Czołgi. 100 lat historii

Wydawnictwo: RM
Tanks: 100 years of evolution
9788377731970
Getos

Jak zmieniały się i doskonaliły czołgi? Zobacz, jak ewoluowały od prymitywnych, dziwacznych z wyglądu czołgów Mark V, poprzez Matildy, a później groźne „Tygrysy” z lat drugiej wojny światowej, aż po świetne współczesne Abramsy M1 – aby wreszcie stać się tym, czym są dzisiaj: głównym elementem zdolnych do samodzielnych działań wojennych zmechanizowanych sił pancernych. Autor książki, znany...

Autor książki, znany na świecie specjalista od broni pancernej, szczegółowo i fachowo analizuje historię i ewolucję czołgu, od chwili jego powstania przed stu laty po dzień dzisiejszy. Odwołując się do najnowszych badań, opowiada o mało znanych początkach rozwoju czołgów podczas pierwszej wojny światowej. Wnikliwie analizuje fenomen rosnącego znaczenia militarnego czołgów. W latach międzywojennych rozwój sił pancernych postępował powoli, dopiero sukcesy niemieckich formacji czołgowych w początkowym okresie drugiej wojny światowej zmusiły aliantów do rewizji konserwatywnych koncepcji dotyczących użycia czołgów. Opisuje gwałtowny rozwój pojazdów pancernych w Europie i Ameryce, do którego doszło dzięki ogromnemu postępowi w dziedzinie techniki wojskowej podczas drugiej wojny światowej i zimnej wojny i który doprowadził do przeobrażenia czołgów w szybkie, odporne na pociski i potężne machiny wojskowe – takie, jakimi są dzisiaj.

źródło opisu: http://www.rm.com.pl

źródło okładki: http://www.rm.com.pl

Marcin Kowalczyk | 2016-10-22
Na półkach: Przeczytane, Militaria
Przeczytana: 22 października 2016

Znakomicie opowiedziana historia czołgu.
Na początek jak powstał i jak się rozwijał - ogólnie. Potem jak robiły to poszczególne państwa. Na koniec kilka uwag o technicznych zagadnieniach: silniki, działa, pancerz i układy wspomagania.
Autor jest wysokiej klasy fachowcem w temacie i włożył w książkę dużo serca. Czyta się znakomicie, ale trzeba być zaawansowanym temacie. Początkujący raczej się zniechęcą. Reszta będzie usatysfakcjonowana.
Mi szło szybko, jakbym czytał dobrą powieść- ale ja kocham czołgi.
Brakuje w publikacji większej ilości zdjęć lub rysunków niektórych opisywanych pojazdów. Książka traktuje czołgi raczej przekrojowo, ale potrafi zatrzymać się na wybranych modelach. Jedne są zilustrowane, inne tylko opisane. Nowalijki sprawiły, że musiałem poszperać w necie - a chciałbym mieć to na miejscu.
Wydanie ekonomiczne - klejone. Czcionka duża nie męcząca oczu. Przypisy niestety na końcu książki.
Lektura obowiązkowa dla miłośników stalowych potworów.

greggreg86 | 2016-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

Fachowa, dobrze opracowana i (co ważne) świetnie przetłumaczona książka. Zdecydowanie wyróżnia się na tle typowych opracowań traktujących o czołgach, wozach bojowych czy generalnie o tzw. broni pancernej (np. takich wydawnictw jak Bellona czy Amber, cechujacych się pewną niechlujnością, jeśli chodzi o redakcję tekstu i tłumaczenie).
Monografia Ogorkiewicza świetnie opracowana od strony merytorycznej- skupia się na rozwoju koncepcji broni pancernej od powstania w 1916r. Przy czym dość wyczerpująco omawia początki ideii takich maszyn (cofajac się aż do XIX stulecia), omawiając ich rozwój oraz drogi rozwoju czołgów w poczególnych okresach i krajach, zastosowanie, ewolucję podzespołów etc. etc. Nie jest to leksykon. Nie znajdziecie tu szczegółowego wykazu i parametrów technicznych większości maszyn. Autor pomija konstrukcje nieistotne lub mniej ważne z perspektywy rozwoju koncepcji czołgu. Mino ogromnej wiedzy (autor nie jest jakimś emerytowanym wojskowym dla zabicia czasu piszącego...

wisz | 2018-02-03
Przeczytana: 04 lutego 2018

Bardzo dobrze opisana historia powstania i rozwoju broni pancernej. Od pierwszych projektów po współczesność, z oddzielnymi opisami rozwoju w każdym państwie, które rozwijało we własnym zakresie konstrukcje czołgów. Dużym plusem jest też oddzielny opis rozwoju poszczególnych elementów czołgu typu uzbrojenie, opancerzenie, który pozwala usystematyzować wiedzę o rozwoju danego elementu.

kamrog | 2018-08-29
Przeczytana: 28 sierpnia 2018