Komiksowe wprowadzenie do filozofii

Okładka książki Komiksowe wprowadzenie do filozofii Kevin Cannon
Okładka książki Komiksowe wprowadzenie do filozofii
Kevin Cannon Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX komiksy
2016-10-08
9788321119908
Paweł Borkowski
poradnik filozofia socjologia

Świetna publikacja, która w prosty sposób tłumaczy podstawowe doktryny filozoficzne przeprowadzając czytelnika poprzez setki lat głębokiej refleksji nad największymi pytaniami, jakie kiedykolwiek zadała sobie ludzkość.
Zabawne, a przy tym rzeczowe argumenty oraz mieszające się sylwetki filozofów nie tylko wykładają swoje doktryny, ale także przeprowadzają czytelnika poprzez ciągi myślowe, które doprowadzały do zadawania coraz to bardziej skomplikowanych pytań natury egzystencjalnej, moralnej i metafizycznej.

Gorąco polecam rodzicom, którzy pragną zainteresować dzieci trudniejszymi zagadnieniami, a nawet dorosłym, którzy chcieliby zagłębić się w tę tematykę, jednak nie do końca mają czas przegryzać się przez opasłe opracowania :D

Mam mieszane uczucia w związku z tym komiksem. Bo podejmuje on bardzo dużo wątków, na niewielu stronach, przez co niektóre są tylko zasygnalizowane i pozostawione bez wytłumaczenia, ale tego wymaga forma.
Nie wiem dla kogo jest ta książka. Chyba najbardziej poleciłbym osobą idącym do szkoły średniej. Bo może być to przyczynek do zainteresowania się filozofią.
Ogólny wniosek jaki wynika z tej książki jest taki, że każdy każdemu przeczy, a jak jest - nikt nie wie.

Ogólny wniosek...

Zręcznie i sympatycznie sklecono tę przygodę. Fabuła płynnie, jak rzeka Heraklita, biegnie przez kolejne rozdziały. Postacie dają się lubić. Skrajne stanowiska prezentowane są w symetryczny, bezstronny sposób, i choć lektura nie daje gotowych rozwiązań, to jednak nie pozostawia czytelnika z niczym. Choć nie zaczyna się od etyki, to przynajmniej na niej kończy.

Myślę, że nada się dla dzieci w wieku ok 10-12 lat (wcześniej będzie zbyt trudna, a później zbyt trywialna i powierzchowna).
Rodzic jednak powinien spodziewać się dociekliwych pytań. Koniecznie trzeba samemu posiadać wiedzę z historii filozofii, aby po lekturze móc porozmawiać z dzieckiem.

Znalazł się też jeden poważny błąd rzeczowy:
"Kościół jednak pozostawał silny (zagroził torturami Galileuszowi, aby go zmusić do wycofania poparcia dla heliocentryzmu),toteż Kartezjusz postępował ostrożnie".
Galileusz trzymał sztamę z papieżem, który sam zachęcał go do publikowania swoich prac. KK nie sprzeciwiał się heliocentryzmowi - za to zdecydowanie sprzeciwiało się ówczesne środowisko naukowe (znany jest symboliczny przykład uczonego, który odmawiał spojrzenia w lunetę). Problem powstał dopiero, gdy Galileusz w nieudolny sposób zaczął bawić się w teologa. Straszliwą karą, na jaką został skazany uparty Galileusz, był areszt domowy, z wszelkimi wygodami i możliwością kontynuowania prac badawczych.

Nie wolno zapominać, że to komiks, który ma tylko zaciekawić do dalszego zgłębiania filozofii, już we właściwy sposób, a nie przekazywać specjalistyczną wiedzę, która pozwoli zdać maturę, jak się niektórzy czytelnicy spodziewali.

Jest sympatycznie, jest ciekawie, można rozważyć zakup (dzieciakom lat 7 i 10 podobało się).
[Polecam "Jak to działa? Filozofia". Korab-Karpowicz]

Myślę, że...

Wprowadzenie ciekawe, forma intrygująca, akcja wartka (na wszystkie filozoficzne sposoby),choć z konieczności okrojona lista filozofów i ich punktów widzenia (doktryn). Warta polecenie by zainteresować zarówno młodszych, jak i starszych.

Książka nadaje się dla osoby w każdym wieku, jednakże istnieje jeden konieczny warunek, który odbiorca musi spełnić! Czytelnik musi odczuwać chęć i odwagę do poszerzenia swojej wiedzy, wyjścia z jaskini Platona. Czyta się sprawnie, a dzięki dobrze napisanej fabule i użyciu prostego języka, wiele można zapamiętać.

Kupiłem z ciekawości Komiksowe wprowadzenie do filozofii, żeby zobaczyć, jaki ktoś miał pomysł na opowiedzenie filozofii w ten sposób i czy da się to w ogóle zrobić. Za ilustracje odpowiedzialny był Kevin Cannon, za treść i merytorykę profesor filozofii Michael F. Patton. Mam mieszane uczucia. Przede wszystkim nie jestem pewien, czy ktoś nie mający wcześniej żadnego wprowadzenia do podstawowych choćby pojęć filozoficznych poradzi sobie z tą książką. Pozornie jest to właśnie “wprowadzenie”, czyli rzecz dla laików, ale miałem wrażenie, że panuje tam dość spory chaos i.. niestety mnóstwo niedopowiedzeń, przemilczeń, które sprawiają, że wiele tematów może być niejasnych.
[...]
całość:

Początkowo mi się podobało, ale później już nie za bardzo. Niby filozofia podana w przystępny sposób, ale mam wrażenie, że niewiele z tego zapamiętałam.

Ta książka to idealne wprowadzenie do filozofii dla kompletnego laika. Jest zabawna, szybko się ją czyta, dobrze wyjaśnia podstawowe pojęcia filozoficzne i w ciekawy sposób prezentuje postacie znaczących filozofów, a przy tym zmusza czytelnika do myślenia i budzi w nim chęć sięgnięcia po więcej. W połączeniu ze świetnymi ilustracjami i kreatywną fabułą (po nurtach filozoficznych oprowadza nas jeden z najdawniejszych filozofów, Heraklit) cechy te sprawiają, że książka jest warta polecenia każdemu, kto chce rozpocząć przygodę z filozofią, a nie czuje się gotowy na sięgnięcie do materiałów źródłowych.

Zabawne, ciekawe i oczywiście nie zaspokajające w pełni mojej ciekawości. Jak z tytułu wynika jest to tylko wprowadzenie, ale aż się chcę zmieścić w tym komiksie trochę więcej. Trochę było to dla mnie zbyt chaotyczne.

Okazuje się, że nawet filozofię da się wtłoczyć w ramy komiksu i pokazać w interesujący sposób. Bardzo szanuję autorów za pracę, jaką wykonali nad Komiksowym Wprowadzeniem do filozofii, bo jest to kawał dobrej roboty.

AUTORÓW JEST DWÓCH

Pierwszy to profesor filozofii na jednym z amerykańskich uniwersytetów, drugi to ilustrator doświadczony w komiksach edukacyjnych. Razem dokonali rzeczy trudnej, bo wybrali, uporządkowali tematycznie i zmieścili do formatu obrazków skomplikowane zagadnienia stanowiące podstawy filozofii. Zrobili to po to, żeby ułatwiać ich zrozumienie wszystkim i w każdym wieku.

Komiks skupia się na sześciu głównych tematach: logice, postrzeganiu, umyśle, wolnej woli, Bogu i etyce. Każdemu jest poświęcony oddzielny rozdział. Wyjaśnienia zaczynają się od opowieści, skąd wzięła się filozofia i dlaczego jest ważna – dzięki niej rozumiemy to, jak zbudowany jest świat.

FILOZOFIA Z FABUŁĄ

Żeby nie było nudno autorzy do swojego komiksu stworzyli całą historyjkę fabularną. Wymyślili też sprytny sposób prowadzenia czytelnika kolejno po pojęciach, jak po wydarzeniach. Wykorzystali do tego postać przewodnika, jednego z filozofów – Heraklita. Jego zadaniem jest łączenie poszczególnych idei i toczenie fabuły całej opowieści.

Wszystko jest świetnie przemyślane. Heraklit przez całą historię płynie w kajaku przez rzekę filozofii, bo przecież wszystko płynie i nigdy nie wchodzimy do tej samej wody. Każda kolejna opowieść i idea zawsze w jakiś sposób tego kajaka i podróży dotyka.

PANTA REI

Dzięki takiemu prowadzeniu akcji stosunkowo łatwo zaczynamy rozumieć, a może nawet i zapamiętujemy kolejne podstawowe pojęcia. Jest tu też dużo humoru, ciekawych porównań i wizualizacji. Moim zdaniem są one świetnie wpasowane i spełniają swoją funkcję i zapewniają rozrywkę zmęczonemu umysłowi, który nie lubi rozumieć trudnych zagadnień.

Jeśli głównym celem autorów była próba zachęty do przeczytania komiksu do końca, to im się to udało. Dokończysz komiks, bo będziesz chciał wiedzieć, co się stanie z Heraklitem, a nie dlatego, że filozofia Cię interesuje. A jeśli zostanie Ci coś przy tej okazji z wiedzy na temat filozofii? To doskonale!

PS Doskonałe na prezent! Tak dla młodszych, jak i starszych.

AUTORÓW JEST DWÓCH

• Komiksy
  • Filozofia
  • Komiks
  • Komiks
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Komiksowe wprowadzenie do filozofii