Lodorosty i bluszczary

Wydawnictwo: Wolno
9 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Abdita

Lodorosty i bluszczary to wybór wierszy dla dzieci znakomitego poety i prozaika Jerzego Ficowskiego. Książkę zilustrowała i opracowała graficznie młoda, utalentowana artystka – Gosia Herba. To pierwsza tak obszerna publikacja, która gromadzi w jednym miejscu teksty dla najmłodszych pisane przez Ficowskiego przez ponad trzy dekady od drugiej połowy lat 50. Znalazły się tu zarówno wiersze ze wszystkich dotychczasowych książek poetyckich dla dzieci, świetnie znane ze szkolnego kanonu, jak również pochodzące z rękopisów, odnalezione w archiwum autora. Tom podzielony został – zgodnie z rytmem zmieniających się pór roku – na cztery główne rozdziały, stając się czymś na wzór „wierszowanego kalendarza”. Publikacja tej książki to bez wątpienia niecodzienne wydarzenie literackie.

źródło opisu: https://wydawnictwowolno.pl/glowna/9-lodorosty-i-bluszczary.html

źródło okładki: https://wydawnictwowolno.pl/glowna/9-lodorosty-i-bluszczary.html

Abdita | 2017-03-11
Przeczytana: 11 marca 2017

Moja recenzja na: http://abdita.booklikes.com/post/1540446/jerzy-ficowski-lodorosty-i-bluszczary

Mamobab | 2017-10-23

(...) to pozycja tak niedzisiejsza, nostalgiczna i klasyczna, że poczułam się jak w wehikule czasu. Nie tylko dzięki lirycznym tekstom napisanym piękną, barwną polszczyzną, ale i ilustracjom Gosi Herby nawiązującym wprost do tradycji polskiej szkoły ilustracji. To nie była nawet sentymentalna podróż do mojego dzieciństwa. Tomik przywołał raczej czasy, gdy świat zaczęło poznawać pokolenie moich rodziców.
(...)
Strukturę książki wyznaczają zmieniające się pory roku, przy czym powtarzalność czasu podkreślona została poprzez rozpoczęcie i zakończenie tomu tym samym okresem - zimą. Cykl przyrody dosłownie zatacza tu koło, zamyka się lub otwiera w zależności od naszej perspektywy, a świat przedstawiony dzięki tej rytmicznej ciągłości wydaje się być oswojony i bezpieczny. (...) Redakcyjna decyzja o takim układzie współgra z widoczną w poszczególnych wierszach wrażliwością autora na naturę - jej piękno, nastrój zależny od konkretnego czasu, jednoczesną zmienność i stałość. Znajduje to...

martyna | 2017-12-04
Na półkach: Teraz czytam
Headea | 2018-03-24
Agnieszka Sowa | 2018-03-01
Festiwal Literatury dla Dzieci 2017 w Poznaniu

Szykujcie się na jesień pełną literackich niespodzianek! Od 3 do 7 października w Poznaniu po raz pierwszy odbędzie się Festiwal Literatury dla Dzieci. To największy w Europie festiwal poświęcony wyłącznie literaturze dla najmłodszych, który zdążyły już pokochać dzieciaki i rodzice w Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Teraz przyszła pora na Poznań!

Czytamy w weekend

Wreszcie! Wreszcie możemy cieszyć się słoneczną pogodą! Według wszelkich prognoz i przeczuć w najbliższy weekend będziemy mogli czytać w plenerze. By móc jak najwięcej skorzystać z tych pięknych okoliczności przyrody, zawczasu przygotujmy niezbędny ekwipunek i wybierzmy odpowiednią lekturę. Zdradzamy, co część naszej redakcji będzie czytać w weekend, Wy pochwalcie się też!