Imperium amerykańskie

L'empire américain
polityka, Ameryka
literatura faktu
Grzegorz

Claude Julien, długoletni szef zagranicznego serwisu informacyjnego dziennika "Le Monde", zaliczany jest do najlepszych francuskich znawców zagadnień amerykańskich. "Imperium amerykańskie" jest jego najnowszą (z 1968 roku) książką o tej problematyce, napisaną błyskotliwie i nie pozbawioną wielu akcentów ironicznych. Autor, opierając się przede wszystkim na oficjalnych źródłach amerykańskich, bada zjawisko, któremu na imię "imperium amerykańskie".

W pierwszej części książki Claude Julien kreśli jego historię: od wojny hiszpańsko-amerykańskiej w 1898 roku do naszych czasów, od Teodora Roosevelta do Lyndona Johnsona.

W drugiej części ukazuje różne formy imperium amerykańskiego i jego oddziaływanie w strefie ekonomicznej, politycznej, wojskowej i kulturalnej oraz rolę, jaką w nim odgrywa osławiona CIA.
W zakończeniu autor próbuje wyciągnąć wnioski co do przyszłości imperium amerykańskiego, które ma coraz mniej zwolenników i coraz więcej przeciwników w świecie.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1971

źródło okładki: Zdjęcie autorskie