Zgłosuj na książki roku 2017

Cesarski walc

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
---

Bohaterami Czerwonego walca są Żydzi, którzy ocaleli z wojennej pożogi. Resztę swego życia spędzają w zakładzie stanowiącym dla nich namiastkę domu, i tam też rozgrywa się akcja większości opowiadań. Chorzy, okaleczeni przez lata wojny nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim psychicznie, samotni, bo ich najbliżsi zginęli za murami getta, wspominają dawne życie, które bezpowrotnie minęło, próbują znaleźć swoje miejsce w tej rzeczywistości, jaka im pozostała, przygotowując się do niej na tyle, na ile to możliwe, starając się zachować tradycję i zwyczaje, w jakich zostali wychowani. Opowiadania zawarte w tomie Cesarski walc stanowią pod względem tematycznym całość z opublikowanymi w zbirze Ta najważniejsza cząsteczka ("Czytelnik" 1982).

źródło opisu: opis od wydawcy

źródło okładki: Internet

--- | 2017-03-25