Wykluczeni

Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 1 (61) / 2023 Ai Weiwei, Charles Bukowski, Artur Domosławski, Lauren Groff, Igor Jarek, Magdalena Kicińska, Jan Kochanowski, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Rebecca Makkai, Wojciech Nowicki, Redakcja magazynu Pismo, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Wisława Szymborska, Mirosław Wlekły, Magdalena Żernicka-Goetz
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Ai Weiwei, Charles ...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1 /styczeń 2019 Stephen Buranyi, Edyta Bystroń, Tadeusz Dąbrowski, Artur Domosławski, Katarzyna Gintowt, Mikołaj Grynberg, Barbara Kędzierska, Magdalena Kicińska, Maciej Kucharski, Wojciech Kuczok, Jolanta Nawrot-Sprysak, Evan Osnos, Piotr Paziński, Łukasz Pilip, Zbigniew Rokita, Jagoda Szelc, Marcin Wicha
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Stephen Buranyi, Ed...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Opuszczeni



719 1 155

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
630 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2327
121

Na półkach: , ,

"Trzeba zdefiniować na nowo fundamenty swojego człowieczeństwa. Dziś nie jest nam potrzebny europejski czy zachodni humanizm, tylko uniwersalny". Myślę o przytoczonych w „Wykluczonych” słowach Kamela Daouda, algierskiego pisarza (np. "Sprawa Meursaulta") jako o kluczowych dla reportażu.

Wykluczeni to homo sacer - ludzie przeklęci. Biedni, niewykształceni, dyskryminowani i sami dyskryminujący, ciężko pracujący albo nie robiący nic, bierni, ofiary przestępstw albo przestępcy, ulegający przemocy lub sami ją stosujący, pozbawieni praw, bez perspektyw. Mężczyźni, kobiety, dzieci. Wykluczani ze względu na status społeczny, przynależność etniczną, orientację seksualną, z powodu wyznawanej wiary albo płci. Budzący współczucie albo wręcz przeciwnie – raczej strach. Bywa, że nam, Polakom, nieznani (np. prześladowani muzułmańscy Rohingjowie z Mjanmy), bywa, że sporo o nich wiemy z różnych lektur czy filmów (np. o losie Palestyńczyków w Strefie Gazy, mieszkańców faweli w Brazylii, kobiet poddawanych obrzezaniu w Afryce). Domosławski pisze o Kolumbii, Brazylii, okupowanych Terytoriach Palestyńskich, Izraelu, Kenii, Kolumbii, Sudanie Południowym, Egipcie, Meksyku i jeszcze kilku innych miejscach. Europa pojawia się o tyle, o ile niektórzy spośród wykluczanych docierają do jej bram (Kos) i – zdaniem reportera – docierać będą coraz częściej, dopominając się o uwagę. Zresztą, właśnie jesteśmy tego świadkami. Minireportaże, które znajdują się w tym tomie, pisane były do 2015r.

„Wykluczeni” mają konstrukcję dwudzielną – minireportażom towarzyszy tekst nazwany „poza kadrem”. Bywa nim kolejny obrazek związany z losami bohaterów reportażu lub historia analogiczna do prezentowanej, ale z innej części świata. Pojawiają się reporterskie refleksje o przedmiocie rozważań lub o pracy reportera, gdy np. zastanawia się Domosławski, gdzie leży granica między próżną ciekawością a mądrą potrzebą poznania, między potrzebą poznania mrocznej strony rzeczywistości a ingerencją naruszającą godność tych, o których się pisze. W tej części pojawiają się autorytety, np. Susan Sontag, Ryszard Kapuściński, Zygmunt Bauman.

Wszystko, o czym opowiada reporter, pozbawione jest taniego sentymentalizmu, za to zmusza czytelnika do szczerej odpowiedzi samemu sobie na kilka istotnych pytań: obchodzi Cię to? porusza? uważasz to za ważny problem? chcesz zrozumieć? chcesz wiedzieć? mieć świadomość? oburza cię to? budzi twój gniew? zgadzasz się na to? czujesz odpowiedzialność? Tak, odpowiedzialność. W imię nowego humanizmu, który człowieka widzi w każdym. Bez wyjątku.

"Trzeba zdefiniować na nowo fundamenty swojego człowieczeństwa. Dziś nie jest nam potrzebny europejski czy zachodni humanizm, tylko uniwersalny". Myślę o przytoczonych w „Wykluczonych” słowach Kamela Daouda, algierskiego pisarza (np. "Sprawa Meursaulta") jako o kluczowych dla reportażu.

Wykluczeni to homo sacer - ludzie przeklęci. Biedni, niewykształceni, dyskryminowani...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 532
  • Przeczytane
    774
  • Posiadam
    228
  • Teraz czytam
    50
  • Reportaż
    39
  • Ulubione
    24
  • 2018
    15
  • Literatura faktu
    15
  • Chcę w prezencie
    12
  • Reportaże
    10

Cytaty

Więcej
Artur Domosławski Wykluczeni Zobacz więcej
Artur Domosławski Wykluczeni Zobacz więcej
Artur Domosławski Wykluczeni Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także