Przestrzeń publiczna 2.0. Miasto u progu XXI w.

Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy
sztuka
mountabora

Temat jakości przestrzeni publicznej jest w Polsce zagadnieniem, o którym coraz częściej się dyskutuje. Coraz więcej ludzi zaczyna dostrzegać potrzebę dostępu do dobrej, funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni publicznej. Przestrzeń miejska w Polsce już zaczyna stopniowo zmieniać się na lepsze. Zanim jednak proces ten nabierze jeszcze większego rozpędu, warto dowiedzieć się nieco więcej o naturze, funkcjach i formach przestrzeni publicznych w miastach zachodnich.
Książka „Przestrzeń publiczna 2.0” nie tylko opowiada o przeobrażeniach współczesnej przestrzeni między budynkami, ale też omawia w zarysie historyczne stadia jej rozwoju. Trzy główne rozdziały książki: „Ewolucja”, „Hybrydyzacja” i „Polimorfizm” podejmują rozważania na temat obserwowanych na początku XXI wieku przekształceń miast oraz znaczenia, funkcji i form dzisiejszej przestrzeni publicznej. Takie ujęcie popularnego obecnie tematu pozwala całościowo prześledzić złożony proces przemian przestrzeni miejskiej. Równie istotnym, rozwiniętym w książce wątkiem jest zjawisko wielopostaciowości przestrzeni publicznej współczesnych miast, będące konsekwencją zmian nie tylko przestrzennych, ale także cywilizacyjnych, kulturowych, społecznych i ekonomicznych.
Książka „Przestrzeń publiczna 2.0” powstała dzięki przyznanemu Autorce w 2015 roku stypendium „Młoda Polska”, pochodzącemu z dotacji Narodowego Centrum Kultury.

źródło opisu: http://www.ksiezy-mlyn.com.pl/oferta.php?groupid=38&idk=315

źródło okładki: http://www.ksiezy-mlyn.com.pl/oferta.php?groupid=38&idk=315

Marcin | 2018-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2018

Książka napisana na bazie pracy doktorskiej autorki. Stąd obszerna i bardzo ciekawa bibliografia.
Z treści nie dowiemy się niestety wiele na temat powiązań przestrzeni publicznych ze światem wirtualnym oraz konkurencji jaką stanowi ten drugi dla materialnej substancji miast. Po tytule książki właśnie tego się spodziewałem. Niestety książka jest chyba "tylko" analizą przestrzeni publicznych jakie powstały w ciągu ostatnich kilkunastu lat w kraju i na świecie. Analizą, która pojawia się przy okazji naukowego spojrzenia na rolę i funkcje przestrzeni publicznych.

Elwireek | 2018-03-10
mountabora | 2016-12-23