Jerzy Andrzejewski. Przyczynek do biografii prywatnej

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
biografia
pikowy

Pierwsza od dwóch dekad, oparta na głębokich badaniach archiwalnych, pionierska pod względem perspektywy badawczej biografia Jerzego Andrzejewskiego przynosi nieznany obraz pisarza. Autorka książki skupia się na życiu osobistym twórcy, które w istotny sposób kształtowało jego przekonania, idee i działania artystyczne. Ukazują się tu rozmaite nastroje, egocentryzm, przerośnięte ambicje, układy...

Autorka książki skupia się na życiu osobistym twórcy, które w istotny sposób kształtowało jego przekonania, idee i działania artystyczne. Ukazują się tu rozmaite nastroje, egocentryzm, przerośnięte ambicje, układy towarzyskie, koterie, przenikające się kręgi literacki i polityczne. Kontekst historyczny stanowi tutaj dopiero drugi plan.

Bohaterami książki, obok samego Andrzejewskiego, są rozmaite znane postaci życia literackiego, m.in. Józef Czapski, Krzysztof Baczyński, Jarosław Iwaszkiewicz, Zygmunt Mycielski, Marek Hłasko, Czesław Miłosz. Tworzą one „prywatność mikrospołeczną” (termin Przemysława Czaplińskiego), w której budowała się tożsamość autora Miazgi.

źródło opisu: www.wydawnictwo.krytykapolityczna.pl

źródło okładki: www.wydawnictwo.krytykapolityczna.pl

Anteros | 2017-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2017

Słowo "przyczynek" w tytule daje powód by dać wyższą punktację tej książce. Andrzejewski zachwycił mnie swoimi "Bramami Raju", które uznaję za książkę wybitną. Byłem więc bardzo ciekaw życia tego pisarza, żonatego homoseksualisty w niełatwych czasach.
Książkę się doskonale czyta, mimo, że czasami nuży liczba cytowanych listów. Jest też doskonałym źródłem informacji na temat życia literackiego w Polsce przed i powojennej. Dużo nazwisk, ciekawych faktów. Na pewno opłaca się kupić tą "cegłę".

Marek | 2017-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2017

Dosyć długo, wiele miesięcy czekałem na wydanie. Wiedziałem jedynie że będziemy mieli do-czynienia z biografią. Jednak otrzymałem od autorki, chyba trochę skandaliczny, aż takiego ładunku się nie spodziewałem, wymiar relacji. Książka oparta jest na korespondencji, dziennikach oraz rozmowach z tymi którzy byli blisko Jerzego Andrzejewskiego. Mam za sobą już wiele przeczytanych biografii ale takiej jeszcze nie czytałem. Moi drodzy mamy tutaj "całą kuchnię" życia intymnego pisarza i nie tylko relacje z żoną, z dziećmi, przyjaciółmi... przepraszam, podobno jeszcze nie wszystko zostało opowiedziane. Autorka zostawiła jeszcze coś dla innych badaczy. Płk Różański w PIW, Hłasko początkujący. Interesująca rola Iwaszkiewicza w czasie wojny. Ale muszę przyznać że kilka razy zostałem jeszcze zaskoczony, oczywiście nie będę wyjawiał tych chwil w tekście. Ocenę wystawiłem za odwagę i zegarmistrzowską pracę autorki. Ciekaw jestem czy na podstawie tego tekstu można nakręcić film... nie, nie...

Rafał Socha | 2018-01-11
Przeczytana: 17 stycznia 2018