Fechmistrz

Wydawnictwo: Taurus Media
Le maitre d'armes
komiksy
igorros

Historia dwóch rywalizujących ze sobą mistrzów fechtunku na tle przemian religijnych w XVI - wiecznej Francji.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://www.centrumkomiksu.pl/

giera | 2017-03-02

(...) Akcja komiksu rozgrywa się we Francji w pierwszej połowie XVI wieku. Na tronie zasiada Franciszek I Walezjusz. Był to czas wielkich przemian światopoglądowych. Renesans powoli, bardzo powoli rozjaśniał mroki Średniowiecza. Teorie Jana Kalwina rozpowszechniały się i zyskiwały coraz większe rzesze wyznawców. Hugenoci pomału rośli w siłę, niemałe zasługi w tej materii położył Pierre Robert Olivétan, który dokonał przekładu Biblii „w duchu reformacji” na język francuski. Historyczne umiejscowienie rozgrywających się w komiksie wydarzeń ma spore znaczenie. Scenarzysta subtelnie nakreśla tło, nie epatuje faktami, nie zarzuca czytelnika niepotrzebnymi informacjami, a skupia się jedynie na tych, które mają znaczenie dla fabuły.

Głównym bohaterem opowieści jest Hans Stalhoffer, który przez ostatnich kilkanaście lat pełnił funkcję królewskiego fechmistrza. Jednak w wyniku nierozstrzygniętego pojedynku z hrabią Giancarlo di Maleztraza dobrowolnie rezygnuje z zaszczytnej funkcji....

Endriux | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Dorison trzyma poziom, ale też nie wznosi się na wyżyny. Ot prosta w zasadzie fabuła sprytnie ułożona w tło historyczne, oparta na wyrazistych postaciach. Od strony graficznej jest solidnie a miejscami bardzo klimatycznie. Największym dla mnie plusem jest to, że mamy doczynienia z historią zamkniętą w jednym albumie. Dla miłośników frankonów pozycja do zakupienia, acz nie obowiązkowa.

ilo99 | 2018-01-19

Opowieść graficzna o czasach późnego średniowiecza. Autorzy postarają się odpowiedzieć, która broń jest skuteczniejsza – miecz, którym rycerze posługiwali się do tej pory, czy też rapier, który zdobywa coraz większą popularność na salonach i w czasie pojedynków. No i jest jeszcze kwestia Biblii, a właściwie jej tłumaczenia na francuski, tak aby była zrozumiała dla całego społeczeństwa, a nie jedynie dla ludzi wykształconych. Tematyka dość ciekawa, tyle, że przekaz odrobinę chaotyczny. Czasami gubiłam wątek, czasami nie mogłam się zorientować, kto jest po czyjej stronie. Ogólnie oceniam na solidną czwórkę. Zapraszam do lektury.

Camillos | 2017-12-16
Przeczytana: 11 stycznia 2018