Bohaterska obrona Monte Cassino 1944. Aliancka kompromitacja na włoskiej ziemi

Die Schlacht bei Monte Cassino 1944
Monte Cassino, spadochroniarze
historia
Getos

Autor, polski Żyd, który w 1947 roku wyemigrował do Palestyny, przedstawia w niniejszej książce przebieg walk o Monte Cassino, nie unikając kontrowersyjnych opinii. Ben Arie próbuje rozprawić się z romantyczną legendą tych walk. Jego praca opisuje nie tylko kilkumiesięczne zmagania o klasztor w błocie, śniegu, zimnie i wiosennym gorącu, ale także zbombardowanie i zburzenie z zemsty bezcennego zabytku, jakim był klasztor. Autor zauważa, że z punktu widzenia wojskowości cała kampania włoska jest doskonałym przykładem prowadzenia skutecznych walk obronnych przy użyciu niewielkich sił. Jak twierdzi autor, na tle niemieckich dowódców, alianckie kierownictwo wojskowe wyróżniało się nieudolnością. Na dowód tego Ben Arie podaje wiele przykładów, krytykując i chwaląc oraz pokazując lepsze rozwiązania, które z jakiś względów umknęły alianckim planistom.
W książce jeszcze jedna rzecz jest godna uwagi - autor nie zajmuje się tylko aspektem wojskowym tych wydarzeń, ale też nakreśla sytuację polityczną po obu stronach frontu. Między innymi relacjonuje długi spór toczony między aliantami, o to, gdzie należy otworzyć drugi front.

źródło opisu: http://odk.pl

źródło okładki: http://odk.pl