Wampir: Requiem.

Seria: Świat Mroku
Wydawnictwo: ISA

Phea | 2014-02-28

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Właśnie to, czego brakowało mi w Maskaradzie. Większy realizm, skupienie na najmniejszych szczegółach egzystencji i natury wampira. Krwiopijcy z przepakowanych superbohaterów rządzących światem zmienili się w przeklęte istoty z mocno rozbudowaną strukturą społeczną, za wszelką cenę dbające o to, by śmiertelnicy nie dowiedzieli się o ich istnieniu. Owszem, są silniejsze i potężniejsze od ludzi, ale i im grozi niebezpieczeństwo. Nie ma wielkiej wojny Camarilla-Sabat, jest zimna wojna między różnymi frakcjami. Nie ma jasno określonego świata i wyraźnych granic „politycznych”, paranormalny świat poza twoim własnym miastem jest niezbadany. Nie ma nadciągającej Apokalipsy, jest wieczne trwanie. Nie ma mitycznego Kaina, dzięki któremu wszystkie wampiry wiedzą skąd się wzięły, jest wielka niewiadoma.

Szachraj | 2016-07-12

Podręcznik co najmniej bardzo dobry. Szczerze polecam dla fanatyków tematyki wampirzej, a przede wszystkim sympatykom Anne Rice.
Wampiry zmieniły się nieco od czasów Maskarady. Już nie władają całym społeczeństwem śmiertelników, nie prowadzą odwiecznej wojny sekt. Są istotami przede wszystkim udręczonymi w swym nieumarłym bycie i mechanika wspomaga to odczucie. Grając, czy chociażby czytając Requiem aż czuć ducha Kronik Wampirów Anne Rice.
W oczy rzuca się przede wszystkim fakt, iż wampirzych klanów zostało zaledwie 5. Zmysłowi Daeva (będący odpowiednikami Toreadorów), władczy Ventrue, przerażający Nosferatu, okryci płaszczem cienia Mekheci, oraz dzikie Gangrele. Czy jest to plus, czy minus? To musicie ocenić sami. Ja przyznam się, że przetransportowałem znakomitą część klanów z Maskarady do Requiem, czy to pod postacią nowych "dużych" klanów, czy jako "linie krwi". Mechanika w większości przypadków na to pozwala, więc czemu nie? Jeśli zaś chodzi o linie krwi, to te stały się...

Szarlatan | 2016-12-09

Wystawiam ocenę i piszę opinię dla drugiej edycji tej gry - "Vampire: the Requiem Blood and Smoke", niestety tego podręcznika nie ma ani w bazie danych, ani po polsku.
Pierwszą edycję prowadziłem ponad rok. Wciąż uważam ją za świetną, lecz kulejącą w paru punktach grę. Jeśli miałbym ją ocenić wystawiłbym siódemkę.
Jednak druga edycja jest grą nie tylko bardzo dobrą, ale wyśmienitą. Przeprowadzono rebalans mechaniki, ulepszono klany, ich słabości, Dyscypliny. Znacząco rozszerzono Atuty i stworzono wiarygodniejsze zgromadzenia. Wprowadzono mechanikę Mask/Dirge w miejsce starej Cnoty i Skazy, która działa znacznie lepiej i naturalniej. Działa tutaj także system Touchstones - więzi wampira ze światem żywych, które pozwalają trzymać mu swoje oddalające się Człowieczeństwo. Również nowy system punktów Doświadczenia oraz kart Stanów (Conditions), które dostaje gracz w momencie, kiedy na jego postać wywierany jest jakiś wpływ, efekt bądź emocja, a na samych nich spisany jest krótki opis...

WyrdHamster | 2010-08-11

Tłumaczenie niespójne, po tragiczniej korekcie podręcznika podstawowego bardzo dobrego systemu. Polecam angielski oryginał, ale jeśli nie władacie językiem Szekspira, nadal pozostaje dobrym podręcznikiem.

Marcin Lachowicz | 2016-08-25
Greyorn | 2015-11-23