Siedzący w ciemności. Świat dramatu Chanocha Lewina: podmiot, autor widzowie

Tłumaczenie: Leszek Kwiatkowski
Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Ha-Joszwim ba-choszech: olamo ha-dramati szel Chanoch Lewin: subiekt, mechaber, cofim
Judaica, Hancoh Lewin, dramat

Siedzący w ciemności to oryginalne, fascynujące studium, które otwiera nowe drogi wglądu w całokształt twórczości Lewina, w tym również w jej aspekty niebadane dotąd wcale lub zbadane jedynie w wąskim zakresie. Niewątpliwa waga tej pracy wynika również - a moim zdaniem przede wszystkim - z wyjątkowości i mocy perspektywy badawczej, rozpoznawalnej w każdym spostrzeżeniu, opisie, interpretacji czy wniosku Autorki. Jest to książka, w której zachodzi rzadko spotykane sprzężenie wytrawnego intelektu, umiejętnie wykorzystującego metody i intuicje rozwijane w ramach współczesnej krytyki zachodniej, z wrażliwością i odwagą w zmaganiach z najtrudniejszą materią życia, stanowiącą zarazem tworzywo Lewinowskiej sztuki, na którą składają się krew, związki krwi, pot, łzy, odchody, śmierć, marzenia, iluzje i tęsknoty.
(Jigal Szwarc)

źródło opisu: Okładka, WUW 2010