8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
popularnonaukowa
musang

Trudno sobie wyobrazić pisanie o komiksie bez dostrzeżenia w jakimś, choćby nikłym stopniu także najważniejszej, bo najbardziej widocznej komiksowej warstwy – ułożonych sekwencyjnie obrazków z ich bogactwem, różnorodnością przedstawień i całą gamą niuansów odsłaniających się stopniowo, wprost proporcjonalnie do lekturowych doświadczeń czytelników. Przed autorami został postawiony problem...

Przed autorami został postawiony problem (bardzo ogólnie zarysowany) do pokonania – zmierzyć się z opisem, analizą, interpretacją skupioną na rysunku, na jego roli w kształtowaniu komiksowego przekazu. Chcieliśmy sprawdzić, w jaki sposób podejdą do tej kwestii przedstawiciele różnych środowisk naukowych, różnych dyscyplin, cechujący się często bardzo odmiennymi czytelniczymi upodobaniami. I w końcu – zmuszeni do podjęcia próby pokonania (rzeczywistych? urojonych?) ograniczeń, zwłaszcza tych wynikających z wykształcenia (studiowanie różnych kierunków to nie tylko inne przedmioty, lektury, metodologie, ale przede wszystkim odmienne sposoby myślenia, patrzenia na otaczającą rzeczywistość, w tym także na kulturę i sztukę).

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: http://fundacja-ikp.pl/

ZCYKLU | 2016-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2016

Publikacja ta jest całkiem ważna dla całego środowiska z kilku powodów. Po pierwsze, im więcej pojawi się w Polsce tekstów teoretycznych, tym większe prawdopodobieństwo, że komiksologia zostanie zaakceptowana lub choćby zauważona przez kolegów naukowców zajmujących się innymi dziedzinami kultury. Po drugie, sam temat przewodni zbioru stara się wypełnić pewną dziurę, która powstała w refleksji nad komiksem w naszym kraju – widoczna jest bowiem tendencja do skupiania się przede wszystkim na warstwie fabularnej, na analizowaniu i interpretowaniu historii, przy jednoczesnym marginalizowaniu środków przekazujących tę historię.

Wszystkie teksty skupiają się rzecz jasna na wizualnym języku komiksów, dlatego możemy poczytać o problemach związanych z kadrowaniem, układem plansz, dymkami, kolorystyką oraz stylistyką. Niektóre artykuły koncentrują się przede wszystkim na danej kwestii teoretycznej, inne za punkt wyjścia biorą konkretne utwory i na ich przykładzie analizują wybrane...

vivaadeal | 2017-01-28
Na półkach: Posiadam