Dialog małżeński

Seria: Domowy Kościół
Wydawnictwo: Światło-Życie
religia
KuraBura

"Rodzina w czasach dzisiejszych znajduje się pod wpływem rozległych, głębokich i szybkich przemian społecznych i kulturowych. Wiele rodzin przeżywa ten stan rzeczy, dochowując wierności tym wartościom, które stanowią fundament instytucji rodzinnej. Inne stanęły niepewne i zagubione wobec swych zadań, a nawet niekiedy zwątpiły i niemal zatraciły świadomość ostatecznego znaczenia i prawdy życia małżeńskiego i rodzinnego. Inne jeszcze na skutek doznawanych niesprawiedliwości, napotykają na przeszkody w korzystaniu z podstawowych swych praw.
Kościół świadomy tego, że małżeństwo i rodzina stanowią jedno z najcenniejszych dóbr ludzkości, pragnie nieść swoją naukę i zaofiarować pomoc tym, którzy, znając wartość małżeństwa i rodziny, starają się pozostać im wierni - tym, którzy w niepewności i niepokoju poszukują prawdy i tym, którzy niesłusznie napotykają przeszkody w realizowaniu własnej wizji rodziny. Podtrzymując pierwszych, oświecając drugich i wspierając tych, którym stwarzane bywają trudności, Kościół pragnie służyć każdemu człowiekowi zatroskanemu o losy małżeństwa i rodziny". (Jan Paweł II, "Familiaris consortio 1")
Z bogatej problematyki rodzinnej tu zostanie przedstawione zagadnienie religijnej praktyki małżonków, jaką jest dialog małżeński. Jest rzeczą oczywistą, że komunia - więź między małżonkami jest źródłem i fundamentem zdrowia rodziny. Ona bowiem poprzedza więź rodzinną i powinna się nieustannie rozwijać. Mówi o tym Jan Paweł II w następujących słowach: "Dar udzielony podczas uroczystości sakramentalnej jest życiowym przykazaniem dla małżonków chrześcijańskich, a zarazem podnietą, by z każdym dniem zmierzali ku coraz głębszej więzi pomiędzy sobą". (Jan Paweł II, "Familiaris consortio 19")

Na okładce:
Medalion z rzymskich katakumb.
Przedstawia dwoje młodych małżonków o imionach: Lucifer i Sirtca, a między nimi Chrystusa trzymającego nad ich głowami koronę. Napis wokół medalionu w języku łacińskim brzmi: "Sirtco i Luciferze, żyjcie szczęśliwie ze sobą." Medalion ten był znakiem Kongresu Equipes Notre Dame w 1959 roku w Rzymie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-oaza.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-oaza.pl/