Biali Kurierzy

Wydawnictwo: Wydawnictwo LTW
8 (8 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny

O żołnierzach-kurierach na nartach, krążących między okupacją niemiecką a Węgrami, pisało w kraju juz wielu (...) Ale o służbie tam na wschodzie pierwszą ksiażkę napisał Marek Celt. Białych Kurierów czyta się w najwyższym napięciu. Cezary Chlebowski.

eduko7 | 2015-07-18
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 15 lipca 2015

Niezwykła książka o harcerzach-, żołnierzach-kurierach na nartach, ukazująca ważny - a wciąż pomijany w podręcznikach - wycinek historii Polski. Autor pisze o prawdziwych bohaterach w prosty, pozbawiony patosu sposób. Pokazuje prawdziwe postaci, zdarzenia, przytacza urokliwą gwarę Lwowa, a że - jak sam napisał - nieco podkolorował, "upowieścił" postaci, aby "ułatwić lekturę", no cóż, to Jego prawo.

Kalweli | 2013-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2013

Jako, że nie ma jeszcze żadnej opinii odnośnie tejże pozycji niejako zobowiązany jestem do napisania kilka zdań. Książka Marka Celta (pseudonim)stanowi ciekawą lekturę, która ukazuje losy harcerzy ze Lwowa, Drohobycza i innych miast Wschodniej Małopolski pełniących funkcję kurierów przekraczających "zieloną" granicę z Węgrami. Czytając przygody Tadka i Tońka i innych bohaterów "usłyszeć" możemy lwowską gwarę, która po 1945 zamiera, poczuć magiczny klimat Kresów, które zostały brutalnie spustoszone przez Sowietów i ich porządki.

Zaczytana | 2017-02-05

Książka na pewno cenna pod kątem historycznym - świadectwo wspaniałych czynów prawdziwych polskich patriotów. Jedyny minus to trudna i ledwo zrozumiała gwara lwowska, której jest dość dużo, więc niestety książkę ciężko się czyta.

książek: 1948

Nie dałam rady jej przeczytać. Ze względu na język.

Sławek Michał | 2018-05-27
Agnieszka | 2017-01-14