Kochanka Brechta

Seria: Seria literacka
Wydawnictwo: Świat Książki
La Maitresse de Brecht
brecht, amette, powieść

W 1949 roku Bertolt Brecht powraca do Berlina po piętnastu latach emigracji. Zakłada tam teatr Berliner Ensemble i jako reżyser powierza rolę Antygony początkującej aktorce. Maria Eich jest marionetką w rękach Stasi. Szantażowana, zgadza się zostać kochanką artysty.

Marta | 2014-05-27

Klimat jest. I historia ciekawa też. Szkoda, wielka szkoda, że opowiedziana tak krótko, zwięźle. Chętnie przeczytałabym grubszą książkę o Marii, powojennym życiu artystów i o tej pięknej, prostej historii miłosnej.

Jacek Rogiński | 2012-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2012

Główną bohaterką tej powieści jest „kochanka Brechta”, czyli Maria Eich. Na jej przykładzie (ale nie tylko, także innych kobiet, mężczyzn), autor pokazuje nam ile ludzie potrafią wybaczyć wielkim mistrzom. Dla żony Brechta nie jest ważne, że on ją zdradza, gdyż wie, że prędzej czy później i tak do niej wróci. Maria Eich, mimo, że jest wykorzystywana (można powiedzieć seksualnie) przez Brechta i mimo, że została do tego zmuszona przez Stasi, dalej wielkiego mistrza podziwia i go szanuje. W książce tej, Brecht jest kimś takim jak Roman Polański dla Polaków. Wiemy, że nagrzeszył, ale jako że jest wielkim mistrzem, a w dodatku Polakiem, wybaczamy mu jego stare grzechy i próbujemy usprawiedliwiać w oczach świata, mimo iż może najbardziej sprawiedliwe byłoby, gdyby poniósł karę.

Drugim, moim zdaniem najważniejszym wątkiem tej powieści jest dramat dwóch osób: Marii Eich i oficera Stasi, który ją prowadzi – Hansa Trowe. Początkowo jest ona dla niego osobą, którą trzeba szantażować, żeby...

Marzenia | 2017-01-21
Na półkach: Rok 2017, Przeczytane