Mateusz i kamienny krąg

Okładka książki Mateusz i kamienny krąg Krzysztof Niedziałkowski
Okładka książki Mateusz i kamienny krąg
Krzysztof Niedziałkowski Wydawnictwo: Novae Res fantasy, science fiction
Mateusz i kamienny krąg
Novae Res
2016-10-28
2016-10-28

Wislandia może być postrzegana jako kraina zbliżona do epoki Mieszka I, ale może też być równoległym światem. Chłopcy uczą się jak przetrwać, poznają zasady tam panujące, nie brakuje pierwszych zauroczeń w królewnie Bognie i wzajemnej rywalizacji. Krzysztof Niedziałkowski w tej emocjonującej, pełnej szalonych przygód, humoru i wzruszeń historii nie zapomina również o ważnej lekcji dla młodzieży. Pokazuje, dlaczego przyjaźń jest jedną z najpiękniejszych wartości, a stosowanie się do powiedzenia pochodzącego z „Trzech muszkieterów” – „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” może przynieść zwycięstwo. „Mateusz i Kamienny krąg” to niemal doskonały przedstawiciel polskiego high fantasy. I choć z perspektywy dorosłego czytelnika zauważa się pewne wady (za szybkie tempo akcji w ostatnich rozdziałach),a w kilku momentach wymyślony świat jest infantylny i drży w posadach, to potężna nieskrępowana wyobraźnia autora i jego rozumienie problemów i języka młodzieży sprawiają, że i ten szukający dziury w całym dorosły odkryje w sobie dziecko.

GDYBY HARRY POTTER ŻYŁ W POLSCE

Ta książka trafiła do mnie w dobry czas. Gdybym sięgnął po nią kiedy indziej ocena pewnie byłaby niższa (a może nie, któż to może wiedzieć),ale akurat miałem na coś podobnego ochotę. Na prostą, naiwną opowieść w stylu polskich filmów młodzieżowych z lat 90. ubiegłego wieku, na których się wychowałem. I coś takiego właśnie otrzymałem. Czy jest tu coś oryginalnego? Nie. Nie zabrakło też drobnych wpadek, ale całość ma swój urok, nawet jeśli jest to urok bardzo infantylny. Choć, oczywiście, nie dla wszystkich.

Całość mojej recenzji na portalu Sztukater https://sztukater.pl/ksiazki/item/19591-mateusz-i-kamienny-krag.html

GDYBY HARRY POTTER ŻYŁ W POLSCE

Przeczytajcie recenzję pod tym linkiem:

Przeczytajcie recenzję pod tym linkiem:

• Polskie
  • Samodzielne
  • Domowa biblioteczka
  • Chcę przeczytać Cz.

Dodaj cytat z książki Mateusz i kamienny krąg