Majowy zamach stanu. Wojskowy rokosz Piłsudskiego

Wydawnictwo: Bellona
przewrót majowy, Piłsudski
historia
Getos

Zamach majowy z 1926 roku należy do grupy najważniejszych wydarzeń historycznych w dziejach XX-wiecznej Polski. Decyzja marszałka Józefa Piłsudskiego o powrocie do życia publicznego zaowocowała krwawymi walkami na ulicach Warszawy oraz śmiercią setek żołnierzy i cywilów. Czy działania podjęte przez piłsudczyków były w pełni zaplanowane, czy też w dużym stopniu były dziełem przypadku? Jak na rozwój wydarzeń zareagował Kościół katolicki? Dlaczego zamach stanu poparli komuniści? W jaki stopniu kolejarze przesądzili o sukcesie oddziałów Piłsudskiego? Na te i wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć autor niniejszej monografii.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/

Grzegorz Ryld | 2016-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2016

Książka jest próbą syntezy dostępnych publikacji na temat Przewrotu Majowego, podzielona na trzy zasadnicze części: przyczyny, przebieg i skutki. Podział ten ułatwia czytanie, gdyż umożliwia czytelnikowi wybór (nie trzeba się np. przebijać przez rozdział dotyczący przebiegu walk - jest on dość trudny w odbiorze i czytaniu) Autor pokazuję genezę, przebieg oraz skutki wydarzeń w dość dużych szczegółach oraz z szerokim kontekstem co jest wielkim plusem książki. Szczególnie, że jest dość nało nowszych pozycji na ten temat. Minusem jest na pewno dość specyficzny i trudny język przy opisywaniu przebiegu walk (w końcu to historia wojskowa) Ocenę obniżają nieliczne ale dość rażące błędy (autor na początku usilnie myli sowietów z bolszewikami przed 1921 rokiem), oraz to,że autor opiera się jedynie na opracowaniach i nie zestawia ze sobą różnych opinii badaczy. Książka ciekawa ale dość trudna jednak czyta się dobrze i szybko. Polecam

Khas | 2016-10-11

Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Temat niezwykle zajmujący choć przeszkadzać może bardzo duża ilość wydarzeń, dat i nazwisk. Jednak choc nie byłem dokładnie, przed lekturą, zapoznany z tym wydarzeniem, odniosłem wrażenie, że podczas lektury wszystko jest poukładane, a forma ksiązki została fachowo przygotowana. Mozna powiedzieć, że jest ot opis zamachu majowego w "pigułce".

M_A_R_I_A_N | 2017-08-19
PETRUS | 2017-07-03