Citrus #2

2019-04-25
2019-04-25
Mateusz Makowski
Dramat Romans shoujo-ai yuri

Na tym etapie nie ma zielonego pojęcia o co chodzi, główne bohaterki przez większość czasu się całują, kąpią albo płaczą.

2081

Seria coraz bardziej sie rozwija i milosc miedzy siostrami takze zaczyna kwitnac ;) Ten pocalunek byl w koncu taki prawdziwy i inny niz pozostale.... Dolaczylo tez paru nowych bohaterow. Wiceprzewodniczaca Himeko czyli przyjaciolka Mei, ekscentryczny ojciec Mei i na zakonczenie Matsuri - przyjaciolka Yuzu, ktora tez troche namiesza w kontynuacji ;D Oczywiscie Hime-chan i tatus tez troche namieszali, ale jak na razie wszystko jest na wlasciwych torach. No i tez poznajemy tate Yuzu.... tak jakby, a potem Yuzu opiekuje sie chora Mei dzieki czemu siostry jeszcze bardziej sie do siebie zblizaja ;3

Drugi tom historii Yuzu i Mei. Akcja coraz bardziej się rozkręca. Yuzu coraz bardziej zakochuję się w Mei i próbuję się do Niej zbliżyć. Na horyzoncie pojawia się również Himeko - przyjaciółka Mei , która nie chcę by Yuzu zabrała Jej Mei. Na plus scena , gdy Mei mówi do Yuzu po imieniu. Wraca również ojciec Mei , ale tylko na chwilę i Mei dzięki Yuzu poprawia z Nim relację. Świetna była również scena pocałunku Mei i Yuzu , który był inny niż wcześniejsze. Tym razem widać było , że Mei go pragnęła. A na koniec pojawia się Matsuri - przyjaciółka z dzieciństwa Yuzu i planuję Ją odwiedzić

Co u sióstr?

„Citrus” spodobało mi się już po lekturze pierwszego tomu. W końcu dostaliśmy yuri, które wyróżnia się nie tylko związkiem między dwoma dziewczynami, ale też tym, że obie są połączone rodziną. Oczywiście, niech Wam tu nie przychodzą do głowy dziwne rzeczy. Mei i Yuzu to przybrane siostry.

FABUŁA

Wiceprzewodnicząca szkoły, a prywatnie najlepsza przyjaciółka Mei, która jest przewodniczącą samorządu szybko zauważa, że Yuzu weszła na niebezpieczny teren, jakim jest zbliżenie się do Mei. Momokino postanawia ograniczyć kontakty tej dwójki, jednak szybko okazuje się, że jest to zwyczajnie niemożliwe i wobec oblicza klęski swojej misji po prostu odpuszcza.
Mei, choć bierna wobec starań Yuzu, która też nie do końca wie, czego oczkuje od swojej przybranej siostry i jednocześnie koleżanki ze szkoły zmienia się, kiedy z wizytą do domu wpada jej ojciec. Ojciec, który zostawił szkołę na jej głowie i pojechał zwiedzać inne kraje, aby tam nauczać. Odwiedziny rodzica są jednak bardzo krótkie, a kiedy ten wyjeżdża to Yuzu ciągnie Mei na lotnisko, aby mogła pożegnać się z tatą. Jednak mimo starań dziewczyny podobnie mają „ciche dni” i starają unikać się za wszelką cenę. W dodatku w mieście pojawia się Matsuri, która od pierwszego kadru pokazuje, że chce zdobyć Yuzu. Dziewczyna widząc, że jej dawna przyjaciółka zadaje się z Mei robi wszystko, aby zapobiec ich spotkaniom. Wszystkie jej starania kończą się, gdy nie dość, że okazuje się, iż Mei to siostra Yuzu. Dodatkowo Matsuru sama traci szansę na zdobycie Yuzu swoim egoizmem.
Kiedy nasze dziewczyny jadą na wycieczkę szkolną poznają dwie siostry Ninę i Sarę. Sara widząc Mei pierwszy raz wie, że to dziewczyna stworzona dla niej, a Nina wiedząc o marzeniu swojej siostry stara się jej za wszelką cenę pomóc poderwać Mei. Kiedy w końcu się to udaje do akcji wraca Yuzu, która jeszcze nie poddała się w wyznaniu swoich uczuć do siostry.

OPRAWA GRAFICZNA

Pierwszy w oczy rzucił mi się kontrast w obwolutach. Pierwszy tom był biały, drugi jest czarny i w kolejnych jest zastosowane takie samo rozwiązanie. Okładki nie są takie same, jak w wydaniu japońskim, ale nie mogę złego słowa na nie rzec, bo także mi się podobają. W każdym tomiku na samym początku mamy kilka stron kolorowych, które pokazują nam, jak wyglądają nasze bohaterki. Pod obwolutami mamy zaś zwyczajną oprawkę, która w sumie nie robi żadnego wrażenia. Co podoba mi się w całej serii? Kreska. Przyznam szczerze, że w paru miejscach przystanęłam na dłużej, aby podziwiać kunszt autorki. Szczególnie zbliżenia oczu wychodzą jej idealnie. „Citrus” to manga ciekawa nie tylko fabularnie, ale też artystycznie.

BOHATEROWIE

Musiałam się dobrze zastanowić nad tym, jak oceniam dwie główne bohaterki i stwierdzam, że jak Yuzu jest bardzo sympatyczną, a przede wszystkim optymistyczną osobą (może trochę przesadnie),tak Mei to ponura i cicha osoba. W sumie, gdyby nie to, że jest naprawdę ładna, to swoim zachowaniem raczej nie przyciągnęłaby mojego wzroku. Tu nawet nie chodzi o tajemniczość tej dziewczyny, po prostu jest okropnym smutasem. Co do postaci pobocznych, Matsuru podnosiła mi ciśnienie za każdym razem, kiedy się pojawiała. Siostry Sara i Nina okazały się najbardziej wesołe i ciekawe. Mam nadzieję, że będziemy mieli okazję spotkać je jeszcze w tej historii.

OPINIA OGÓLNA

Kolejne tomy „Citrus” pokazały schematyczność, ale też pomysł, który autorka ma na całą fabułę. Miałam okazję sprawdzić tę mangę na goodreads i, jak zobaczyłam ile jest tomików (10) tej historii to zamrugałam w zaskoczeniu. Jesteśmy dopiero na piątym, a już dużo się dzieje, dlatego tym bardziej ciekawa jestem, jak skończy się ta historia. Mei z Yuzu każdego dnia zbliżają się do siebie, żeby potem znowu się oddalić. Z mojego opisu może wydawać się to nieco nudne, ale uwierzcie mi ani trochę nie jest. Czekam. Czekam bardzo na kolejne tomiki i dalsze losy tej dwójki. Szczególnie, że mam też nadzieję iż ojciec Mei w końcu wróci do domu na stałe i on też zostanie nieco bardziej rozwinięty.

Co u sióstr?

Kiedy relacje między Panią Blondynką a nową siostrą zmierzają na właściwe tory, na scenę wkracza Himeko - wiceprzewodnicząca klasy oraz pierwsza przyjaciółka Mei. Zrobi wszystko, żeby rozdzielić bohaterki. Tymczasem Pani Blondynka wydaje się być pogodzona z losem i stwierdza, że Mei nie potrzebuje teraz miłości, tylko rodziny, szczególnie, że coraz częściej trapi ją smutek z powodu ojca.

Oto moment, w którym zawzięta, chłodna Mei z pierwszego tomu pokazuje swoją ludzką twarz, co staje się zbawienne w jej relacjach z Panią Blondynką.
Podczas lektury drugiego tomu przestaje się mieć wrażenie, że czyta się yaoi, w którym płeć bohaterów została zmieniona. Klimat mangi staje się o wiele bardziej przystępny. Być może stoi za tym pewna zmiana postępowania Pani Blondynki, która nadal najpierw robi, potem myśli, jednak okazuje się także empatyczną i wyrozumiałą dziewczyną. Co najważniejsze, udowadnia Mei, że umie się postawić, co z perspektywy pierwszego tomu wydawało się niemożliwe.

Cieszy mnie taki obrót sprawy i z niecierpliwością czekam na lekturę kolejnych tomów, żeby zobaczyć w jakim kierunku relacji bohaterek podąży autor.

CYTRYNKI

„Citrus” to typowa manga shoujo spod szyldu yuri. Jest więc lekka, prosta, skupiona na emocjach i miłosnych uniesieniach, przeżywanych tak, jakby od nich zależało istnienie całego świata. Dlatego też ci, którzy podobnych historii po prostu nie trawią, nie mają tu zbytnio czego szukać. Miłośnicy gatunku jednak mogą śmiało sięgnąć po ten tytuł, bo znajdą w nim wszystko to, czego oczekują, na dodatek wykonane na naprawdę znakomitym poziomie.

Główną bohaterką mangi jest nastoletnia Yuzu, która przeprowadziła się wraz z matką do nowego miasta. Wszystko z powodu ślubu rodzicielki z nowym partnerem. Dziewczyna musiała odnaleźć się w nowym miejscu, a jednocześnie odkryła, że posiada przyrodnią siostrę - Mei. Siostra jednak okazała się postacią dziwną, prowokatorską, wciągnęła Yuzu w erotyczną grę, a kiedy dziewczyna się w niej zakochała i postanowiła wyznać swoje uczucia, okazało się, że te są nieodwzajemnione.
W tym miejscu zaczyna się akcja drugiego tomu. Yuzu żałuje, że wyznała „siostrze” co czuje. Nie widząc co ze sobą zrobić, woli nocować u koleżanki. Tymczasem długoletnia przyjaciółka Mei zaczyna niepokoić się o relacje między obiema dziewczynami i postanawia dowiedzieć się więcej. Co jednak wyniknie z jej interwencji? Jak potoczą się losy Yuzu i Mei? I dlaczego Mei wydaje się taka smutna?

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/05/citrus-2-saburouta.html

CYTRYNKI

• Manga