miejsce pośród kolaboracyjnych formacji powstałych na okupowanym przez nazistów...

29 Dywizja Grenadierów SS "Kaminski” - opis wydawcy:

Brygada gen. Kaminskiego, znana także jako Rosyjska Wyzwoleńcza Armia Ludowa (Russkaja oswoboditielnaja narodnaja armija, RONA) i 29. Dywizja Grenadierów SS, zajmuje szczególne miejsce pośród kolaboracyjnych formacji powstałych na okupowanym przez nazistów terenie ZSRS.
Nie stanowiła jednostki propagandowej, lecz faktyczną siłę bojową, niekiedy zadającą bolesne ciosy sowieckim partyzantom i konspiratorom. Fakt ten pozwolił władzom SS w Trzeciej Rzeszy nadać Bronisławowi Kaminskiemu stopień Waffen-Brigadeführera der SS oraz szeroką autonomię.
Choć w 1943 roku oddziały RONA nie wytrzymały naporu Armii Czerwonej, niemieckie dowództwo ewakuowało brygadę na terytorium Białorusi, gdzie żołnierze Kaminskiego musieli udowodnić, że stanowią jedną z najbardziej zdatnych do walki antypartyzanckich jednostek kolaborantów.
Sukcesy dowodzonego przez Kaminskiego zgrupowania sprawiły, że brygadę włączono do Waffen-SS. W ten sposób została ona pierwszą rosyjską dywizją „Czarnego Zakonu”.
Dla autorów niniejszej książki najistotniejsze były dwie kwestie. Po pierwsze, wiele już napisano o Brygadzie Kaminskiego. Po drugie, niewiele z dotychczasowych opracowań można nazwać pełnymi, obiektywnymi i rzetelnymi analizami dostępnych dziś źródeł. Piszą więc: Postawiliśmy więc siebie przed zadaniem: maksymalnie obiektywnie przedstawić historię formowania i działalności RONA, począwszy od stworzenia pododdziałów Volkswehr – „milicji ludowej” – w gminie łokockiej, a kończąc na uczestnictwie pułku zbiorczego 29. Dywizji Grenadierów SS w tłumieniu Powstania Warszawskiego.
Iwan Kowtun i Dmitrij Żukow - rosyjscy historycy zajmujący się od od ponad piętnastu lat problematyką drugiej wojny światowej. Są autorami całego szeregu książek i artykułów poświęconych rozlicznym przejawom rosyjskiej kolaboracji z Niemcami na ziemiach okupowanych Związku Sowieckiego oraz Europy Wschodniej. W swoich badaniach opierają się na bardzo szerokim spektrum materiałów źródłowych, w tym bardzo często na nieznanych wcześniej dokumentach z archiwów rosyjskich.

Marcin Kowalczyk | 2017-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2017

Monografia dobrze napisana.
Dodatkowo wzbogacona o informacje z niedawno odtajnionych rosyjskich archiwów.
Książka, która polemizuje z wieloma tezami postawionymi przez dotychczasowych badaczy tematu. Składa się z dwóch części - treści zasadniczej i bogatych załączników stanowiących niemal drugą połowę tekstu.
Czyta się nieźle, chociaż brakuje dokładniejszych map rejonu. Pozwoliłyby one na dokładniejszą orientację w przestrzeni bitew partyzanckich. Książka pisana z dużym zaangażowaniem. Autorzy starają się udokumentować niemal każdy opisywany fakt bogatymi przypisami. Często sięgają po zeznania wielu świadków.
Przypisy jak już wspomniałem są "tłuste" i umieszczone regulaminowo pod tekstem. Stanowią one trzeci filar lektury. Dobrze, że wydawca nie skusił się o przeniesienie ich na koniec.
Wydanie w miękkiej oprawie ze skrzydełkami na ekonomicznym papierze. W środku trochę zdjęć na kredowych wkładkach.
Ciekawa monografia poruszająca interesujący temat. Zachęcam do...

Pawello | 2017-07-14

Solidna monografia. Obiektywna i dobrze napisana. Sporo ciekawostek i plus za załączniki. Jedyny minus to niepociągnięte ciekawe wątki ale wtedy książka byłaby dwa razy grubsza ;)

Jaro | 2017-09-15
Marian | 2017-07-24