Komiksowe wprowadzenie do filozofii

9788321119908
poradnik, filozofia, socjologia
komiksy
TheMacieks

W Komiksowym wprowadzeniu do filozofii Michael F. Patton i Kevin Cannon prezentują nam wielką tradycję życia poddanego refleksji. Razem z dowcipnym Heraklitem, pełniącym funkcję przewodnika, wypływamy na krętą rzekę filozofii, aby poznawać najważniejszych współtwórców zachodniej myśli liczącej sobie blisko trzy tysiące lat, oraz przysłuchiwać się wielkim dyskusjom na każdy temat — od etyki przez koncepcję jaźni po naturę rzeczywistości. Łącząc kunsztowne, żartobliwe rysunki Cannona z humorystycznym i pouczającym tekstem Pattona, Komiksowe wprowadzenie do filozofii przywraca nam radość z poszukiwania prawd fundamentalnych i zaszczepia umiłowanie mądrości w każdym, kto ma ochotę chwycić wiosło i przyłączyć się do wycieczki.

źródło opisu: Wydawnictwo PAX, 2016

źródło okładki: http://www.iwpax.pl/produkt-komiksowe-wprowadzenie...»

ksiazkawprezencie | 2016-11-22

Czy uważana za jarmarczną forma to dobry sposób, by mówić o dowodach na istnienie Boga, epistemologicznych subtelnościach oraz kompatybilizmie Davida Huma, a Sokrates, Kant i Spinoza nadają się na komiksowych bohaterów? Michael F. Patton i Kevin Cannon przekonują, że tak.
„Komiksowe wprowadzenie do filozofii”, Kevin Cannon, Michael F. Patton, PAX 2016

Polscy czytelnicy opowieści obrazkowych mają ostatnio szczęście do dobrych komiksów popularnonaukowych – obok arcydzielnych „Najlepszych wrogów” Davida B. i Jeana-Pierre`a Filiu o stosunkach Bliski Wschód-USA, których drugi tom właśnie się ukazał, i doskonałego „Zrozumieć komiks” Scotta McClouda, mieli okazję przeczytać „Logikomiks”, czyli biografię Bertranda Russella i podsumowanie jego dokonań – „Komiksowemu wprowadzeniu do filozofii” najbliższe jest właśnie temu ostatniemu.

Nie idzie tu bowiem o graficzną formę – dopracowaną, co widać zwłaszcza w karykaturach myślicieli, ale dość zachowawczą i służebną wobec głównego celu...

Jakub | 2017-10-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2017
Przeczytana: 10 października 2017

Opowieść graficzna, która daje podstawy (ogólnego) myślenia filozoficznego. Tymczasem brakuje w niej bogatszej od krótkich wzmianek podstaw filozoficznego myślenia konkretnych uczonych.

BookJunkie | 2017-09-10
Przeczytana: 13 września 2017