Czołgi. 100 lat historii

9788377731970
Grzegorz Siwek
II wojna światowa I wojna światowa Tygrys Abrams

Na półkach: , , , , , ,

Autor Richard Ogorkiewicz swoją książkę, pt. "Czołgi. 100 lat historii", rozpoczyna krótkim opisem broni, która stała się coraz bardziej skuteczna i mobilna.
Pod koniec XIX w. pojawiła się w Rosji taczanka. W innych krajach zaczęły pojawiać się pojazdy mechaniczne: kołowe i gąsienicowe. Początkowo były to ciągniki do holowania dział.
Zaczęto również konstruować pojazdy opancerzone z zamontowanym uzbrojeniem.
Niektóre z nich dyskwalifikowano już w fazie projektowania.
Inne nie przechodziły testów poligonowych.
Pierwsze czołgi brały udział w bitwie w 1916r. , w I wojnie światowej.
Warunki pogodowe i terenowe nie pozwoliły w pełni wykorzystać ich siły bojowej, a także ujawniły mankamenty tej broni.
W wydaniu autor opisuje dalszy rozwój tych maszyn w różnych krajach świata. Z detalami pokazuje te zmiany.
Książka zawiera dużo fotografii, zarówno współczesnych, jak i historycznych, a także przypisy i indeks.
Znakomita lektura, szczególnie wartościowa dla miłośników broni pancernej.
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu RM💝

Zaczęto również konstruować pojazdy...

Książka jest niejako wycieczką po historii czołgów, od I Wojny Światowej do czasów nam współczesnych (w zasadzie do pierwszej połowy XXI w.). Poza omówieniem rozwoju broni pancernej w poszczególnych krajach, autor (osobno, na końcu książki) skupił się na przybliżeniu 3 najważniejszych aspektów czołgów: sile ognia, pancerzu i mobilności, przez co temat wydaje się być rozwinięty bardzo kompleksowo. Są też smaczki w postaci osobnych podrozdziałów obejmujących czołgi z Brazylii, Argentyny czy RPA. Jedynym minusem jest mała ilość zdjęć w stosunku do omawianej ilości pojazdów - przez co brnąc przez kolejne rozdziały trzeba co chwilę sprawdzać w internecie jak wyglądały opisywane czołgi.

Książka rzetelna, napisana przez fachowca, który pracował przy czołgach. Kompletna wiedza o czołgach ze wszystkich krajów, od ich powstania po obecne czasy. Dla miłośnika tematu - ocena wyższa o 2, 3 stopnie.
Dla pozostałych jak moja ocena, gdyż brak jakiś anegdot, emocji. Książka ta to wiedzą encyklopedyczna, która może nieco nużyć i męczyć ilością szczegółowych danych.
Polecam każdemu miłośnikowi tematu.

Zapraszam na moją opinię

Zapraszam na moją opinię

Czołgi kojarzą nam się przede wszystkim z wojną. Nic dziwnego skoro można je zobaczyć na wielu zdjęciach, filmach i w relacjach z obecnie trwających konfliktów zbrojnych. Te wielkie, niezatrzymywalne maszyny budzą we wszystkich słuszny respekt, jednak niewiele osób zastanawia się, jak to wszystko się zaczęło i kto w ogóle wpadł na pomysł stworzenia takiej maszyny. Osobom, które chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej z pomocą przychodzi Richard Ogorkiewicz, który w książce Czołgi. 100 lat historii przybliża losy tych niezwykłych maszyn.

Jak to często w historii ludzkości bywa, potrzeba stała się matką wynalazku. To w czasie I wojny światowej zaczęła się praca nad pierwszymi czołgami, a właściwie nad mobilnymi działami. Coraz bardziej doceniano znaczenie broni ciężkiej i artylerii. Jednak wojskowi zdawali sobie także sprawę, że problemy z przemieszczeniem ciężkich dział, często zmniejszają ich użyteczność w walce. Prace nad okrętami lądowymi, jak wtedy nazywano czołgi, trwały niezależnie i prawie równocześnie w Wielkiej Brytanii i Francji. To właśnie te kraje jako pierwsze wysłały na front machiny wojenne, które były protoplastami dzisiejszych czołgów.

Richard Ogorkiewicz przez wiele lat był wykładowcą w Royal Military College of Science. Nic więc dziwnego, że do tematu podszedł z iście naukową dokładnością. W książce pojawia się wiele nazw, dat i nazwisk, a wspomniane (chociaż krótko) zostają chyba wszystkie osoby, które miały wpływ na powstawanie okrętów lądowych. Książka jest bardzo konkretna i rzeczowa, co dla osób interesujących się tematem będzie ogromnym plusem.

Osoby, które interesują się militariami, a czołgami w szczególności, powinny być zachwycone dokładnością Ogorkiewicza. Jednak laicy, tacy jak ja, mogą mieć z tą książką spory problem. Sięgając po tę pozycję, chciałam zdobyć wiedzę na temat czołgów i ich historii. Byłam zwyczajnie ciekawa i spodziewałam się wielu ciekawostek i anegdot, które sprawią, że informacje zawarte w Czołgach zapamiętam na długo. Muszę jednak przyznać, że ich szczegółowość, początkowo mnie przygniotła i onieśmieliła. Po przeczytaniu pierwszego rozdziału zaczęłam się zastanawiać, czy jest to książka, po którą powinien sięgać laik. Na szczęście w późniejszych rozdziałach moje zainteresowanie zostało na nowo pobudzone, a autor dawał mi odpowiedzi, na coraz to nowsze pytania. Gdy przebiłam się przez tonę informacji zawartych w pierwszych rozdziałach, w których opisywano pracę nad różnymi koncepcjami, z przyjemnością zagłębiałam się w kolejne, w których autor opisywał między innymi zastosowanie czołgów w walkach na froncie oraz opowiedział trochę o tym, jak wyglądały początki okrętów lądowych w innych państwach.

Nie wiem, czy w najbliższym czasie zdecyduję się ponownie sięgnąć po tę pozycję. Czytając książkę Richarda Ogorkiewicza, czułam się chwilami jakbym czytała bardzo długi wpis w encyklopedii. Wiedząc, że sama nie jestem w stanie wyłapać w książce ewentualnych błędów, podsunęłam ją do przejrzenia osobie, która na czołgach trochę się zna. Jedynym zarzutem, jaki się pojawił, były pewne nieścisłości w opisach pod zdjęciami.

Kto powinien sięgnąć po tę książkę? Według mnie jest to zdecydowanie pozycja dla osób naprawdę zainteresowanych tematem. Będzie to idealna lektura dla historyków czy fanów militariów. O miłośnikach czołgów wspominać chyba nie muszę. Jeśli zaś chodzi o to, komu odradzam czytanie książki Richarda Ogorkiewicza, to będą to osoby, które z tematem wojskowości mają niewiele wspólnego. Obawiam się, że tak szczegółowe opracowanie może osoby dopiero w temacie raczkujące, zniechęcić i sprawić, że przez jakiś czas będą z lękiem spoglądać w stronę literatury fachowej.

Książkę otrzymałam od portalu Sztukater. https://sztukater.pl/ksiazki/item/36084.html?highlight=WyJvZ29ya2lld2ljeiJd

Ten sprzęt, który miał często duży wpływ na wynik danych starć zbrojnych ma za sobą lata historii, które są pełne błędów, projektów, wielu zmian i dużo przygotowanych prototypów. Poznajcie kawał historii...
Książka nie tylko przedstawia rozwój czołgów po dziś dzień, ale także ukazuje kwestie poboczne jak losy konkretnych armii w trakcie wojen czy posunięcia kluczowych postaci. Pozycja nie zawiera wielu zdjęć, ale te, które tu zawarto przedstawiają konkretne rodzaje danych pojazdów. Autor sam czasem podkreśla, że miał wpływ, rozmawiał z danymi osobami w sprawie danych projektów. Podano dane techniczne, ale tylko te, które są ważne dla ukazania mocy danego pojazdu. W dodatku widzimy przedstawienie kolejnych części mechanicznych, które miał wpływ na osiągi. Jasno wskazuje się mocne i słabe strony danych modeli jasno to podsumowując. Jest to tekst naukowy, którego treść została przedstawiona zrozumiałym językiem. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, ponieważ ta pozycja może być traktowana także jako kopalnia ciekawostek, którymi można błysnąć na lekcji historii lub po prostu poszerzyć swoją wiedzę. Autor kwestie poboczne przedstawia w ograniczonym zakresie, ale moim zdaniem jest to wystarczające, ponieważ mniej lub bardziej nawiązuje to do tematyki książki.
To kolejna pozycja z serii Sekrety Historii. Tym razem przedstawia się tu cały rozwój. Wspomina się czołowe postacie, ale mają one charakter epizodyczny w całej książce. Książka doczekała się wznowienia .

„Jak niby machina wojenna miałaby się poruszać?
Na gąsienicach, jak przedpotopowe traktory?”

Scott Westerfeld

Historia, jednego z najpotężniejszych pojazdów wojennych rozpoczęła się podczas I wojny światowej. Podczas tego konfliktu, wiele z nowych broni i pojazdów zostało wdrożonych do użytku. Właśnie jednym z nich były czołgi. Swój debiut, miały one w roku 1916 na froncie pierwszego wielkiego konfliktu światowego.

Aby zgłębić historię, tego niewątpliwie niezwykłego pojazdu, trzeba cofnąć się do początków XIX wieku, kiedy to powstały pierwsze parowe ciągniki artyleryjskie i zaopatrzeniowe. Naprawdę ciężkie i ogromne pojazdy napędzane maszynami parowymi, wykorzystywane były przez Brytyjczyków. Holowano nimi ciężkie działa, oraz wagony transportowe podczas np. Wojny Burskiej w Afryce. Niestety były one bardzo powolne i ciężkie, co było jedną z ich wad. Ich obsługa oraz użytkowanie były bardzo skomplikowane, a olbrzymie koła nie nadawały się do jazdy w trudnym terenie.

To, jednak nie zniechęciło zarówno Anglików jak i Francuzów do stworzenia wielu projektów pojazdów opancerzonych. Żaden z nich nigdy nie wyszedł z fazy szkiców. To wszystko zaczęło się zmieniać w roku 1901, kiedy to amerykański kowal Alvin Orlando Lombard samodzielnie zaprojektował i zaczął produkować na małą skalę, ciągniki rolnicze, które zamiast przedniej osi z kołami miały gąsienice. Do roku 1917 Lombard skonstruował aż 83 takie pojazdy. Jego pomysł w roku 1904 został udoskonalony przez Holta, a w roku 1905 traktor na gąsienicach zyskał popularność m.in. tym, że był w stanie poruszać się na ciężkim terenie.

Mimo tego, że na początku XX wieku automobile i pojazdy kołowe zyskiwały coraz większą popularność armie niemal na całym świecie, trzymały się od nich z daleka. Przełom nastąpił dopiero w roku 1902 kiedy to Frederick Simms zaprojektował wóz wojenny. Był to pierwszy w historii wóz pancerny. Ważył on 5,5 tony, posiadał przedział bojowy otwarty od góry, był on osłonięty 6 mm płytą pancerną. Napędem był silnik Daimlera o mocy 16 KM, dawał on wielką jak na tamte czasy prędkość 15 km/h. Niestety w roku 1902 w Crystal Palace w Londynie konstrukcja zdobyła uwagę tylko kilku gości i dziennikarzy.

W roku 1914 Ernest Swinton miał odwagę sięgnąć po pomysły przedwojennych konstruktorów. Po analizie tego co działo się, w pierwszych dniach wielkiej wojny na froncie przedstawił on pomysł stworzenia pierwszego pojazdu bojowego gąsienicowego. Prace ruszyły bardzo szybko i w niedługim czasie stworzono Number 1 Lincoln Machine, bardziej znany jako „Little Willy”. Po nim podjęto decyzję o rozpoczęciu prac nad kolejnym prototypem.

Pan Richard Ogorkiewicz w swej pozycji Czołgi 100 lat historii opisuje nam nie tylko stworzenie pierwszej maszyny na gąsienicach, ale również te pojazdy, które powstały po zmianach i unowocześnieniach prototypów.

W książce znajdziemy takie tematy jak rozwój czołgu w Europie i Ameryce, debiuty na polach bitewnych podczas I wojny światowej, niemieckie wojska pancerne podczas II wojny światowej, lata zimnej wojny dla czołgów, czy kraje azjatyckie w pogoni za światową czołówką.

Pozycja Pana Ogorkiewicza to chyba najbardziej szczegółowa, i przystępna dawka historii tych pojazdów. Wspaniała bibliografia, całe mnóstwo stworzonych rodzajów czołgów na przestrzeni lat, szczegółowe opisy i fantastyczne zdjęcia, a do tego historia świata w pigułce.

Publikacja ta jest mało kobieca, jeśli ktoś nie interesuję się mechaniką i konstrukcjami nie sięgnie po tę pozycję, jednak dla miłośników militariów, maszyn, konstrukcji i historii zarówno I jak i II wojny światowej książka będzie z całą pewnością niezwykłą lekturą, ale i przyjemnością.

Zachęcam, aby zapoznać się z pozycją z serii Sekrety historii. Trzeba przyznać, że sama byłam zaskoczona, jak prymitywne pojazdy zamieniły się w prawdziwy postrach wojenny. Jest to bardzo ciekawa i wartościowa lektura. Polecam wam z całego serca.

„Jak niby machina wojenna miałaby się poruszać?
Na gąsienicach, jak przedpotopowe traktory?”

Scott Westerfeld

Kompletna historia czołgów we wszystkich krajach.

Kompletna historia czołgów we wszystkich krajach.

Przekrojowy opis rozwoju czołgów oraz ich poszczególnych elementów (pancerze, działa, silniki, amunicja) do czasów współczesnych. Ciekawe opisane koncepcje rozwoju w poszczególnych okresach. Bardzo dobre źródło wiedzy dla zainteresowanych tematem.

Książka bardzo rzeczowa i konkretna, pokazująca historię czołgów od początku ich istnienia. Bardzo dobrze przygotowana i bardzo fachowa. Widać że autor jest autorytetem w temacie, co potwierdza jego uczestnictwo w różnych komisjach doradczych powołanych w związku z użyciem broni pancernej. Jednakże z minusów brakuje to choć rąbka emocji, jakiejś anegdoty (choćby o czajnikach w czołgach w Wielkiej Brytanii). Czyta się to ja taką encyklopedię. Jednym słowem - merytorycznie super.

• Współczesność
  • Militaria