Moja bratowa Annabel

Wydawnictwo: Philip Wilson
Belle-soeur
literatura francuska,

Dwaj bracia i jedna kobieta. Gilles, starszy, jest dziennikarzem specjalizującym się w gastronomii i dekoracji wnętrz, zaś młodszy, Fabien – gwiazdą filmową. Każdej niedzieli spotykają się w domu swojej matki w Marolles-en-Brie. Tam właśnie w wigilię Bożego Narodzenia aktor przedstawia rodzinie Annabel, kobietę, która może zostanie jego żoną. Gilles jest nią zauroczony. Ale co naprawdę jest przyczyną tego zauroczenia? Czy to, że chciałby odebrać coś swojemu bratu, który osiągając sukces, pozbawił go niejako prawa starszeństwa? Czy też po raz pierwszy w życiu chce być bardziej z nich dwóch kochany? A może pragnie rozszyfrować charakter Annabel, raz cnotliwej jak westalka, a raz kapryśnej, za każdym razem jednak kierującej się niejasnymi motywami?

Od tej lektury nie można się oderwać.

Opowieść o ludziach wrażliwych, subtelnych, którzy nieoczekiwanie dla samych siebie stają się bohaterami przejmującego dramatu.

"Patrick Besson w powieści "Moja bratowa Annabel" osiąga szczyty swej sztuki. Tym razem ukazuje się nam jako mistrz prostoty, (…) styl jest lekki, dygresje starannie wyważone, dobrze prowadzona intryga, w języku nie ma nawet śladu pospolitości (…). To jest szyte ręcznie".
Franz-Olivier Giesbert, "Le Point"

"W »Mojej bratowej Annabel« Patrick Besson opowiada to, co w przypadku autora napuszonego lub o ciężkim piórze stanowiłoby tragedię. Besson snuje wątek z fantazją, pod którą kryje się głęboka melancholia przeznaczenia. Nie dajmy się zwieść pozorom lekkomyślności, bezceremonialnej, lekceważącej postawie bohaterów: są okrutni. Okrucieństwem pełnym czułości".
Bernard Pivot, "Journal du Dimanche"

"Wśród powieści Patricka Bessona ta bez wątpienia ukazuje najgłębiej ukryte, najtajniejsze rany pokrywane zgiełkiem błahych, wręcz zabawnych sytuacji. Kiedy cichnie seria karabinu maszynowego formy, można usłyszeć samotnego snajpera mordującego cienie przeszłości (…). Besson pisze tak, by rozerwać serce na strzępy. Przede wszystkim własne".
Aude Lancelin, "Le Nouvel Observateur"

źródło opisu: Wydawnictwo Philip Wilson, 2007

źródło okładki: Wydawnictwo Philip Wilson, 2007

Pani_Wu | 2014-03-30
Przeczytana: 26 marca 2014

Męska wersja romansu

„Moja bratowa Annabel” to powieść o miłości. Głównym bohaterem oraz narratorem jest mężczyzna. Mężczyzna jest również autorem książki, co pozwala czytelnikowi domniemywać, iż świat emocji męskiego bohatera jest bardziej prawdziwy niż ten, który znamy z książek pisanych przez kobiety. Dla mnie, męski świat widziany oczami kobiety i widziany oczami mężczyzny, to dwa różne bieguny!

Nie ukrywam, że dla mnie męskie pojęcie o tym, co dzieje się w duszy kobiety, jest światem odległym o lata świetlne od kobiecej prawdy. Pamiętam z czasów mojej młodości, gdy pisarki jeszcze nie zabierały tak często głosu, a przynajmniej nie było łatwo o książki obyczajowe pisane przez kobiety, że nieustannie dziwiła mnie powierzchowność powieściowych bohaterek. U żadnej nie znalazłam tak wielu rozterek, przemyśleń i emocji, jakimi obdarzeni byli męscy bohaterowie. Nie dlatego, że one ich nie posiadały, ale dlatego, że autor-mężczyzna ich nie znał i nie potrafił ich sobie wyobrazić....

whatever | 2013-03-06
Przeczytana: 2010 rok

Męska wersja romansu. Słodko-gorzka.

vvanilia | 2013-07-22
Przeczytana: 21 lipca 2013

Moim zdaniem książka bardzo kiepska. Jedyne wrażenia jakie na mnie zrobiła to wrażenia zmarnowania pieniędzy... Autor chciał ukazać dramat i głębię przeżywanych przez bohatera/ów uczuć jak dla mnie z mizernym skutkiem. Cały wątek można byłoby równie dobrze napisać na 10 stronach. Naprawdę nie widzę w niej nic godnego uwagi.

ola | 2016-06-30
Quenya | 2015-09-29